Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 22/23 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Jak wybrać najlepsze dla naszego dziecka?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Jak wybrać najlepsze dla naszego dziecka?

Co to są dodatkowe zajęcia edukacyjne?

Zajęcia dodatkowe są ważnym elementem rozwoju dzisiejszego najmłodszego pokolenia. W niektórych krajach pojawiały się jako norma już dekady temu, w innych dopiero powoli wchodzą do kanonu rozwoju najmłodszych, jednak wciąż mają ten sam cel. Pomoc w wykształceniu kolejnego pokolenia, które wejdzie w dorosłe życie z pasją, zainteresowaniami, które chce rozwijać, jak i wspomaganie ogólnych umiejętności rosnącego i dojrzewającego dziecka.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci to stale zwiększająca się oferta. Przyczyną tego stanu jest coraz większa świadomość tego, że kolejnemu pokoleniu będzie coraz trudniej odnaleźć się bezproblemowo w na rynku pracy. Już teraz wiadomo, że najlepszym pracownikiem jest ten, który umie się dostosować, który posiada szereg różnych umiejętności i potrafi podjąć decyzję o zmianie branży.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci czy warto?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci mogą pomóc w ogólnym, wszechstronnym rozwoju, co może zaowocować ciekawymi i przydatnymi umiejętnościami w przyszłości. Należy pamiętać o tym, iż zajęcia dodatkowe dla dzieci nie będą spełniać swojej roli rozwojowej, jeżeli dziecko samo nie będzie chciało w nich uczestniczyć. Nie da się zarazić pasją, czy zachęcić do rozwijania się w pewnych kierunkach na siłę lub przy wyraźnym sprzeciwie pociechy. Jest to niestety dosyć częsty błąd popełniany przez rodziców…

Dorośli myślą, iż dając potomkowi możliwość uczęszczania na zajęcia, na które oni sami chcieli uczęszczać w dzieciństwie, zapewnią dziecku szczęście. Zapominają jednak, że czasy się zmieniają, że różnica jednego pokolenia to już wystarczający okres, aby pewne „modne” hobby uległo przedawnieniu, jak i po prostu ich dzieci nie muszą mieć takich samych zainteresowań. Zmuszanie dziecka do wyboru „naszej” ścieżki rozwoju jest po prostu niewłaściwe.

Najważniejszym jest zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko jest autonomiczną, samodzielną jednostką, która ma własny pogląd na świat i pewne aktywności. Narzucanie ich niekoniecznie przyniesie efekt w postaci pasji. Nie od dziś wiadomo, że często ludzie, którzy w dzieciństwie byli naciskani na takie, a nie inne aktywności, w dorosłym życiu bardzo niechętnie uczestniczą nawet w podobnych, a często nie chcą mieć z nimi nic wspólnego. A to nie wszystko. Zacznijmy od krótkiego video stacji TuŁódź.pl, gdzie zapytano rodziców jak wygląda to w przypadku ich dzieci.

Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka lub nastolatka?

Jeżeli dziecko lub nastolatek ma swoje, wykreowane już marzenia dotyczące przyszłości; pasje, które chce rozwijać i fascynacje, nawet chwilowe, w których chce się zanurzyć bez reszty, a w opozycji do nich staje rodzic z własną wizją jego przyszłości, pojawia się wewnętrzny konflikt. Szczególnie dzieci o małej asertywności, wychowane w przekonaniu, że rodzic zawsze ma racje, zatracają umiejętności decydowania o sobie, a nawet uważają swoje pomysły i zainteresowania jako coś niewłaściwego, mało wartościowego itp. Stąd już niedaleka droga do poczucia beznadziejności własnej osoby, zamknięcia się w sobie lub oszukiwania siebie, że aktywności narzucone przez rodziców są dla niego jedynymi – odpowiednimi, tylko po to, by po latach stwierdzić, że żałuje się poświęconej na nie energii i czasu.

Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie powinniśmy uczestniczyć w wyborze pozalekcyjnych aktywności dla malucha i pozostawić dziecko samemu sobie w obraniu ścieżki choćby chwilowej edukacji. Przede wszystkim należy rozmawiać o tym, czym dziecko jest zainteresowane. Można jak najbardziej przekonywać do własnych pomysłów na rozwój, ale nie za pomocą argumentu „bo tak będzie dobrze”. Czasami maluch może oponować, bojąc się, że sobie nie poradzi, albo po prostu nie rozumiejąc aktywności, na które chcą posłać go rodzice. Dobrze jest wtedy wytłumaczyć mu, czego nauczy się dla siebie, jakie daje mu to możliwości teraz, jak i w przyszłości. Jednak przy stanowczym “nie” dziecka nie posyłajmy na siłę, nie pokazujmy naszego rozczarowania, wyobraźmy sobie siebie w sytuacji, kiedy ktoś narzuca nam aktywność, na jaką nie mamy najmniejszej ochoty. A dziecko to mały człowiek, taki sam, jak i my, z takimi samymi uczuciami.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci potrafią być naprawdę różnorodne. Każde z nich przynosi wiele radości, satysfakcji, rozwoju. Dobrane odpowiednio dla dziecka, dają często więcej motywacji do działania niż zajęcia szkolne, a ich rozwój nie jest dla dziecka przykrym obowiązkiem, a wręcz przeciwnie. Jakie zajęcia spotykamy w polskich miastach?

Zajęcia ruchowe.

Jedne z najpopularniejszych zajęć, jeżeli chodzi o ilość. Pierwsze to sport, czyli szeroki niezwykle kierunek. W ramach sportowych zajęć dodatkowych, znajdziemy wszelkie dyscypliny.

Kolejne zajęcia ruchowe to taniec czy gimnastyka / dziecięcy fitness. Na pewno tego rodzaju aktywności rozwijają dzieciaki psychoruchowo, wspomagają ich zdrowie, a w szczególności, co ważne w dzisiejszych czasach mogą zapobiec wszechogarniającej społeczeństwo otyłości. Obecnie dodatkowe zajęcia ruchowe to także często jedyna opcja dla dzieciaków na zaznanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

W przypadku sportów zespołowych pojawia się także bardzo ważny aspekt współpracy, umiejętności myślenia zespołowego i empatii. Dzieci uprawiające sporty zespołowe są dużo bardziej prospołeczne i lubią się dzielić swoją pasją z innymi.

Zajęcia umuzykalniające.

Tak, jak powyższe zajęcia tańca, tak i wszelakie lekcje gry na instrumentach, czy lekcje śpiewu. Muzyka ma świetny wpływ na rozwój dziecka. Zarówno fizyczny, jak i psychiczny oraz emocjonalny. Poczucie rytmu instynktownie zachęca do poruszania się w takt muzyki, a oprócz tego dźwięki relaksują, uspokajają, pozwalają się skupić na sobie i swoich zachowaniach.

Zajęcia kulinarne.

Ostatnio coraz popularniejsze i coraz częściej spotykane, głównie w miastach. Na powstanie ich, a raczej na modę na uczestniczenie w nich ma między innymi popularność programów takich jak Masterchef Junior. Gotowanie staje modne, nawet wśród chłopców, którzy kiedyś raczej stronili od tego typu zajęć. Co dają takie zajęcia dodatkowe dla dzieci? Nauka gotowania to nauka smaków, które pobudzają rozwój dziecka. Do tego często podczas gotowania egzotycznych potraw, dzieciaki poznają historię, geografię i ciekawostki związane z różnymi regionami świata.

Zajęcia twórcze.

Warsztaty plastyczne, rzeźbiarskie i inne artystyczne zajęcia wspaniale wpływają na rozwój wyobraźni przestrzennej dziecka, rozwijają kreatywność, mają moc rozbudzania wyobraźni i marzeń. Poznanie różnych technik wyrażania siebie poprzez stworzenie dzieła, które opowiada swoją historię, ma źródło w fantazjach i marzeniach dziecka. W ten sposób dziecko może nauczyć się wyrażać siebie i swoje emocje, jak i poznawać ich odbiór przez innych.

Szkółki chemiczne i eksperymenty.

Fascynujący wybór dla dzieci ciekawych świata. Wszelakie zajęcia dodatkowe dla dzieci, pozwalające im na zabawę w eksperymentowanie i naukę zależności fizycznych i chemicznych, potrafią zdumiewać, zaskakiwać i uczyć o wiele lepiej, niż nauka fizyki czy chemii podczas zajęć w szkołach. Ciekawie prowadzone zajęcia i mnogość możliwości często zachwycają nawet dorosłych a co dopiero żądnych wiedzy małych odkrywców. Eksperymentowanie nie tylko daje olbrzymią wiedzę, ale i pobudza do tego, żeby samemu chcieć odkrywać więcej, rozwijać się, bawić.

Warsztaty informatyczne.

Jak na XXI wiek przystało, coraz bardziej stawia się na rozwój różnego rodzaju umiejętności i zacięcia, do stosowania i tworzenia najnowocześniejszych technologii. Wszelakie warsztaty informatyczne i programistyczne to szereg rozwijających zajęć, wspomagających kreatywność, umiejętności pracy zespołowej, myślenie perspektywiczne i inne cechy potrzeb w każdym aspekcie życia. Uczęszczanie na warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży pozwala im na zapoznanie się z pracą w branży IT, która jak się szacuje, stale będzie się rozwijać, a pracownicy jej będą na wagę złota, ze względu na stosunek popytu do podaży. My także zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest nauka tego typu umiejętności, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą tutaj!

Od kiedy zajęcia dodatkowe dla dziecka?

Od momentu, kiedy dziecko wykazuje potrzebę i zainteresowanie rozwojem w jakimś kierunku. Nawet jeżeli ma to być wyłącznie chwilowa fascynacja. Wiele dodatkowych zajęć posiada w swojej ofercie możliwości bezpłatnej lekcji próbnej. Jest to świetna okazja do tego, aby pokazać maluchowi, z czym tak naprawdę łączy się uczestnictwo w nich. Zarówno wtedy, gdy chcemy spróbować go przekonać do niekoniecznie jasnych lub ciekawych według niego aktywności, jak i tych, co do których upiera się, że chce w nich uczestniczyć, a my wiemy, iż niekoniecznie zdaje sobie sprawę z drogi do celu, który chce osiągnąć.

Tylko zajęcia, które zainteresują, nauczą wielu przydatnych umiejętności. Dlatego nie warto wybierać w ciemno.

Chętni na kursy programowania?

ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW!


Komentarze

 1. King-usia

  Bardzo fajnie, że w artykule podano także co może być problemem, bo zauważyłam dziwne “ciśnienie” rodziców na różnego typu zajęcia, często bez pomysłu, albo na siłę. Swoją dzieciarnię od małego pytam o zainteresowania i podejmujemy takie decyzje “wspólnie”, tak żebyśmy wszyscy byli zadowoleni. Widziałam co robi z dzieckiem zmuszanie go do uczęszczania np do szkoły muzycznej czy szkółki piłkarskiej. Dla mnie to się rozmija z wychowaniem i wspieraniem a jest chorym zaspokojeniem własnych przeszłych ambicji.

  Odpowiedz


 2. Lola

  King-usia – w pełni się zgadzam. Zajęcia dodatkowe dla dzieci powinny być przyjemne. Wystarczająco mocno momentami uczy się nieciekawych rzeczy albo w nieciekawy sposób w szkołach. Zajęcia dodatkowe mają zachęcać dziecko do wyjścia z domu, do rówieśników a nie być kolejnym, przykrym obowiązkiem. Ciekawe tylko ilu rodziców ma takie nastawienie jak my… 🙁

  Odpowiedz


 3. straciatella

  Ciekawy artykuł. Właśnie szukam czegoś dla mojej dziewięciolatki od nowego roku szkolnego i przyznam że czasami nie miałam pomysłu na to, co dają różne zajęcia, a rzeczywiście jak się zastanowić to każde może rozwijać w jakiś sposób, a nie być tylko nauką jednej rzeczy, Chyba zdecyduje się na kurs programowania albo jakieś inne zajęcia informatyczne , bo moja Maja jest ciekawa bardziej technicznych aktywności niż lalek i tańców :D.

  Odpowiedz


 4. Melka

  Właśnie otworzyłam państwa stronę i jestem miło zaskoczona, że wpisy na bogu nie są reklamową papką o wyższości programowania dla dzieci nad innymi zajęciami, tylko ogólnie przekazują wiele ciekawych informacji. Przyznam że tego typu przekazywanie informacji na tematy związane z edukacją i rozwojem dziecka wpływają bardzo pozytywnie na wybór tego, jakie zajęcia będą dobre dla mojego dziecka. Jeżeli pokuszę się na kurs kodowania dla dzieci to na pewno będzie to Wasz!

  Odpowiedz


 5. Kinia

  Fajnie że pojawił się taki tekst przed wakacjami. nowy rok szkolny warto planować z małym wyprzedzeniem. Niestety często rodzice o tm zapominają a późnej na hurra zajmują miejsca gdziekolwiek. Potem płacz ze zajęcia beznadziejne, że pieniądze wyrzucone w błoto. A wystarczy odpowiednio wcześniej się tym zainteresować 😉

  Odpowiedz


 6. Kasia

  Jak dla mnie wybór odpowiednich zajęć dodatkowych powinien trwać jakiś czas, a nie rzucać się na pierwsze lepsze rzeczy “bo Maciek też tam chodzi” itp. Fajnie że jest możliwość tych lekcji próbnych, można pójść, zobaczyć co się dzieje na takich zajęciach często wziąć w nich udział razem z dzieckiem.

  Odpowiedz


 7. Mira

  Moja córcia i ja jesteśmy bardzo zadowolone z warsztatów w Waszej szkole! Ona się świetnie bawiła, a ja zauważyłam już po kilku pierwszych zajęciach, jak super sprawdza się to, że dzieci uczą się uwagi, koncentracji i rozwiązywania problemów. Dla nas programowanie było strzałem w dziesiątkę, tym bardziej że córa woli bardziej “niedziewczyńskie” zajęcia. Wraca do domu rozpromieniona, pełna energii i zadowolona. Zdecydowanie polecam a my zapisujemy się na kolejny semestr!

  Odpowiedz


 8. Lenon

  Ja jestem zachwycony tym co mój syn uczy się w Zaprogramowanych. Takie zajęcia dodatkowe polecam każdemu, a ja zapisuje na kolejny semestr. Chyba nie ma fajniejszych opcji!

  Odpowiedz


 9. romanno

  Polecam zajęcia dodatkowe dla dzieci w Zaprogramowanych! Są naprawdę ciekawe, wnoszą bardzo dużo do rozwoju i zainteresowań zarówno dziecisko jak i szesnastolatka. Kadra? Przesympatyczna. Materiał? Konkretny! Może robi czasem mniejsze wrażenie niż zajęcia z robotyki itd, ale zdecydowanie stawia się tutaj na długofalowy rozwój i rozbudzanie zainteresowań, a nie krótki, może i niezwykle ciekawy ale mało efektywny kurs. Z mojej strony 10/10!
  A co do sedna poruszanego tematu. Zajęcia dodatkowe muszą być ciekawe i nie można posyłać dziecka na siłę, bo tylko się zniechęci. Przynajmniej taka jest moja opinia i niestety także doświadczenie

  Odpowiedz


 10. Becia

  Rzeczywiście wybór jest naprawdę wielki. Moje miasto, niby tylko 75 tysięcy ludzi, a kursy i zajęcia dodatkowe dla dzieci niemalże na każdym kroku. Oprócz tego, że zajęcia muzą być ciekawe, a dziecko nie może być do nich zmuszane proponuje dokładne przyjrzenie się wszytkom opcjom oferującym takie same za warsztaty. Nie można wybierać sugerując się na przykład tylko ceną. Bo później może się okazać że najtańszy kurs nawet jej nie jest warty, a wystarczy 15-20 zł więcej i można wysłać dziecko do super szkoły.

  Odpowiedz


 11. Elo-na

  Razem z Tomkiem dziękujemy za wpis 😉 szukamy właśnie ciekawych rzeczy, jako że j€ż połowa wakacji a Tomek chce od razu z czwartą klasą rozpocząć ciekawe zajęcia dodatkowe. Chyba zdecydujemy się na Waszą szkołę, a dzięki artyku łowi może jeszcze na coś więcej. 😉

  Odpowiedz


 12. elia

  Najlepsze zajęcia dodatkowe są u Was! Moje łobuzy kolejny rok chcą spędzać czas na waszych warsztatach…. to chyba coś znaczy :))))) <3

  Odpowiedz


 13. mała_różowa

  Tak jak w filmiku.,… Udane dzieciństwo to podstawa. A to co to znaczy, to indywidualna kwestia każdego dziecka.

  Odpowiedz


 14. OkO

  A jest może jakaś opcja na to, żeby zakupić kurs programowania dla dzieci w formie prezentu pod choinkę? Zbliżają się święta i mam wrażenie że będzie to jeden z najlepszych pomysłów na prezent dla mojego bratanka 😉

  Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *