Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Warsztaty Zaprogramowani.com od kuchni

Warsztaty Zaprogramowani.com od kuchni

W niedawnych wpisach na naszym blogu opowiadaliśmy Wam o ogólnych założeniach nauczania programowania wśród dzieci. Dziś natomiast chcemy zdradzić trochę więcej szczegółów na temat naszej warsztatowej “kuchni”, w tym m.in. o tym co konkretnie dzieci robią podczas zajęć i jaki jest nasz program nauczania.

“Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem…”

W myśl koncepcji uczenia się wg Konfucjusza, warsztaty programowania Zaprogramowani.com – jak sama nazwa wskazuje – są to warsztaty, czyli zajęcia skupione przede wszystkim na praktyce. Podczas spotkań uczestnicy otrzymują jedynie niezbędną porcję teorii, którą prowadzący przekazuje przedstawiając na ekranie za pomocą projektora lub tablicy multimedialnej. Następnie kursanci otrzymują zadania związane z tematyką lekcji, które wykonują indywidualnie na komputerach. I tu pragniemy wyraźnie zaznaczyć, bo za chwilę padną typowe pytania…

 1. Nie, dzieci nie przynoszą na zajęcia swoich komputerów (chyba że jest to życzenie uczestników lub rodziców – np. w przypadku, kiedy dzieci mają już zainstalowane na swoich laptopach środowisko programistyczne).
 2. Tak, przy jednym komputerze siedzi tylko jeden uczestnik. ?

Kiedy kursanci rozpoczną samodzielną pracę, wtedy prowadzący już indywidualnie pomagają i podpowiadają, jak poradzić sobie z zadaniami, w miarę potrzeb poszczególnych uczestników. W trakcie warsztatów często zdarza się, że różne pytania i problemy pojawiają się u większej liczby dzieci. Wtedy nasi programiści starają się wyjaśnić tłumacząc dany temat lub rozwiązując zadanie wspólnie z grupą, ponownie wykorzystując do tego celu “tablicę”.

Każda grupa szkoleniowa jest przez nas starannie dobrana, tak by uczestnicy mieli zbliżoną wiedzę i umiejętności (oraz wiek). Dzięki temu prowadzący mogą zoptymalizować program oraz tempo zajęć dla danej grupy. Jeśli natomiast po kilku pierwszych zajęciach okazuje się, że dla kogoś kurs jest za trudny bądź zbyt łatwy, wtedy sugerujemy rodzicom rozważenie przeniesienia uczestnika do innej grupy.

A czy moje dziecko nie będzie cały czas grało w gry?

Taka obawa pojawia się często zarówno wśród rodziców, którzy, albo mają już złe doświadczenie z nauką kodowania swoich dzieci, albo u osób, które jeszcze nie miały styczności edukacją cyfrową najmłodszych.
Nasza akademia programowania została założona przez rodziców, którzy chcieli, by ich dzieci mogły uczyć się kodowania. To podejście towarzyszy nam do dziś, więc dokładamy wszelkich starań, by uczestnicy wynosili z warsztatów możliwie jak najwięcej wiedzy i praktycznych umiejętności. Prawdopodobnie jako pierwsza szkoła programistyczna dla dzieci i młodzieży w Polsce, we współpracy z programistami i pedagogami stworzyliśmy nasz autorski program nauczania.

Poniżej opisujemy przykładowy zakres tematyczny kilku pierwszych warsztatów o profilu ogólnym dla dzieci młodszych/początkujących:

Zajęcia nr 1 – Podstawy:

 • Poznanie zasad obsługi używanego podczas zajęć sprzętu komputerowego.
 • Przedstawienie podstawowych zasad używania wyszukiwarki internetowej Google.
 • Pobieranie i instalacja edytora lub środowiska programistycznego (np. Notepad++).
 • Wyjaśnienie zasad używania oprogramowania z licencją GPL.
 • Przedstawienie zasad działania instalowanego edytora bądź środowiska (np. poprzez stworzenie prostej struktury dokumentu HTML).

Zajęcia nr 2 – „Moja pierwsza Strona Internetowa” – tematykę wskazują uczestnicy warsztatów (np. prosty quiz, strona przedstawiająca uczestników warsztatów, itp.):

 • Zapoznanie z przeglądarką internetową jako interpreterem języka HTML.
 • Wyświetlenie źródeł kilku stron internetowych i wskazanie w kodzie podstawowych elementów struktury dokumentu HTML.
 • Budowa prostego arkusza HTML (wyświetlanie tekstu).
 • Formatowanie tekstu wyświetlanego przez utworzony dokument HTML (np. nagłówki, wyśrodkowanie, pochylenie, przejście do nowej linii, akapit, itd.).
 • Tworzenie odnośników i podstron.
 • Budowa menu strony internetowej.

Powyższy ramowy “plan lekcji” to przykładowe wytyczne dla naszych prowadzących, którzy rozpoczynają pracę z grupą początkującą o profilu ogólnym. Już podczas warsztatów dostosowują program do uczestników, biorąc pod uwagę ich postęp w nauce. Czasami bowiem dzieci potrzebują więcej czasu, by przyswoić jakieś zagadnienie. Bywa również, że materiał szkoleniowy można trochę przyspieszyć lub pewne wątki rozwinąć w ramach dodatkowych modułów.

W przypadku zajęć z uczestnikami starszymi i/lub zaawansowanymi w cyfrowej edukacji, nasz program zajęć jest bardziej rozbudowany i uwzględnia prowadzenie wyspecjalizowanych modułów, takich jak np. tworzenie gier lub aplikacji czy projektowanie grafiki i animacji. Dla młodzieży kodującej prowadzimy również kursy dedykowane wyłącznie konkretnym językom programowania, jak np. C++, JavaScript czy Java. Oferta w tym zakresie jest uzależniona o miasta, w którym prowadzone są zajęcia.

Warsztaty to dopiero początek…

Programowanie to w tej chwili jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin na świecie. Języki i narzędzia programistyczne rodzą się już nie nawet co roku czy pół, ale z miesiąca na miesiąc. Podczas 1,5 godzinnego warsztatu – niezależnie od stopnia zaawansowania – nie ma możliwości, by wyczerpać tematykę poszczególnych zagadnień.
Nasi prowadzący programiści mogą przekazywać podstawy i rozwijać kluczowe kompetencje małych koderów.
Aby jednak stać się prawdziwym “ninja”, trzeba również edukować się we własnym zakresie. Na szczęście istnieje niezliczona liczba witryn i aplikacji internetowych (w tym darmowych), które umożliwiają rozwijanie swoich umiejętności w domu przy komputerze. Ale o tym opowiemy Wam już w kolejnych wpisach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *