Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak zorganizować dziecku wakacje? Zajęcia dodatkowe, wyjazdy, czas wolny.

Jak zorganizować dziecku wakacje? Zajęcia dodatkowe, wyjazdy, czas wolny.

Wakacje rozpoczęte. Czy jednak, aby na pewno przygotowane? Nie wszystko musi być zaplanowane z dużym wyprzedzeniem. Jeżeli nadal nie macie pomysłu jak zorganizować dziecku czas wolny w letnie dni, może coś podsuniemy. Jeżeli na niektóre aktywności nie ma już czasu, być może przydadzą Wam się wskazówki na przyszłe lata. Tak czy inaczej, zapraszamy do lektury.

Obozy i kolonie.

Niektóre dzieciaki z utęsknieniem wypatrują wakacji, ciesząc się z wyjazdów na obozy czy kolonie, gdzie z dala od codzienności mogą spędzić ciekawie czas z rówieśnikami. Oferty wszelkich wyjazdów, obozów tematycznych czy po prostu kolonii o szerokim spektrum odbywających na nich atrakcji to od dziesięcioleci jeden z pierwszych pomysłów na wakacje dla dziecka. Pamiętajmy jednak, że nie każdy maluch czy nastolatek lubi w ten sposób spędzać czas. Niektóre dzieciaki wypoczywają i resetują się podczas obozów, inne znów traktują je jak wyzwanie, na które niekoniecznie mogą mieć ochotę po całym szkolnym semestrze. Nigdy nie wysyłajmy dziecka na siłę, ale przy okazji nie dajmy się też odsunąć od pomysłu przy pierwszym nie, szczególnie po zadanym znienacka pytaniu. Porozmawiajmy z dzieckiem, weźmy pod uwagę jego wiek, poczucie bezpieczeństwa i samodzielność, zanim poślemy je na kolonie. Dobrym wstępem mogą być półkolonie organizowane w mniejszych i większych miastach i o tym w dalszej części artykułu. Przejdźmy więc do tego, co, jeżeli dziecko nie będzie brało udziału w wyjazdowym obozie.

Półkolonie, kursy, zajęcia dodatkowe dla dzieci.

Opcją dla aktywnych dzieciaków, dla których wakacje są czasem dla siebie a nie czystego nicnierobienia, są ciekawe zajęcia dodatkowe dla dzieci w formie półkolonii, zajęć popołudniowych czy nawet kursów online (w końcu mamy XXI wiek!). Często oczywiście należy zarezerwować miejsca na długo przed wakacjami, ale nie jest czymś niezwykłym możliwość zapisania dziecka na ostatnią chwilę.

Jakie zajęcia zorganizowane dla dzieci?

Wszystko zależy od miejsca zamieszkania czy spędzania wakacji przez malucha. Najczęstszym pomysłem jest uczestniczenie w półkoloniach. Takie odbywają się zarówno w większych, jak i mniejszych miastach. Można postawić na półkolonie, podczas których czas dzieciaków urozmaicony jest na wiele sposobów, za pomocą ciekawych zajęć z każdej dziedziny, wycieczek i innych wypełniaczy wolnego czasu, albo na wybrać bardziej specjalistyczne opcje. Mówiąc specjalistyczne mamy na myśli półkolonie organizowane przez szkoły i placówki specjalizujące się w konkretnym kierunku nauczania dzieci. Półkolonie programistyczne w dużej mierze będą miały zajęcia związane z szeroko rozumianym programowaniem, czy wycieczki o tle naukowym, znów półkolonie plastyczne to prawdopodobne plenery i zwiedzanie. To, jakie zainteresują nasze dziecko, będzie zależne od niego.

Kolejne na tapetę idą zajęcia dodatkowe dla dzieci. Podobnie jak w przypadku zajęć popołudniowych w trakcie roku szkolnego, wiele ośrodków proponuje większą ilość różnego rodzaju atrakcji w czasie ferii i wakacji, albo są one przystosowane do małych urlopowiczów, a nie stałych grup słuchaczy. Tego rodzaju zajęcia mogą odbywać się także w formie intensywnych kursów, gdzie z dużym natężeniem w ciągu 2-3 tygodni przedstawiany jest materiał, który normalnie w ciągu semestru rozłożony jest na wiele pojedynczych, rzadziej odbywających się lekcji. To może być ciekawa alternatywa dla dzieciaków, które w trakcie roku szkolnego nie miały z jakiegoś powodu możliwości uczestniczenia w danym rodzaju warsztatów, a jednocześnie bardzo chcą poznać materiał z danej dziedziny w czasie wolnym. Wakacyjne zajęcia dodatkowe dla dzieci w formie kursów mogą odbywać się stacjonarnie, ale także jako warsztaty online, podczas których dziecko nie musi wychodzić z domu, aby poznać ciekawe informacje na temat fascynującego je tematu (sprawdza się to też, gdy nie mamy możliwości dowozić malucha na zajęcia). Tego typu zajęcia w sieci można od tego roku znaleźć także u nas!

Co, jeżeli nie zajęcia dodatkowe dla dzieci?

Nie zawsze mamy możliwości posłać dziecko na półkolonie czy wakacyjne zajęcia. Jednak nieznaczna to, że maluch w takim razie ma przez całe wakacje nudzić się, albo wymyślać niekoniecznie ciekawe lub mądre aktywności. Ważne jest organizując dziecku wakacje mieć na uwadze kilka rzeczy.

Pod opieką dorosłego.

Nie ma znaczenia, czy mówimy o rodzicu, babci, wujku, czy może sąsiadce, która ma dziecko w tym samym wieku co nasze i czas spędzany jest wspólnie. Wakacje dziecka nie oznaczają wakacji od dziecka. Potrzeba kontroli bezpieczeństwa i świadomość czyhających niebezpieczeństw musi być dokładnie taka sama jak podczas roku szkolnego. Pora roku nie ma znaczenia, a niebezpieczne zabawy na czas letni nie stają się nagle bezpiecznymi. Osoba dorosła spędzająca czas z dzieckiem powinna zawsze mieć na nie oko.

Plan i organizacja dni wolnych.

Po pierwsze kreatywność

Dziecko może samo mieć pomysł na swój wolny czas. Warto przed wakacjami zapytać się je czego oczekuje od wolnego czasu i jak chciałoby w możliwy dla nas sposób go zagospodarować. Niekoniecznie wymagajmy od razu tego, żeby miało pomysł i plan na cały okres. Często nowe idee pojawiają się u dziecka w trakcie zabawy, na szybkiego, bez wcześniejszego przygotowania. Nie oznacza to jednak, że w takim wypadku musimy porzucać dotychczasowe plany i zająć się nowym pomysłem. Dobrze jest ustalić ramowy plan, tak żeby dziecko mniej więcej było przygotowane na to jakiego rodzaju zajęcia będą czekały na nie danego dnia. Można postawić choćby na tematyczne dni, powiązane z różnymi dziedzinami, takie jak poniedziałki z przyrodą, wtorki w kuchni, czy czwartki z komputerem. Mały człowiek prawdopodobnie sam poruszy wodze fantazji i wymyśli dokładniejsze atrakcje. My możemy zadbać o to, aby proste zabawy wymyślone przez dziecko miały w sobie nutkę kreatywności i wartości edukacyjne.

Po drugie umiar

Wakacje nie oznaczają, że można teraz odpuścić dziecku i dać możliwość na przykład spędzania 10 godzin na dobę przed komputerem czy telewizorem. Pamiętamy, że szkodliwe dla zdrowia nawyki, nadal są szkodliwe. Jasne, możemy pozwolić na bieganie w ciepły dzień po kałużach, ale na tyle krótko by nie skończyło się to przeziębieniem. Raz na jakiś czas maluch może położyć się spać później, ale niech będą ku temu powody, a nie tylko argument trwania wakacji. Umiar tyczy się wszystkiego.

Po trzecie atrakcje

Nie oznacza to od razu, że każdy dzień ma być przepełniony masą atrakcji, wyjazdów, niespodzianek. Wręcz przeciwnie. Wyczekiwanie dnia, na który jest zaplanowane coś niezwykłego z punktu widzenia dziecka to świetny test jego kreatywności, a nawet cierpliwości. Zadbajmy jednak, aby te pojedyncze atrakcje naprawdę były wciągające tak bardzo, jak jesteśmy w stanie to zorganizować. Niech wyjazd na kąpielisko nie będzie smętnym siedzeniem nad wodą, ale pełnym zabawy zorganizowanym dniem, do którego można przygotowywać i już wcześniej, przygotować, choćby przez pakowanie rzeczy, obmyślanie gier, przygotowywanie prowiantu.

Po czwarte stały rozkład dnia

Dziecko uczy się w czasie roku szkolnego pewnych nawyków, dzięki którym jego organizm działa i funkcjonuje w odpowiedni sposób. Dlatego, jeżeli w roku szkolnym je obiad o godzinie 15 pamiętajmy by w trakcie wakacji, nie ulegało to zmianie. Przesunięcie godzin snu, posiłków, aktywności może być niekorzystne w skutkach, szczególnie podczas późniejszego musu przestawienia się na poprzedni rytm dnia już we wrześniu.

Rodzinny urlop

Jeżeli możliwości rodziców pozwalają na wzięcie urlopu i wspólny wyjazd, dziecko może spędzić najlepsze wakacje swojego życia, niekoniecznie wyjeżdżając w ciekawe, modne czy drogie miejsce. Wspaniale spędzony czas to często po prostu czas spędzony z najbliższymi. Wyjazd nawet kilkadziesiąt kilometrów od domu może być fascynujący. Ważne jest, aby czas spędzony na wyjeździe w dużej mierze poświęcać dziecku, planując ciekawe wycieczki, spędzając z nim czas na graniu w gry planszowe, zabawy ruchowe czy inne ciekawe, niecodzienne aktywności. Wiadomo, że dorośli biorący urlop sami chcą wypocząć, ale nie jest tak, że nie da się tego osiągnąć z dzieckiem. Rodzinnie spędzony czas może być niezwykły także dla dorosłych, a poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet podczas wspólnego wyjazdu pozwolić sobie na kilkugodzinne rozłąki z maluchem (oczywiście zorganizowane, pod opieką innych dorosłych).

Czas wolny czy zajęcia dodatkowe dla dzieci?

Trochę nudy?

Wielu rodziców twierdzi, że wakacje są po to, aby dziecko odpoczęło od nauki i się po prostu porządnie „wynudziło”. Czy rzeczywiście nicnierobienie przez dwa miesiące będzie ciekawe? Zależy od tego, co mamy na myśli mówiąc o braku organizacji przez nas czasu dziecka. Z jednej strony warto dać dziecku nieco swobody w wymyślaniu przez nie kolejnych zajęć, zajmujących mu dni. Jest to świetny sprawdzian tego, czy umie sobie zorganizować dzień, czy dwa tak, aby nie popadać w nudę. Nagle okazuje się, że marudne często dziecko, po prostu woli inny rodzaj spędzania czasu, niż proponujemy mu na co dzień. Inne dzieci podczas takich leniwych dni rozbudzają w sobie kreatywność i odnajdują swoje do tej pory ukryte talenty. Jeszcze inne wolą aktywności podawane w formie wymyślonych przez kogoś innego zajęć i także nie ma w tym nic złego.

Jak długo dać dziecku „wolne”?

Dobre pytanie. To zależy już wyłącznie od dziecka i tego, co zaobserwowaliśmy. Jeżeli dziecko organizuje sobie samo lub z rówieśnikami kreatywne, edukujące zabawy, dzięki którym poznaje świat: albo widzimy, że po prostu świetnie się bawi w żaden sposób, nie stwarzając zagrożenia dla siebie i innych, nie robiąc nic niezgodnego z szeroko pojętą kulturą, możemy pozwalać mu na taką samoorganizację tak długo, aż zobaczymy pierwsze objawy nudy. Nie zmuszajmy natomiast dziecka do tego, żeby koniecznie samo wymyśliło sobie aktywności, nie mając na to pomysłów ani ochoty. Brak ciekawych pomysłów na spędzenie czasu, a późniejsze poznanie ciekawych, “lepszych”  wspomnień wakacyjnych rówieśników może być dla niego czymś wstydliwym lub przykrym.

Pamiętajmy, że wcale nie trzeba wiele, aby zorganizować dziecku wspaniałe wakacje, nawet jeżeli będzie spędzało je wyłącznie w domu lub u rodziny. Istnieje wiele ciekawych form spędzania dni, które pozostaną we wspomnieniach dziecka na zawsze. Niekoniecznie potrzebne są do tego duże środki finansowe, zorganizowane wyjazdy i zajęcia dodatkowe dla dzieci, czy mnóstwo poświęconego czasu.


Komentarze

  1. Izabella

    U mnie to starsza córka organizuje młodszemu rodzeństwu zabawy. A to bawią się w chowanego, rysują, grają w Moje na Górze, chodzą na spacery, oglądają bajki. Maluchy są zadowolone i się nie nudzą.

    Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *