Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Wakacje 2020 z dzieckiem, w czasach koronawirusa.

Wakacje 2020 z dzieckiem, w czasach koronawirusa.

Choć lato już się rozpoczęło, nadal wiele osób nie umie odnaleźć się w realiach tegorocznych wakacji. Z jednej strony poza nielicznymi miejscami zdjęte są wszelkie wprowadzone wcześniej obostrzenia, z drugiej jednak mądrzy rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak mimo to ważne jest, aby wakacje te pozostały we wspomnieniach takie, jak być powinny.

Wpis ten powstał nie, jako odpowiedź na to, jaki rodzaj letniej aktywności będzie najlepszy w czasach epidemii, gdyż nie jesteśmy odpowiednimi osobami, aby wyrokować w tych kwestiach. Jesteśmy szkołą programowania dla dzieci i młodzieży, nie lekarzami czy epidemiologami. Ale przede wszystkim jesteśmy rodzicami, którzy czasami mniej, czasami bardziej (irracjonalnie lub racjonalnie) drżą o zdrowie swoich dzieci. Przedstawimy propozycje, które po prostu wydają się nieco bezpieczniejszą opcją niż standardowe wakacyjne spędzanie czasu, jakie znamy z poprzednich lat.

Gdzie na wakacje z dzieciakiem?

Zarówno dla naszych najmłodszych, jak i nas samych, także odpowiedzialnych społecznie ludzi dobrym pomysłem może być rezygnacja z wielkich miejscowości turystycznych, obleganych tłumnie przez ludzi ze wszystkich zakątków świata. Może więc warto wybrać bardziej kameralny sposób na wypoczynek?

Żeby cieszyć się promieniami letniego słońca, wodą czy przyrodą nie trzeba jechać w konkretne, znane z folderów miejsca. W każdym regionie Polski, jak i świata znajdziemy kilka atrakcyjnych miejscówek, gdzie można spędzić świetne wakacje, bez potrzeby przebywania w tłumie obcych ludzi i korzystania z wątpliwych higienicznie atrakcji. Wszelakie gospodarstwa agroturystyczne, to zazwyczaj stosunkowo małe miejsca, gdzie można spędzić czas z rodziną, zapewniając dziecku atrakcje w postaci wycieczek i wspólnie spędzanego czasu.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci podczas wakacji.

DIY, czyli co zorganizować samemu?

Nasi rodzice spędzali lato na spacerach do lasu, zabawie w podchody itp. Dla dzisiejszych dzieci taka „retro” rozrywka może okazać się zaskakująco wciągająca. Wystarczy tylko nieco pomysłu i chęci spędzania z nim czasu. Możemy pobawić się we wspomniane wcześniej podchody czy szukanie skarbów. Wykorzystując dzisiejsze możliwości technologiczne, zabawa ta może być ciekawa i pouczająca, ale pokazanie także „starych metod” tego typu rozrywki daje możliwości wciągnięcia dzieciaków bez reszty.

Z podobnych aktywności, które mogą zająć dziecko na długie dni, jest stworzenie własnego zielnika, czy w czasach powszechnego dostępu do aparatów fotograficznych (tych w komórkach i nie tylko) zrobienia fotograficznego pamiętnika z wakacji. Tego typu aktywności nie tylko interesują chętnych eksploracji świata młodych ludzi, ale też są wyjątkowo edukacyjną formą spędzania wolnego czasu.

Korzystanie z gotowych rozwiązań.

Jak już mówiliśmy w poprzednim wpisie, wartą przemyślenia opcją na fajne, ciekawe a przy okazji bezpieczne spędzenie wakacji są kursy online. Zajęcia dodatkowe dla dzieci w czasie wakacji nie oznaczają od razu tego, że dziecko mając czas wolny, zmuszone jest do nauki. Kurs programowania dla dzieci to raczej ciekawa, pełna zabawy opcja i rozwój w kierunku, w którym dziecko chce podążać, a edukacja jest tutaj „skutkiem ubocznym” tak jak w przypadku wielu innych aktywności.

Sama nauka programowania to aktywność często dużo bardziej satysfakcjonująca niż granie w gry video. Dzieciaki lubią tworzyć, a dzięki takim kursom mogą nauczyć się ciekawych umiejętności z zacisza własnego domu. Efekty ich pracy mogą być podziwiane zarówno przez najbliższych, ale i co ważne dla najmłodszych także doceniane przez rówieśników.

Podsumowując.

Wakacje w cieniu koronawirusa nie muszą jednak oznaczać siedzenia wyłącznie w domu z najbliższą rodziną. Jasne, tak jest najbezpieczniej, jednak można znaleźć również opcje pośrednie. Jeżeli nie wysłałeś dziecka w tym roku na obóz, ciekawym uzupełnieniem nudnych dni mogą być półkolonie. Kilka godzin dziennie, spędzone z grupą rówieśników na pewno przysłuży się wakacyjnej aurze, a jednocześnie nasza pociecha pozostaje pod naszym nadzorem.

 A może macie jeszcze inne ciekawe pomysły lub opinie?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *