Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

BEZPŁATNE E-WARSZTATY Zaprogramuj swoją przyszłość! (liczba miejsc ograniczona, zapisy do 29 lutego) - Zapisz się na kurs >

Strona główna » Blog » Tworzenie gier komputerowych. Czy dziecko może zostać twórcą?

Tworzenie gier komputerowych. Czy dziecko może zostać twórcą?

Jak kodować gry?

Wiele dzisiejszych dzieciaków chce zostać twórcami tej cyfrowej rozrywki. Jako rodzic możesz myśleć, że projektowanie gier to dziecinna zabawa i prawdopodobnie strata czasu. Tymczasem tworzenie gier komputerowych jest dochodowym zawodem.

Ale jest jeszcze więcej zachęcających faktów. Nawet jeśli zainteresowanie Twojego dziecka projektowaniem gier jest krótkotrwałe, istnieje wiele ważnych powodów, dla których wspieranie go w tym przedsięwzięciu może być dobre, niezależnie od wybranej przez niego dziedziny rozwoju w przyszłości.

Projektowanie gier wideo dla innych buduje zdolności poznawcze i wyobraźnię. Uczy cennych umiejętności, które można wykorzystać w różnych dziedzinach — w tym w zakresie projektowania oprogramowania, interfejsu użytkownika, pracy zespołowej, zarządzania i marketingu.

Ucząc dzieci myślenia z perspektywy innej osoby, w naturalny sposób uczą się one podstawowych umiejętności przedsiębiorczych w zakresie oceny wartości, które mogą pomóc w prawie każdym zawodzie.

Jeśli Twoja pociecha jest zainteresowana projektowaniem gier, powinieneś zrobić wszystko, aby poprowadzić dziecko we właściwym kierunku. Przejście od zapalonego gracza do prawdziwego projektanta gier nie jest łatwe i wymaga dużo nauki, jednocześnie dzisiejsze dzieci mają wiele możliwości do rozwijania swoich umiejętności.

W tym artykule przedstawimy 5 praktycznych wskazówek, które pomogą dziecku zrozumieć, jak zostać projektantem gier:

  1. Graj w gry i oceniaj rozgrywkę

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie projektowania, jest granie w gry. Gdy dzieci zaczną spędzać czas w grach wideo, zaczną dostrzegać wzorce. Patrząc na grę z różnych punktów widzenia, młodzi gracze dowiadują się, co sprawia, że gra jest fajna oraz w jaki sposób poszczególne elementy i mechanika sprawiają, że jest tak interesująca i wciągająca.

Oprócz grania i analizowania dobrych gier pomocna jest także możliwość poznania przez dzieci gier, które twórcom „nie wyszły” Muszą się zastanowić, co sprawia, że dana gra jest nudna lub powtarzalna. Zadawaj im pytania, dopóki nie wyczerpią się im odpowiedzi. Pomoże to im dotrzeć do źródła problemu i ustalić, jak naprawić określone gry. Myśląc o tym, jak rozwiązać podstawowe problemy ze złymi grami, Twoje dziecko opracuje specyficzny sposób rozwiązywania problemów, który z pewnością pomoże im stać się lepszymi projektantami gier w przyszłości.

  1. Twórz za pomocą kodu

W dzisiejszym świecie odnoszący sukcesy projektanci gier mają umiejętności programowania. Często oczekuje się, że projektanci będą pisać skrypty podczas tworzenia poziomów, a gdy pojawią się wyzwania techniczne, projektanci z zapleczem programistycznym często są podstawą.

Na szczęście dla dzisiejszych dzieci istnieją fantastyczne sposoby, w jakie mogą one     nauczyć się kodować, jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności projektowania gier.

Jednym z naszych ulubionych zasobów jest tworzenie gier komputerowych w Scratch. Scratch pozwala dzieciom programować proste gry 2D za pomocą wizualnego języka programowania. Ale najfajniejszą rzeczą w Scratch jest to, że dzieci mogą podejmować decyzje dotyczące projektowania gier, które tworzą, t.j. mogą określić szybkość podróży wrogów, liczbę punktów wytrzymałości gracza, prędkość strzału, wygląd i styl gry itp.

Gdy Twoje dziecko rozwinie niezbędne umiejętności, może zacząć korzystać z rozwiązań takich jak na przykład programowanie gier Unity.

Kodowanie jest dużą częścią projektowania gier, szczególnie dla projektantów, którzy chcą odgrywać większą rolę w tworzeniu własnych gier. Nauczenie dzieci pisania kodu pomoże im przełożyć wizję na ekran i samodzielnie ukończyć działające produkty.

  1. Projektuj gry kompleksowo

Celem każdej gry jest zachęcenie ludzi do grania i czerpania z niej przyjemności. Jeśli gra nie ma odpowiedniego poziomu trudności, użytkownicy będą się szybko nudzić lub frustrować. Wyzwania powinny rosnąć powoli i równomiernie, podczas gdy gracz przyzwyczaja się do kontroli i ogólnej strategii gry. Nauczanie dziecka tej koncepcji powinno być jedną z pierwszych rzeczy.

W zależności od gatunku gry ważny jest również wybór. Danie graczom możliwości dokonywania wyborów wpływających na wrażenia z gry jest integralną częścią każdej dobrej gry. Najlepsze gry nie są liniowe, dzięki czemu gracz może dokonywać różnych wyborów i cieszyć się za każdym razem zupełnie inną rozgrywką.

Kolejną wartością, która daje ogromną przewagę, jest różnorodność. Nawet najłatwiejsze gry 2D przedstawiają użytkownikowi różnorodne tła. W miarę postępu gry dobry projektant uczy się zmieniać scenerię, aby użytkownik nigdy nie nudził się powtarzającymi się zadaniami.

Projektanci gier coraz częściej wykorzystują szansę na wprowadzenie nieoczekiwanych i nieprzewidywalnych elementów do gry. Jedną z najczęstszych strategii wykorzystywanych przez projektantów jest randomizacja, która przedstawia graczowi nieprzewidywalną liczbę ataków wroga, losowe wyzwania i inne zmiany zwiększające wartość gry. W dziedzinie gier wieloosobowych istnieje naturalny element polegający na tym, że niektórzy gracze podejmują ryzyko, źle oceniają okoliczności, popełniają błędy i dodają do gry nieprzewidziany element.

Zrozumienie tych zasad projektowania gier może pomóc dziecku w tworzeniu wciągających gier o dużej regrywalności.

  1. Naucz je, jak opowiadać.

Tworzenie gier komputerowych jest złożone. Elementy takie jak trudność gry, układ poziomu i interfejs użytkownika wpływają na ogólny sukces. Ale jedną rzeczą, która odróżnia wielkich projektantów gier od przeciętnych, jest ich zdolność do opowiadania historii.

Opowiadanie historii jest istotnym mechanizmem napędzającym rozgrywkę, a im bardziej wciągające opowieści może stworzyć autor, tym bardziej gra odniesie sukces. Kiedy gracz zanurza się w fabułę, może doświadczyć tego, co przeżywa przy dobrej książce lub filmie.

Kluczowa jest tutaj struktura. Zanim zastanowią się nad zaprojektowaniem własnej gry, dzieci muszą ustalić, jaki rodzaj gry chcą zbudować, jakie wybory mają gracze, jak otwarte lub ograniczone będą te wybory i jak wpłyną one na zarówno bieżącą historię, jak i ostateczne zakończenie.

Istnieje wiele różnych ćwiczeń rozwijających umiejętność opowiadania. Możesz zapisać je na zajęcia dodatkowe dla dzieci, zachęcić do czytania lub po prostu do grania w gry z mądrą i wciągającą fabułą.

  1. Ciągła praktyka.

Projektowanie gry jest trudnym procesem. Czasami pomysły wydają się świetne w głowie, ale w momencie, gdy zostaną one przełożone na rzeczywistą rozgrywkę, okazują się porażkami. Dlatego nie można się zniechęcać, a powstałe, nie do końca dobre projekty warto udoskonalać.

W projektowaniu trzeba pamiętać, że gry spotykają się z momentem, gdy oddajesz kontrolę innym i pozwalasz im grać w grę, rozwiązywać łamigłówki i podejmować wyzwania.

Tworzenie gier komputerowych

Projektowanie gier to idealna aktywność dla dzieci z bogatą wyobraźnią. A dla uczniów, którzy być może jeszcze nie zgłębili swoich kreatywnych stron, projektowanie gry stanowi doskonały punkt wyjścia do rozwijania tych umiejętności.

Twórcy gier rozwijają postacie i mechanikę gry oraz stają się autorem nieskończonych światów i rzeczywistości. Zorientowana na użytkownika filozofia tego kierunku rozwoju pomaga młodym poczuć się komfortowo z technologią i uczy ich rozumieć, analizować i manipulować różnymi systemami.

Być może największa lekcja uczenia się projektowania gier, to ta, w której dzieci uczą się myśleć z perspektywy innej osoby?

Zapraszamy na nasze warsztaty programowania dla dzieci, gdzie uczymy między innymi tworzenia gier w Scratch czy Unity.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *