Trwają zapisy na warsztaty programowania - wrzesień 2019 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Trudności w nauce programowania.

Trudności w nauce programowania.

Z jednej strony każdy, kto choć trochę interesuje się przyszłością, wie jak ważna jest nauka programowania dla dzieci, jak i nauka zwykłej obsługi cyfrowych urządzeń. Stajemy się kulturą, w której nie ma miejsca dla osób, które za 10-20 lat będą bały się nowoczesności. Ramiona rynku są coraz bardziej otwarte dla młodych osób, które będą korzystać, ale i tworzyć technologie. Jednak nadal okazuje się, że pokolenie cyfrowych tubylców ma momentami postawione przed sobą wiele przeszkód, przez które nie mogą uczyć się tych elementarnych w dzisiejszych czasach zagadnień.

Model Jana van Dijka.

Jana van Dijk to wybitny holenderski socjolog zajmujący się głównie obszarami związanymi właśnie z informatyką. To dzięki niemu powstała teoria cyfrowego wykluczenia. Okazuje się, że problemy związane z niedostępnością takich form zajęć jak nauka programowania dla dzieci, nie wynika wyłącznie z problemów stricte materialnych.

  1. Przeszkody użytkowe.

Brak odpowiedniego nastawienia do programowania wynikający ze świadomości potrzeby, jak ważna jest ta dziedzina nauki, wpływa negatywnie na jej rozwój. Dorośli, którzy w tej chwili są odpowiedzialne za najmłodsze pokolenie, często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest nauka programowania dla dzieci od pierwszych lat szkoły podstawowej. Patrzą na nią raczej jednostronnie, przez pryzmat rozrywki czy ciekawostek, a nie tak jak powinni, czyli na niezbędną w przyszłości umiejętność.

  1. Przeszkody motywacyjne.

Bardzo podobne do powyższych, ale raczej wpływające na odbiór nauki programowania przez samych uczniów. Często niezrozumiałe dla starszych pasje powiązane z cyfrowymi nowościami sprawiają, że dziecko czuje się zdemotywowane do dalszej nauki. Często to „niezrozumienie” to w dalszym ciągu nawet wyśmiewanie dziecka z powodu komputerowego hobby, jak i porównywanie go do rówieśników zajmujących się bardziej „standardowymi” pasjami.

  1. Przeszkody kompetencyjne.

Wiele osób nadal podchodzi sceptycznie do nauk ścisłych, przez co może być ciężko rozpocząć im naukę programowania. O ile znajomość matematyki na zaawansowanym poziomie nie jest niezbędna do kodowania, o tyle trzeba jednak mieć podstawy, aby efektywnie wdrożyć się programowanie.

  1. Przeszkody materialne.

Celowo wymienione jako ostatnie. Przeszkody, z których istnienia zdaje sobie sprawę prawie każdy. Brak odpowiednich środków finansowych do rozpoczęcia nauki, brak komputera w domu, czy konieczność przedłożenia innych potrzeb ponad edukację.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *