Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Trudności w nauce programowania.

Trudności w nauce programowania.

Z jednej strony każdy, kto choć trochę interesuje się przyszłością, wie jak ważna jest nauka programowania dla dzieci, jak i nauka zwykłej obsługi cyfrowych urządzeń. Stajemy się kulturą, w której nie ma miejsca dla osób, które za 10-20 lat będą bały się nowoczesności. Ramiona rynku są coraz bardziej otwarte dla młodych osób, które będą korzystać, ale i tworzyć technologie. Jednak nadal okazuje się, że pokolenie cyfrowych tubylców ma momentami postawione przed sobą wiele przeszkód, przez które nie mogą uczyć się tych elementarnych w dzisiejszych czasach zagadnień.

Nauka programowania w szkole

Dla lepszego zobrazowania problemów z jakimi stykają się różne społeczeństw i które sprawiają że nauka programowania dla dzieci nie jest dostępna w tak szerokim wachlarzu, jak być powinna omówimy tak zwany model Jana van Dijka.

Jana van Dijk to wybitny holenderski socjolog zajmujący się głównie obszarami związanymi właśnie z informatyką. To dzięki niemu powstała teoria cyfrowego wykluczenia. Okazuje się, że problemy związane z niedostępnością takich form zajęć jak nauka programowania dla dzieci, nie wynika wyłącznie z problemów stricte materialnych. Trudności tego typu występują niezależnie od poziomu ekonomicznego społeczeństwa, jego wykształcenia, czy miejsca na świecie. Wiele z nich ciężko jest też zauważyć na pierwszy rzut oka jak i wcale nie są łatwe w zapobieganiu. Oto one:

  1. Przeszkody użytkowe.

Brak odpowiedniego nastawienia do programowania wynikający ze świadomości potrzeby, jak ważna jest ta dziedzina nauki, wpływa negatywnie na jej rozwój. Dorośli, którzy w tej chwili są odpowiedzialni za najmłodsze pokolenie, często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest nauka programowania dla dzieci od pierwszych lat szkoły podstawowej. Patrzą na nią raczej jednostronnie, przez pryzmat rozrywki czy ciekawostek, a nie tak jak powinni, czyli na niezbędną w przyszłości umiejętność. Nie zdają sobie sprawy z elementarności tej dziedziny oraz tego jak będzie wyglądał przyszły rynek pracy, uważając momentami, że jest to umiejętność zbędna.

  1. Przeszkody motywacyjne.

Bardzo podobne do powyższych, ale raczej wpływające na odbiór nauki programowania przez samych uczniów. Często niezrozumiałe dla starszych pasje powiązane z cyfrowymi nowościami sprawiają, że dziecko czuje się zdemotywowane do dalszej nauki. To „niezrozumienie” to nawet wyśmiewanie dziecka z powodu komputerowego hobby, jak i porównywanie go do rówieśników zajmujących się bardziej „standardowymi” pasjami. Dziecko ma poczucie tego, że rodzice są z niego niezadowoleni, jak i nie ma prawa do decydowania o swojej przyszłości w taki sposób, aby oderwać się od powielanych przez rodzinę czy społeczeństwo schematów kształcenia. Przeszkody motywacyjne najczęściej pojawiają się w małych, zamkniętych społeczeństwach, ale nie tylko.

  1. Przeszkody kompetencyjne.

Wiele osób nadal podchodzi sceptycznie do nauk ścisłych, przez co może być ciężko rozpocząć im naukę programowania. O ile znajomość matematyki na zaawansowanym poziomie nie jest niezbędna do kodowania, o tyle trzeba jednak mieć podstawy, aby efektywnie wdrożyć się programowanie. Niestety strach przed naukami ścisłymi sprawia, że takie kierunki jak programowanie są z góry przekreślane przez niektórych, którzy w rzeczywistości świetnie odnaleźliby się w specjalizacji.

  1. Przeszkody materialne.

Celowo wymienione jako ostatnie. Przeszkody, z których istnienia zdaje sobie sprawę prawie każdy. Brak odpowiednich środków finansowych do rozpoczęcia nauki, brak komputera w domu, czy konieczność przedłożenia innych potrzeb ponad edukację. Niby najprostsze, ale jednak najcięższe do przezwyciężenia. W tym wypadku nie da się zmienić wyłącznie myślenia. Odpowiedzialność za przeszkody materialne to temat rzeka, który niekoniecznie będziemy poruszać w tym tekście.

Nauka programowania, co na początek?

Aby nauka programowania dla dzieci przyjęła się w ramach standardowej edukacji trzeba jeszcze trochę poczekać. Można zacząć od zmian mentalnych i propagowania wartości poznawania tego kierunku przez najmłodszych. Jednak zanim stanie się ona popularna i dostępna dla każdego, na razie trzeba zacząć samemu, od nauki w domu, online albo na zorganizowanych warsztatach programowania w formie zajęć dodatkowych.

Zainteresował Cię ten wpis? Poznaj podobne:

10 stron do nauki kodowania dla dzieci

Kurs programowania dla dzieci. Warto inwestować w „dziecięce” środki edukacyjne?

Design thinking – twórcza nauka.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *