Trwają zapisy na warsztaty programowania - luty / marzec 2019 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Top 10 osobistości IT. Część II.

Top 10 osobistości IT. Część II.

Kolejny tydzień, kolejne odkrycia. My zajmiemy się kontynuacją wątku z poprzedniego wtorku. Pierwsze 5 wielkich osobistości świata IT za nami, przed nami kolejna piątka! No to startujemy.

Niklas Zennstrom

Nazwisko stosunkowo mało znane, natomiast jego flagowy twór chyba dla nikogo nie jest obcy. Zennstrom zrewolucjonizował rynek komunikacji poprzez sieć, dzięki wypuszczeniu na rynek Skype ’a. Jest to nadal najpopularniejsze z narzędzi stosowane głównie do komunikacji głosowej i telekonferencji. Jest też twórcą sieci Kazaa, bardziej znanej dla fanów systemów p2p. W 2006 roku Niklas Zennstrom został uwzględniony w rankingu najbardziej wpływowych ludzi.

Ray Tomlinson

Wielka rewolucja w wykorzystaniu Internetu. Uważany za ojca poczty e-mail. To także on wpadł na pomysł wykorzystania znaku „@” w adresach pocztowych. Przypomnijmy, że pierwsza wiadomość elektroniczna została wysłana w 1971 lub 1972 roku.

Steve Jobs

Wymieniany zazwyczaj równocześnie z Billem Gatesem, o którym mowa była w pierwszej części artykułu. Wyjątkowy umysł i człowiek, który ciężką pracą osiągnął sukces. Założyciel firmy Apple. W latach 80 kluczowa firma dostarczająca na rynek komputery domowe. Po sukcesie Apple I, II i III, na rynek trafił Macintosh, urządzenie będące krokiem milowym w popularyzacji komputerów. Po szeregach zawirowań, w pierwszej dekadzie XXI wieku jako prezes Apple wprowadzał na rynek kolejne rewolucje w postaci urządzeń typu iPod, iPhone i iMac.

Steve Wozniak

Jeden ze współzałożycieli wspomnianej w poprzednim podpunkcie firmy Apple. To on jest odpowiedzialny za stworzenie od podstaw komputera Apple I, za co z resztą został uhonorowany National Medal of Technology. W 1985 roku zrezygnował ze współpracy z Apple i od tego czasu udziela się przy mniejszych i większych projektach innych.

Tim Berners-Lee

Nasze podsumowanie zamyka Tim Berners-Lee. Tak naprawdę twórca podstaw sieci, jaką ją obecnie znamy. To on pracował w zespole projektującym usługi WWW. Dzięki niemu powstał pierwszy serwer, dał początek językowi HTML oraz jest twórcą pierwszej „przeglądarki”. Wielokrotnie nagradzany za swój wkład w rozwój Internetu.

Jak można to podsumować? Szczególnie w skrócie? Jest to lista osób, które dzięki wyobraźni, determinacji i braku strachu przed próbami wprowadzania czasami bardzo śmiałych marzeń w życie, stworzyło coś, co na zawsze odmieniło historię ludzkości. Rozwój branży IT to niesamowity krok w przyszłość. To, co dla naszych dziadków było jeszcze mrzonką, dla nas, dzięki tym ludziom jest rzeczywistością.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *