Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Top 10 osobistości IT.

Top 10 osobistości IT.

Sieć i dostępność do komputerów to już prawo każdego człowieka. Jeszcze 2-3 dekady temu luksus, obecnie elementarna potrzeba każdego, kto chce w pełni korzystać z możliwości dzisiejszego świata. Korzystamy, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele osób musiało tworzyć innowacyjne rozwiązania, które razem tworzą to, co dziś znamy jako branżę cyfrową. Tą dostępną dla każdego. Dlatego przedstawiamy top 10 osób (lub zespołów), które na zawsze zmieniły nasz świat w wymiarze IT.

Bill Gates

Tego Pana nie trzeba przedstawiać praktycznie nikomu. Jednej z najbogatszych ludzi na ziemi, ale i filantrop oraz wizjoner. Założyciel olbrzymiej korporacji Microsoft, gdzie między innymi powstał najpopularniejszy system operacyjny – Windows. Przez niektórych posądzany o skłonności do prób zmonopolizowania rynku IT. Nie da się jednak ukryć, że jest to człowiek mający jeden z największych wpływów na rozwój i wizerunek branży w XX i XXI wieku.

Bob Kahn i Vint Cerf

Założyciele protokołu TCP/IP, dzięki któremu powstała możliwość połączenia wielu komputerów w jedną sieć. Ponadto Vint Cerf to także nagradzany działacz w wielu innych projektach, gdzie między innymi współuczestniczył w założeniu pierwszego serwisu e-mail zintegrowanego z siecią.

Chad Hurley, Steve Chen, Jawed Karim

Uważani za założycieli pierwszego darmowego serwisu umożliwiającego oglądanie, jak i przesyłanie własnych materiałów filmowych. Serwis działający od 2005 roku jest uważany za jeden z najważniejszych w kreowaniu dzisiejszej, ogólnie dostępnej sieci internetowej w kategorii wyznaczania trendów i komunikacji.

Larry Page i Sergey Brin

Założyciele jednej z najpopularniejszych wyszukiwarek Google, która obecnie zatrudnia ponad 20 tys. pracowników na całym świecie. Zaczynali od małej 2-osobowej firmy po to, by stać się jednymi z najbogatszych ludzi świata.

Mark Zuckerberg

W ostatnim czasie jest to Pan, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Założyciel najbardziej znanego na świecie portalu społecznościowego Facebook, który wyznaczył nową erę w użytkowaniu Internetu i dzieleniu się w nim własnym życiem.

Kolejny tydzień, kolejne odkrycia. My zajmiemy się kontynuacją wątku z poprzedniego wtorku. Pierwsze 5 wielkich osobistości świata IT za nami, przed nami kolejna piątka! No to startujemy.

Niklas Zennstrom

Nazwisko stosunkowo mało znane, natomiast jego flagowy twór chyba dla nikogo nie jest obcy. Zennstrom zrewolucjonizował rynek komunikacji poprzez sieć, dzięki wypuszczeniu na rynek Skype ’a. Jest to nadal najpopularniejsze z narzędzi stosowane głównie do komunikacji głosowej i telekonferencji. Jest też twórcą sieci Kazaa, bardziej znanej dla fanów systemów p2p. W 2006 roku Niklas Zennstrom został uwzględniony w rankingu najbardziej wpływowych ludzi.

Ray Tomlinson

Wielka rewolucja w wykorzystaniu Internetu. Uważany za ojca poczty e-mail. To także on wpadł na pomysł wykorzystania znaku „@” w adresach pocztowych. Przypomnijmy, że pierwsza wiadomość elektroniczna została wysłana w 1971 lub 1972 roku.

Steve Jobs

Wymieniany zazwyczaj równocześnie z Billem Gatesem, o którym mowa była w pierwszej części artykułu. Wyjątkowy umysł i człowiek, który ciężką pracą osiągnął sukces. Założyciel firmy Apple. W latach 80 kluczowa firma dostarczająca na rynek komputery domowe. Po sukcesie Apple I, II i III, na rynek trafił Macintosh, urządzenie będące krokiem milowym w popularyzacji komputerów. Po szeregach zawirowań, w pierwszej dekadzie XXI wieku jako prezes Apple wprowadzał na rynek kolejne rewolucje w postaci urządzeń typu iPod, iPhone i iMac.

Steve Wozniak

Jeden ze współzałożycieli wspomnianej w poprzednim podpunkcie firmy Apple. To on jest odpowiedzialny za stworzenie od podstaw komputera Apple I, za co z resztą został uhonorowany National Medal of Technology. W 1985 roku zrezygnował ze współpracy z Apple i od tego czasu udziela się przy mniejszych i większych projektach innych.

Tim Berners-Lee

Nasze podsumowanie zamyka Tim Berners-Lee. Tak naprawdę twórca podstaw sieci, jaką ją obecnie znamy. To on pracował w zespole projektującym usługi WWW. Dzięki niemu powstał pierwszy serwer, dał początek językowi HTML oraz jest twórcą pierwszej „przeglądarki”. Wielokrotnie nagradzany za swój wkład w rozwój Internetu.

Jak można to podsumować? Szczególnie w skrócie? Jest to lista osób, które dzięki wyobraźni, determinacji i braku strachu przed próbami wprowadzania czasami bardzo śmiałych marzeń w życie, stworzyło coś, co na zawsze odmieniło historię ludzkości. Rozwój branży IT to niesamowity krok w przyszłość. To, co dla naszych dziadków było jeszcze mrzonką, dla nas, dzięki tym ludziom jest rzeczywistością. Zapraszamy na kurs programowania dla dzieci, może staną się jedną z osób o której będą wspominały przyszłe wpisy 😉

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *