Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 22/23 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Tester oprogramowania. Kto to? Po co? I co powinien umieć.

Tester oprogramowania. Kto to? Po co? I co powinien umieć.

Bardzo często w mówi się programistach, którzy tworzą nowe możliwości, projektują ciekawe rozwiązania, dają światu nowoczesne technologie. Jednak zapomina się o tym, że zanim te nowinki wejdą na rynek, muszą przejść przez wiele rąk, z czego przez jedne z najważniejszych z punktu widzenia klienta… Przez ręce testerów oprogramowania.

Na czym polega praca testera oprogramowania?

Tester oprogramowania to osoba, która przede wszystkim sprawdza program pod wieloma kątami, aby mieć pewność, że w całości napisany jest w poprawny sposób. Jednak to nie wszystko. Aby produkt końcowy był rzeczywistości funkcjonalny, tester oprogramowania musi się skupić także na tym, czego oczekują od jego działania przeciętni użytkownicy. Tacy, którzy niekoniecznie znają techniki kodowania, a jednocześnie chcą po prostu intuicyjnie korzystać z takich, a nie innych możliwości.

W tym momencie można się wręcz zastanowić, czy aby praca testera nie oznacza dużo większego rozeznania w tematyce programowania, niż praca programisty? Nie dość, że musi wykazywać się technologicznym sprytem, śmiałością i umiejętnościami, to na dodatek jego zadaniem jest wyszukiwanie luk w działaniu nowego projektu, jak i sprawdzenie jego dostosowania do oczekiwań ludzi, którzy z programowaniem nie będą mieli nic wspólnego.

Naszym zdaniem tester oprogramowania to bardzo wymagający zawód, który wymusza spojrzenia na świat technologii z wielu różnych perspektyw. Zarówno jako specjalista, programista, aby móc odnaleźć pewne nieścisłości i nieodpowiednie działanie kodu, jako osoba znająca możliwości płynnej i optymalnej pracy urządzeń, aby móc sprawdzić płynność i szybkość działania. Jednocześnie musi też być uważnym obserwatorem trendów i potrzeb rynku.

Języki programowania w pracy testera.

Bardzo częstym pytaniem jest to, czy pracując jako tester oprogramowania, musimy znać poszczególne języki? Jasne! Tester to swego rodzaju nadzorca, który musi wiedzieć choć trochę, w którym momencie dany kod można by było usprawnić, a kiedy wykorzystane są już możliwości obecnej technologii.

Nauka programowania, podstawy kodowania i wielu języków to coś, co zdecydowanie wykształci świetnego testera z kogoś, kto niekoniecznie sam chce zacząć tworzyć wszystko od zera. Branża IT to miejsce, gdzie stawia się na ciągły rozwój i aktualizację swoich możliwości, stąd tester powinien (choć oczywiście nie musi w momencie bardzo ukierunkowanego testowania) znać choćby pobieżnie kilka najpopularniejszych języków propagowania.

Język programowania, co wybrać?

Najlepiej sprawdza się poznawanie języka programowania, który nam się najbardziej podoba lub którego możliwości już niejednokrotnie były nam pokazywane. Jednocześnie warto znać także podstawy innych, aby zawsze móc być w pełni zaznajomionym z możliwościami. A jakie to języki?

Najczęstsze wymagania według ofert pracy w przypadku stanowiska testera oprogramowania zawierają w sobie znajomość:

  1. Java

Jeden z najpopularniejszych języków, którego znajomości wymaga się od testerów, w dużej mierze dzięki automatyzacji testów.

  1. SQL

Język obsługujący zapytania baz danych. Przyjade się w testach zautomatyzowanych, jak i do manualnego sprawdzania poprawności działania. Połączenie tych dwóch cech plasuje go tak wysoko w pozycji najlepszych języków dla testera. Równie cenne jest poznanie jego najpopularniejszych rozszerzeń, takich jak na przykład T-SQL i PL/SQL.

  1. JavaScript

W rankingu języków programowania ogółem, zazwyczaj na pierwszym miejscu. W przypadku języków testowania nieco niżej, ale nad nie ustępuje miejsca na podium. JavaScript przydaje się do automatyzacji testów, co sprawia, że jego znajomość jest jeszcze cenniejsza.

  1. Platforma .NET – głównie z C#. Język mający być konkurencją i alternatywą dla Javy.
  2. Python — ulubiony program każdego początkującego programisty, wykorzystywany w tworzeniu inteligentnych systemów, co jest równoznaczne z powrotem jego popularności.
  3. Shell (BASH) — język skryptowy Unix. Wbrew pozorom przydatny w pracy nowoczesnego testera.
  4. Ruby — prosty, przyjemny, a mimo to chętnie stosowany nawet podczas skomplikowanych testów.
  5. C++ — skomplikowany język programowania, często podawany jako przykład jednego z najlepszych języków jeżeli chodzi o wydajność pracy. Między innymi z tego powodu znajduje się w top 10 języków dla testerów.
  6. Groovy — pochodzący z JVM, stosowany przy pewnym rodzaju testów programowych.

Na co więc postawić?

W tej chwili chcąc być świetnym testerem, można polecić Javę i SQL. W przypadku gdy chcemy zacząć od łatwiejszych opcji, nadal na podium takowych stopi Python. Oczywiście nic nas nie ogranicza i możemy liczyć się każdego języka programowania, na jaki mamy chęć. Zapraszamy na warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży w naszej szkole. U nas kształcą się najlepsi, przyszli specjaliści.

Zapisy


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *