Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 22/23 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Tablet, laptop lub komputer stacjonarny: co jest najlepsze dla dzieci?

Tablet, laptop lub komputer stacjonarny: co jest najlepsze dla dzieci?

Czy kupić dziecku własny komputer?

Badania wskazują, że w przeciętnym domu znajduje się 11 urządzeń, takich jak komputery itp. W ostatnim czasie wzrosła nie tylko ich liczba, ale też ilość czasu, jaki poświęcają na siedzenie przy nich dzieci (notabene sama ilość biernej rozrywki nie zmieniła się w porównaniu do czasów telewizyjnych, zmieniło się tylko urządzenie). W okresie pandemii, gdy dzieci zaczęły uczyć się zdalnie, zaczęło też częściej niż zwykle pojawiać się pytanie, czy każde dziecko powinno mieć swoje urządzenie? Kiedy jest ten moment w jego życiu, że może samodzielnie obsługiwać i mieć własny komputer, czy tablet? O tym już pisaliśmy tutaj, dziś wskażemy co należy wziąć pod uwagę, kupując tablet, laptop lub komputer stacjonarny dla swojego dziecka?

O tym, czy kupić dziecku jego własne urządzenie cyfrowe decydować może wiele różnych czynników, dlatego zastanowić się trzeba and konkretnymi aspektami życia naszej pociechy i tego, jak bardzo powinien znaleźć się w nim komputer, czy tablet.

Szkoła.

Myśląc o komputerze jako narzędziu do nauki szkolnej, należy przeanalizować, czy dziecko rzeczywiście potrzebuje komputer do odrabiania lekcji. Także takie, czy posiadanie swobodnego dostępu do komputera zwiększy jego wyniki w nauce i pomoże mu w lepszym rozwoju.

Zajęcia pozalekcyjne.

Jeżeli twoje dziecko bierze udział w zajęciach, takich jak kurs programowania dla dzieci młodzieży, zajęcia z grafiki komputerowej, czy projektowania 3d, komputer może stać się nieodzownym elementem wspierającym jego rozwój i pasję.

Rozrywka i hobby.

Musimy wreszcie nauczyć się, że hobby w postaci grania w gry komputerowe nie jest złe, jeżeli jest czymś, co jest dozowane w odpowiednich proporcjach do reszty czasu. Jeżeli dziecko uwielbia gry komputerowe i stają się one dla niego ważnym elementem życia, może warto, by miało swój sprzęt. W końcu, jakby lubiło budować z klocków, miałoby swoje pudło lego, a gry dobrze dobrane do wieku także rozwijają w odpowiedni sposób.

To wszystko to kwestie warte przemyślenia tego, czy komputer jest potrzebny i jeżeli tak, to czy w stopniu takim, że lepiej aby dziecko miało własny.

Co brać pod uwagę podczas wyboru sprzętu?

Tablet – jego zalety i wady.

Tablety to możliwie najbardziej „przenośny” typ komputera. Pozwala na bezproblemowe zabranie go ze sobą praktycznie wszędzie nawet w mniejszej torbie czy plecaku. W wielu krajach tablety są sprzętem kupowanym dzieciom dużo częściej niż komputery. Dziecko może zabrać tablet wszędzie, robić notatki przy pomocy rysika, a przy bardziej zaawansowanych modelach można w domu wygospodarować miejsce tak, aby móc podłączyć do niego myszkę i klawiaturę, i używać tak jak komputera. Tablet jest też urządzeniem dużo tańszym niż komputer.

Jeżeli chodzi o wady tabletu trzeba wspomnieć tu o jego mocy obliczeniowej, której daleko do komputerów. Tablety mają dosyć małe ekrany, a nierzadko system operacyjny to typowy system używany także w telefonach, stąd tablet można nazwać po prostu nieco bardziej zaawansowanym i nieco większym, ale nadal smartfonem. Przyda się dzieciom do nauki, tworzenia notatek itp., ale już niekoniecznie sprawdzi się jako urządzenie do obróbki zdjęć, uruchamiania bardziej profesjonalnych programów, czy jako wielofunkcyjne urządzenie ogółem. Wiele z tańszych tabletów nie posiada portów, do których można by podłączyć klawiaturę i myszkę, co sprawia, że są nieporęczne nawet podczas stacjonarnej pracy.

Zalety i wady laptopów.

Laptop to komputer przenośny, a więc można zabierać go ze sobą na zajęcia dodatkowe, na wyjazdy, a także pracować na nim bez potrzeby stałego wygospodarowanego miejsca. Tańsze laptopy posiadają moc obliczeniową idealną do tego, aby dziecko mogło się uczyć, korzystać swobodnie z Internetu, włączać mniej skomplikowane gry i programy. Laptopy z górnej półki nie odstają z kolei mocą od komputerów stacjonarnych. Duża zaletą laptopów jest to, że są urządzeniami z ładowaną baterią. O ile praca na baterii jest mocno ograniczona jest to jednak ważne, gdy boimy się o nagłą przerwę w dostawie energii lub potrzebujemy czasem sprawić coś poza domem bez dostępu do gniazdka.

Mówiąc o laptopie należy pamiętać o jego wadach. Jedną z nich jest to, że laptopy są dosyć drogie w porównaniu do komputerów stacjonarnych. W takiej samej cenie można zakupić komputer o w miarę dużej mocy, a laptop często zaledwie o przeciętnej. Jeżeli laptop ma być urządzeniem, które będzie głównie używane w domu, a jego przenośność nie jest priorytetem, może być on niewygodny i źle wpływać na postawę, jeżeli nie wygospodaruje się dla niego odpowiedniego, stałego miejsca pracy.

Komputer stacjonarny i jego cechy.

Komputery stacjonarne to najpotężniejszy sprzęt, jeżeli chodzi o moc. Można na nim uruchamiać wiele programów gier i aplikacji naraz. Oczywiście w zależności od jego ceny. Jednak w porównaniu do laptopa komputer w tej samej cenie zawsze będzie mocniejszy. W razie różnorakich usterek w komputerach stacjonarnych można wymieniać poszczególne części, a nawet dokupować nowe, które nie były w początkowej konfiguracji. Odpowiednio dokupiony monitor można dostosować do wzrostu dziecka i aktualnych potrzeb.

Wadą komputerów stacjonarnych może być to, że wymagają one stałego, dobrego usytuowania w domu. Są dosyć duże, a ich przenoszenie może je uszkodzić. Komputery stacjonarne niestety są w 100% zależne od zasilania sieciowego i jakakolwiek przerwa w dostawie prądu wyłącza go, często sprawiając utracenie niezapisanych danych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *