Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Python vs. Java

Python vs. Java

Python i Java to dwa języki, które od wielu lat walczą między sobą o palmę pierwszeństwa w branży programistycznej, nie dając szans innym na dostanie się na szczyt. To one umożliwiają istnienie takich stron i aplikacji jak Amazon, Facebook, Netflix, Google i wiele, wiele innych. Co ciekawe, pomimo swojej potęgi, są to języki programowania, które z powodzeniem mogą być przyswojone przez starsze dzieci i nastolatków. W ten sposób młodzi ludzie mogą już stosunkowo wcześnie rozpocząć rozwój w kierunku, który może diametralnie zmienić ich przyszłość.

Te dwa języki programowania to także jedne z najpopularniejszych wyborów słuchaczy podczas naszych kursów. Dlatego też w tym artykule przedstawimy podobieństwa, jak i różnice, pomiędzy tymi dwoma językami.

Język programowania Python

Python powstał w 1991 roku, a swoją nazwę zawdzięcza… programowi Latający Cyrk Monty Pythona. Pomimo tego, jest jak najbardziej poważnym i profesjonalnym językiem kodowania, którego używa ponad 45% deweloperów. Wynika to z faktu, że jest to język programowania o wyjątkowo dużej uniwersalności. Nadaje się zarówno do tworzenia aplikacji internetowych, gier, jak i programowania sztucznej inteligencji i maszyn.

Język programowania Python to język wysokiego poziomu. Jego składnia przetwarzana jest w tle, co znacznie ułatwia zadanie początkującym programistom. W czasie pisania język „ludzki” kompilowany jest na bieżąco w język maszynowy. Samo pisanie w Pythonie przypomina raczej wydawanie krótkich komend w języku angielskim niż rzędy skomplikowanego kodu. Jest zwięzły, nie wymaga dużej ilości kodu, przez co ma dużą czytelność.

Społeczność Pythona to także niezwykle bogata, udostępniana biblioteka, zawierająca prawie 3 miliony plików i 230 tysięcy projektów, które mogą być wykorzystywane w kodzie, bez potrzeby pisania ich od podstaw. Jako język używany w uczeniu maszynowym i big data, ma przed sobą zdecydowanie świetlaną przyszłość.

Język programowania Java

Język programowania Java powstał w 1995 roku. Używany jest przez ponad 40% światowej populacji programistów. Dzięki Javie można tworzyć zaplecza stron internetowych, aplikacje i gry, obecnie szczególnie te przeznaczone na urządzenia mobilne. Kod jest sprowadzany na bieżąco, co znacznie przyspiesza proces tworzenia, zwłaszcza większych projektów.

Tak jak w przypadku Pythona, Java to ogromny zasób frameworków, które stworzone są z różnych grup obiektów i wykonują z góry przypisane zadania.

Python vs. Java – podobieństwa.

Zarówno Python jak i Java:

– to profesjonalne języki kodowania, które używane są przez olbrzymie rzesze profesjonalistów, jak i umiejętności pisania w nich, są niezwykle cenne na rynku pracy,

– to w pełni bezpłatne języki,

– są językami wieloplatformowymi, co oznacza, że napisany kod można uruchomić na różnego rodzaju urządzeniach,

– posiadają bardzo solidne i obszerne biblioteki, do obsługi dużej ilości projektów,

– mogą pochwalić się olbrzymimi społecznościami wspierającymi programistów w każdym wieku,

– używane są z edytorem tekstu, przez co łatwo o ich czytelność, jak i ewentualne wykrywanie błędów.

Java vs. Python – różnice

Java jest nieco bardziej złożonym językiem niż Python. W przypadku przyszłych, dużych, profesjonalnych projektów nie ma to większego znaczenia, jednak dla dzieci pisanie w Javie na początek, może okazać się trudniejsze.

Programowanie w Javie jest szybsze, Python postawił na prostotę, poświęcając nieco tempa, w jakim tworzone są projekty.

Język programowania Java to w tej chwili także olbrzymi przemysł aplikacji i gier mobilnych. Język programowania Python nie jest obecnie używany w branży gier na telefony i tablety.

Java vs. Python – podsumowanie.

Oba z powyższych języków programowania to dobry wybór chcąc rozpocząć przygodę z kodowaniem. Który wybrać? To zależy wyłącznie od preferencji młodego słuchacza. Warto na bieżąco obserwować trendy. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby po nauce jednego zacząć naukę kolejnego, jak i zmienić język w trakcie, w przypadku, gdy pierwszy okaże się za trudny lub za łatwy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *