Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Programowanie w C++

Programowanie w C++

Czym jest język programowania C++?

Język programowania C++ to kontynuator języka C powstałego w latach 70 XX wieku. Sam C++ to początek lat 80, gdzie komputery powoli wkraczały do naszego życia. Wtedy też postawiono na język, który będzie bardziej nowoczesny (programowanie obiektowe) i bezpieczniejszy.

W C++ piszemy sekwencje kodów, które mają na celu wykonanie precyzyjnie, krok po kroku kolejnych operacji, aby perfekcyjnie osiągnąć narzucony cel. W większości chodzi o operacje manipulowania tekstem i liczbami. Jednak wszystkie operacje wykonywane przez komputer mogą być programowane w tym języku.

Gdzie znajdziemy C++?

Wszędzie. Praktycznie każdy komputer niezależnie od systemu operacyjnego działa w oparciu o kod pisany w C++. Wszytko to, dzięki uniwersalności i kompilatorom, które pozwalają na przekształcenie oprogramowania pisanego tym języku na zrozumiały dla innych systemów. Ponadto język programowania C++ to także wiele gier i oprogramowanie dla praktycznie każdej branży. Wynika to z faktu, że kod napisany w C++ pozwala na uruchamianie nawet skomplikowanych operacji, na stosunkowo słabych urządzeniach. Dzięki temu można liczyć na ciekawe efekty i duże ilości poddawanych manipulacji danych, bez zbytniego obciążenia urządzenia, na którym działanie kodu zostało włączone.

Warto wspomnieć także o tym, że C++ był też kanwą do stworzenia takich języków jak Java, C# i PHP.

C++ a inne języki programowania

C++ to język ogólnego przeznaczenia tak, jak wspominaliśmy w powyższych akapitach. Działa dobrze dla większości zadań i celów programistycznych, jednak istnieją też języki bardziej wyspecjalizowane dla określonego problemu i wtedy mogą one sprawdzić się lepiej.

Jak nauczyć się C++?

Można jak najbardziej zacząć samemu. Jednak język C++ jest na tyle obszerny i skomplikowany, że warto jednak skorzystać z dodatkowych pomocy naukowych. Posiadając dobrego nauczyciela, kurs programowania w C++ może być znacznie łatwiejszy i co ważne dużo ciekawszy, niż podążanie za samouczkami i pracowanie wyłącznie samemu.

Dlaczego warto poznać C++?

Język programowania C++ to swoista podstawa całego programistycznego świata. Jego znajomość nie jest konieczna do nauki innych języków, ale mimo wszystko warto mieć z nim niewielką styczność. Większość obecnych stanowisk pracy, niezależnie od specjalizacji programisty, także preferuje chociaż powierzchowną znajomość C++. Sprawdza się ona w przypadku potrzeby aktualizowania starego kodu, czasami jego przepisania, a także wprowadza on parę możliwości do różnych programów, bez których praca może być mniej efektywna.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *