Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Programowanie dla młodzieży. Lista najlepszych narzędzi dla nastolatków.

Programowanie dla młodzieży. Lista najlepszych narzędzi dla nastolatków.

Programowanie dla młodzieży. Lista najlepszych narzędzi dla nastolatków.

W ciągu ostatnich dwóch dekad technologia stała się coraz bardziej rozpowszechniona – i coraz bardziej dostępna – w życiu codziennym. Narzędzia i technologie, które dziesięć, piętnaście lat temu były uważane za odległą przyszłość (a nawet niemożliwe do stworzenia), są teraz używane w wielu sytuacjach. Niezaprzeczalnie dominująca obecności technologii w społeczeństwie, sprawia, że młode pokolenia są już nią naturalnie połączone,

W odpowiedzi na to zjawisko powstały narzędzia do programowania dla dzieci i nastolatków. Okazało się, że jest to bardzo wciągająca rozrywka z wieloma korzyściami, zarówno bezpośrednimi, jak i długoterminowymi. Oprócz poprawy umiejętności poznawczych i nauki rozwiązywania problemów, kodowanie może również pomóc dzieciom i młodzieży w rozwoju ich kreatywności, elastyczności i nieszablonowym myśleniu.

Na szczęście istnieją dziesiątki (jeśli nie setki) narzędzi do nauki programowania dla nastolatków, które mogą pomóc im rozwinąć zainteresowanie kodowaniem lub pogłębić istniejącą wiedzę.

App Inventor

App Inventor od MIT zasługuje na miejsce na tej liście z kilku powodów:

      Jest oparty na chmurze,

      używa bloków i uczy kodowania metodą przeciągnij i upuść,

      pobudza kreatywność i jest myślenie ponad schematami

Jako platforma oparta na chmurze App Inventor eliminuje potrzebę pobierania złożonego oprogramowania i dodatkowych narzędzi. Dzięki temu dzieci mogą zmieniać sprzęt podczas projektu. Powiedzmy, że nastolatek może zacząć kodować aplikację na szkolnym komputerze, a powrocie do domu może łatwo zalogować się ponownie do App Inventor, aby zacząć od miejsca, w którym skończył.

Witryna internetowa oferuje wiele samouczków krok po kroku dla różnych aplikacji, a także dedykowany samouczek dla początkujących na temat tworzenia aplikacji mobilnych.

Inne funkcje App Inventor:

 Wszechstronny. Obejmuje wszystkie metody, funkcje i elementy kodowania do tworzenia aplikacji na Androida

Przyjazny dla początkujących. Wiele instruktażowych plików PDF i filmów

Koncentracja na kreatywności. Otwarte uczenie się wspiera kreatywność

Skoncentrowany na aplikacji mobilnej. Idealny dla młodszego pokolenia (zwłaszcza nastolatków), którzy są bardzo przywiązani do swoich smartfonów

Przenosi ludzi młodszych – ze stanowiska wyłącznej konsumpcji, na projektowanie nowych technologii.

Udemy

Udemy to platforma, która obecnie oferuje tysiące kursów. Chociaż są przeznaczone głównie dla dorosłych słuchaczy, istnieją pewne dobre kursy kodowania, które mogą być odpowiednie dla nastolatków z wcześniejszym doświadczeniem w programowaniu.

Udemy oferuje samouczki wideo obejmujące szeroki zakres tematów, w tym tworzenie gier, tworzenie aplikacji i tworzenie baz danych. Jedyną wadą ich podejścia jest to, że nie dają od siebie wsparcia, chociaż większość kursów ma sekcję rozwiązywania problemów z typowymi zapytaniami.

Starszym nastolatkom, którzy są gotowi do tworzenia oprogramowania z profesjonalnymi narzędziami i językami, spodoba się wiele opcji dostępnych na platformie Udemy.

Najważniejsze cechy Udemy:

 Szeroki wybór kursów. Udemy ma tysiące kursów dostępnych na platformie z różnymi widełkami cenowymi.

Dobry dla doświadczonych programistów. Udemy ma wiele zaawansowanych kursów przeznaczonych dla dorosłych, które mogą być odpowiednie dla nastolatków o zaawansowanych umiejętnościach.

Zawiera wiele kursów z ukierunkowaniem zawodowym. Udemy ma wiele kursów obejmujących wiele umiejętności, w tym tworzenie baz danych, programowanie maszynowe i sztuczną inteligencję.

Code.org

Code.org nie jest platformą przeznaczoną wyłącznie do tworzenia aplikacji lub programów za pomocą kodowania. Jest to strona non-profit poświęcona wprowadzaniu, nauczaniu i integracji informatyki w szkołach.

Jednym z ich dobrze znanych (i oczekiwanych) wydarzeń jest kampania „Hour of Code ”. Coroczny Hour of Code, angażujący 15% wszystkich studentów na całym świecie, to 60-minutowy interaktywny samouczek programowania / informatyki odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych.

Dla dzieci i nastolatków, którzy po prostu nie mają czasu na udział w pełnym kursie CS, Hour of Code jest jednym z najlepszych bezpłatnych narzędzi, aby nauczyć się podstaw.

Słuchacze znajdą na platformie mnóstwo ciekawych zajęć, które idealnie nadają się do indywidualnej nauki i rozwoju. Aby zminimalizować niebezpieczeństwo związane ze skokami poziomów trudności, Code.org oferuje program nauczania dla poszczególnych stopni, który uczniowie mogą realizować w celu uzyskania najlepszych rezultatów. Ponadto mają także dostęp do bezpłatnych zasobów, które nastolatki mogą uznać za niezwykle cenne w uzupełnianiu ich nauki.

Najważniejsze funkcje Code.org:

Zabawa dla wszystkich grup wiekowych. Interaktywne zajęcia (takie jak gry i filmy) o różnym stopniu trudności, aby zaangażować uczniów w każdym wieku

Elastyczny przedział wiekowy. Code.org obsługuje najbardziej zróżnicowaną grupę wiekową na tej liście.

 Narzędzia dla nauczycieli. Code.org ułatwia nauczanie kodowania dla dzieci i młodzieży dzięki kompleksowym narzędziom do rozwoju zawodowego i darmowym kursom CS.

Zaangażowanie w bezpłatny program nauczania. Na swojej stronie internetowej Code.org podkreśla, że ​​wszystkie zasoby programowe i samouczki opracowane przez ludzi w Code.org pozostaną bezpłatne i będą otwarte na licencji Creative Commons.

Swift Playground

Chcesz przenieść programowanie dla dzieci i młodzieży na przenośne urządzenie – takie jak iPad? Swift Playgrounds pozwala ci to robić w ciekawy i wysoce interaktywny sposób.

Chociaż Swift Playgrounds jest tradycyjnie używany w wieku od 8 do 12 lat w programie Apple Hour of Code, jest kolejnym narzędziem do kodowania, które jest odpowiednie dla nastolatków, którzy dopiero zaczynają pracę i wolą pracować na iPadzie.

Zaprojektowane jak gra logiczna, użytkownicy (lub w tym przypadku gracze) muszą stworzyć odpowiedni kod, aby przejść dalej. Napisany we własnym języku Swift używanym do opracowywania aplikacji specyficznych dla systemu iOS i oferujący garść różnorodnych kursów kodowania, Swift Playground to zaskakująco skuteczne narzędzie do kodowania dla nastolatków.

Oprócz istniejących gier i łamigłówek do nauki kodowania, Swift Playgrounds ma również funkcję „pustego placu zabaw”, która pozwala pisać od zera – bez obecności kolorowych kostek, śmiesznych stworków.

Dla nastolatków, którzy już znają kodowanie, rzeczywiste możliwości programowania aplikacji są imponujące. Użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do zestawu SDK i podstawy systemu iOS, wyświetlać kontrolery, renderować widoki i wiele więcej.

Wersja 3.0 Swift Playground zapewnia jeszcze więcej gadżetów na i tak potężnej platformie. Kompilator kodu został zaktualizowany do wersji Swift 5.0, dzięki czemu jest szybszy i bardziej stabilny w pracy (szczególnie podczas interakcji z edytorem). Dodano także obsługę modułów z wieloma plikami źródłowymi, co znacznie ułatwia obsługę większych projektów.

Modularyzacja jest jedną z najbardziej przydatnych funkcji Swift Playground, szczególnie dla bardziej doświadczonych programistów. Rozdzielenie całego kodu ułatwia identyfikację problemów i potencjalnych problemów architektonicznych.

Zasadniczo, jeśli szukasz aplikacji mobilnej, która może pokazać nastolatkom, jak kodować, Swift Playgrounds jest jednym z najlepszych narzędzi do programowania dla nastolatków. Kolorowy interfejs i różnorodne wyzwania sprawiają, że jest to łatwa i interesująca platforma do zabawy z kodowaniem.

Najważniejsze cechy Swift Playground:

Sugestie dotyczące kodu. Użytkownicy mają możliwość samodzielnego wpisywania poleceń lub wybierania z wygenerowanej listy możliwych wyborów – idealne dla początkujących, którzy wciąż są zdezorientowani składnią

Elastyczność. Programowanie dla młodzieży w Swift Playground zapewniają wystarczającą różnorodność i swobodę działania, aby zainteresować doświadczonych programistów. Użytkownicy mogą eksperymentować z elementami kodowania, których nie ma w module i nadal wygrywają

Długość życia. Swift Playgrounds stale dodaje nowe kursy do swojej już znacznej kolekcji, dzięki czemu aplikacja pozostaje aktualna i odpowiednia dla istniejących użytkowników

 „Kij i marchewka”. Platforma zawiera wyskakujące podpowiedzi i pochwały na każdym etapie kursu, zachęcając użytkowników do kontynuowania pracy, próbowania różnych opcji, aż znajdą tę, która działa.

 Społeczność koderów. Swift Playgrounds pozwala użytkownikom udostępniać zrzuty ekranu innym użytkownikom w celu uzyskania opinii.

Programowanie dla młodzieży. Język programowania.

W podsumowaniu wcale nie będziemy mówić o języku programistycznym. Chcemy zwrócić uwagę na to, że powyższe możliwości to aplikacje głównie w języku angielskim, co jest spójne z potrzebami zaawansowanej nauki kodowania. Dlatego zamiast bać się takich rozwiązań, lepiej od razu wskoczyć w wir nauki w docelowym języku obcym.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *