Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 22/23 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Programowanie dla dzieci w języku Java.

Programowanie dla dzieci w języku Java.

Kodowanie w Javie.

Język programowania Java to język, który niedługo będzie świętował swoje 30 urodziny, a mimo to jest nadal jednym z najbardziej popularnych języków programowania. Żeby przybliżyć jego zastosowanie, można wspomnieć o tym, że to w języku Java zbudowane są takie aplikacje jak Instagram, Spotify czy w kategorii gier Minecraft. Dlatego też nauka języka Java może być ciekawą przygodą zarówno na teraz, jak i w przyszłości szukając swojego miejsca na rynku pracy. Jednak jak ugryźć tę Javę, żeby mogło uczyć się jej dziecko? I czy jest to w ogóle możliwe?

Kiedy można nauczyć się programowania w Javie?

Java nie jest językiem odpowiednim dla młodszych dzieci. Może jej składnia nie jest szczególnie mocno skomplikowana, ale jest to jednak profesjonalny język kodowania, którego początki wymagają podstawowych znajomości pewnych instrukcji czy pętli. Naukę czystego języka Java najczęściej proponuje się dzieciom w wieku minimum 12-13 lat. Dobrze jest też, aby wcześniej poznały ogólne podstawy programowania za pomocą na przykład aplikacji Scratch. Można także postawić na bardziej zrozumiałe metody nauczania Javy dla dzieci przy użyciu zajęć takich jak kodowanie w Minecrafcie.

Dlaczego Java jest dobrym językiem programowania dla dzieci?

To, że Java jest jednym z najczęściej używanych języków programowania na świecie wynika z tego, że program w niej napisany może działać na wszystkich różnych urządzeniach, od smartfonów po komputery stacjonarne. Java jest też możliwa do nauki dla każdego poprzez darmowe środowiska i biblioteki. Oczywiście samodzielna nauka w Javie odpada w przypadku dzieci, a nawet nastolatków, jednak na przeznaczonych dla nich zajęciach jak najbardziej.

Java posiada GUI, czyli graficzny interfejs użytkownika. Oznacza to, że dzieci uczące się Javy mają do dyspozycji program, który pomaga im w intuicyjny sposób tworzyć własne programy wizualnymi narzędziami zamiast wpisywania w niektórych przypadkach całego szeregu kodu.

Co można tworzyć w Javie?

Jak zostało wcześniej wspomniane Java to niezwykle uniwersalny język dzięki swojej wieloplatformowych. Dzięki temu można w niej pisać całą listę różnego rodzaju programów i aplikacji. W Javie bez problemu można stworzyć własne gry. Od tych najprostszych typu kółko i krzyżyk po dużo bardziej skomplikowane. No i oczywiście Java to olbrzymia przestrzeń do nauki kodowania w Minecrafcie, którą dzieciaki uwielbiają.

Jakie umiejętności poza koderskie pozwala rozwijać programowanie w Javie?

Nauka programowania w języku Java to dla dzieci okazja do tego, aby nauczyć się odpowiednio planować, rozwiązywać problemy, projektować czy analizować to, co jest przez nie robione. Wszystko to w przyjaznym dla nich środowisku. Java jest też dla starszych dzieci świetnym punktem wyjścia do nauki kolejnych, bardziej skomplikowanych języków. Ponadto warto wspomnieć o tym, że najwięksi giganci cyfrowych możliwości tacy jak Facebook, Google czy Amazon, a także odpowiedzialni za system Android to w większości właśnie programiści Javy, a więc przed małym koderem znajomość Javy może otworzy wiele drzwi do świetnej przyszłości.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *