Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Programowanie dla dzieci. Top gier i platform do nauki kodowania.

Programowanie dla dzieci. Top gier i platform do nauki kodowania.

Programowanie dla dzieci, narzędzia edukacyjne.

Przedstawiliśmy już na naszych stronach różnego rodzaju aplikacje, strony i platformy przeznaczone do nauki kodowania dla dzieci. Wiadomo jednak, że programowanie dla dzieci jest coraz bliżej centrum zainteresowań maluchów i młodzieży, jak i ich rodziców. Dlatego też stale powstają nowe rozwiązania, jak i zmieniają się trendy dotyczące starszych opcji. Dzisiejszy artykuł przedstawi top 8 (ale w kolejności alfabetycznej) tego typu narzędzi edukacyjnych, z tym że konkretnie z punktu widzenia dzisiejszego, czyli początku 2019 roku.

Lista jest całkowicie subiektywna, powstała poprzez research branżowych opinii.

Blockly

 1. Blockly

Biblioteka Google, która pozwala za pomocą gotowych bloków tworzyć aplikacje web, jak i na urządzenia na systemie android. Całość to stworzona przez zespół deweloperów seria gier, pozwalająca na coraz bardziej zaawansowane i dogłębne poznawanie podstaw kodowania. Każda gra to nowe zagadnienia, pozwalające na poznanie działania tworzenia aplikacji, nie tylko takich jak ruch czy reakcje, ale tworzenie kształtu i kolorów elementów.

Całość tworzenia sekwencji bloków pozwala na spojrzenie na nie również w przełożeniu na język JavaScript. Stąd Blockly to tak naprawdę podstawy programowania w JavaScript dla najmłodszych i ich pierwszy niemalże „dorosły” kod.

Cargo-Bot

Cargo-Bot

 1. Cargo-Bot

Aplikacja stworzona i przeznaczona na urządzenia iOS. Wcielamy się w niej w operatora / programistę dźwigu a naszym zadaniem jest ułożenie odpowiedniego bloku zdarzeń tak, aby ułożyć kontenery w wyznaczonej kolejności, a przy okazji używając jak najmniejszej liczby bloków komend. Aplikacja jest darmowa, jednak jak wcześniej zostało napisane, wyłącznie na urządzenia kompatybilne z iPadem oraz nie ma opcji wyboru języka, na inny niż angielski.

Code Builder

 1. Code Builder

Część serii programów Minecraft Education. Code Builder pozwala na samodzielne stworzenie modów do Minecrafta, które pozwalają na zaplanowanie akcji dla postaci, zmianę pory dnia czy otoczenia. Code Builder posiada 3 edytory do wyboru. Wbudowany Make Code oraz zewnętrzne Tynker i Scratch. Jako że jest to część większego projektu, aby móc pobrać wersję demonstracyjną należy się najpierw zarejestrować, a następnie pobrać pakiet Minecraft Education Edition wraz z Code Builder. Jest ona wyłącznie w wersji angielskiej.

code-org

 1. Code.org

Strona organizacji non-profit, która popularyzuje naukę programowania przez dzieci na całym świecie. Witryna oferuje kursy, lekcje i przegląd zagadnień związanych z programowaniem dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Społeczność code.org to między innymi miejsce, gdzie dzieciaki zainteresowane kodowaniem mogą pochwalić się wykonanymi przez siebie projektami, jak i znaleźć innych, zainteresowanych współpracą lub pomocą małych koderów. Na najmłodszych czekają narzędzia pozwalające tworzyć mody do Minecrafta oraz gry tworzone w oparciu o najpopularniejsze serie i materiały, takiej jak choćby Star Wars.

Ponadto realizując swoją misję, code.org stawia na coroczne Hour of Code, czyli program zachęcający młodych ludzi do zagłębienia się w świat informatyki został w tej chwili już zrealizowany w ponad 180 krajach. Projekt jest wspierany przez takich gigantów jak Microsoft i Apple, co potwierdza renomę przedstawianych i dostarczanych treści.

Kodu Game Lab.

 1. Kodu Game Lab.

Udostępniony przez Microsoft edytor wizualny pozwalający na stworzenie gier w 3D. Programowanie dla dzieci za pomocą tego narzędzia pozwala na włączenie do gry własnych postaci, ustalenie interakcji z przedmiotami i wydarzeniami napotkanymi w aplikacji. Program jest darmowy, jego dostępność ogranicza się do języka angielskiego.

logo

 1. Logo

Tak, ten sam program, który pojawiał się na zajęciach informatyki dwie dekady temu. Programowanie „żółwika” tak, aby ścieżka jego poruszania się tworzyła wymyśloną przez nas grafikę. Nie da się ukryć, że samo kodowanie w tym środowisku jest mało efektowne w porównaniu do nowoczesnych narzędzi, ale na pewno warte rozpatrzenia, gdyż „grafika żółwiowa” jest także stosowana w profesjonalnym projektowaniu graficznym w przeciwieństwie do wielu aplikacji dla dzieci, które nie zawsze odzwierciedlają „dorosłe” języki kodowania. Środowisko programistyczne dla Windowsa to darmowe FMSLogo.

Scratch

 1. Scratch

Programowanie dla dzieci w tym językiem to chyba najpopularniejsza opcja. Sam program bazuje na języku Logo oraz lego Construktor. Efektem jest program, dzięki któremu dzieci mogą samodzielnie tworzyć proste gry i aplikacje 2D. W programie wykorzystywane są bloki z komendami dostępnymi w ponad 50 językach. O ile traktuje się go w kategoriach programu dla dzieci w wieku 8-16, prawda jest taka, że bawi on zarówno starszych, jak i młodszych. Na stronie Scratch.mid.edu, znajduje się narzędzie online, do którego obsługi potrzebny jest darmowy Adobe Flash Player. W ten sposób w każdej chwili można rozpocząć przygodę z kodowaniem.

 1. Tynker

Platforma gamingowa, w której każdy młody adept programowania znajdzie coś dla siebie. Dziesiątki gier, różne stopnie zaawansowania i uzyskiwanie punktów doświadczenia pociąga każdego, małego pasjonata gier i kodowania. Tynker zaczyna od prostych, blokowych komend a kolejne stopnie zaawansowania wtajemniczają przyszłego programistę w takie języki jak JavaScript i Python. Strona Tynker.com oferuje szereg darmowych możliwości, jak i specjalne płatne opcje premium dla tych, którzy chcą podejść do nauki programowania jeszcze poważniej.

Słowem zakończenia.

Powyższe aplikacje, programy itd., są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Poniżej jego można znaleźć jeszcze wiele innych rozwiązań. Niektóre z nich są płatne, inne darmowe. Opisane tutaj pozwalają na wypróbowanie swoich możliwości, jak i w niektórych przypadkach na darmowe zagłębianie się w świat kodowania przed podjęciem nauki na kursach czy warsztatach.


Komentarze

 1. Kejs

  Bardzo fajne propozycje które chyba wciągną każdego nie tylko małe dzieci. Wiele z nich z tego co się orientuje jest używane także podczas zajęć dodatkowych i na kursach. Można powiedzieć że dają satysfakcję z efektów niezależnie od wieku “ucznia”.

  Odpowiedz


 2. kinolll

  Kolejny ciekawy artykuł na waszej stronie. Super że na tym blogu można poznać niektóre zagadnienia od podszewki, a nie tylko relacje z prowadzonych przez was zajęć (swoją drogą moja Emilka jest nimi zachwycona). Polecam zajęcia dodatkowe dla dzieci w Zaprogramowanych każdemu, kto chce dać super radochę dzieciakom a przy okazji rozwijać je w wielu kierunkach. <3

  Odpowiedz


 3. Andrew

  Kilka już sprawdziłem w weekend z dzieciakami i przyznam, że dawno tak szybko nie minęła nam sobota 😀 Programy świetne, szkoda tylko że niektóre nie maja pełnej bezpłatnej wersji. Tak czy inaczej mogę z czystym sumieniem powiedzieć że nie był to stracony przy komputerze czas, tylko ciekawa weekendowa i domowa edukacja. Taka nauka programowania dla dzieciaków zanim się chce zdecydować na wysłanie już na płatny kurs, albo kupienie go online to także fajna sprawa dla rodziców którzy nie są pewni czy ich dziecko sobie poradzi czy zrozumie ogólny zamiar. U mnie już zauważyłem pewne różnice między starszym i młodszym synem, jeżeli chodzi o kierunki w których myślą i tworzą.

  Odpowiedz


 4. Kasiaa

  Razem z dziećmi dziękujemy za naprawdę ciekawy artykuł. Dzięki niemu znaleźliśmy kilka ciekawych rzeczy, które możemy robić wspólnie, jednocześnie się ucząc. Na innych stronach odnaleźliśmy także program Alice 3 który jest całkowicie darmowy i wygląda na to, że można zrobić w nim rzeczywiście ciekawe rzeczy. Plan jest taki, że do końca wakacji będziemy 2-3 razy w tygodniu siadać rodzinnie i programować. Jeżeli się nam spodoba to wysyłam moje 2 urwisy do Waszej szkoły już od nowego semestru 🙂

  Odpowiedz


 5. Bartek.

  A znacie jakieś gry do tworzenia własnych gier?(nie licząc scratha

  Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *