Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Programowanie. 4 najpopularniejsze mity.

Programowanie. 4 najpopularniejsze mity.

Warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży, zataczają coraz szersze kręgi. Jeszcze kilka lat temu, traktowane raczej jako hobby, teraz stają się elementarną ścieżką edukacji. Jeżeli ten trend się utrzyma, to za kilka lat na rynek pracy wejdą świetni, wykształceni od dziecka programiści, którzy wspomogą rynek IT w dalszym rozwoju, a co najważniejsze wypełnią pustki, jakie w tej chwili pojawiają się w branży. Już teraz brakuje programistów, a patrząc na to, w którą stronę idzie świat, za dekadę lub dwie, będzie to jeden z najbardziej potrzebnych zawodów.

Warsztaty programowania dla dzieci i mity z nimi związane.

Dla dużej ilości ludzi nadal czas spędzany przed komputerem oraz nauka poprzez gry i tworzenie nowych rzeczy, to nadal nie do końca zrozumiałe zjawisko, z ich punktu widzenia rozwoju i edukacji. Jednak okazuje się, że tego typu zajęcia to strzał w dziesiątkę, trzeba się tylko do nich przekonać. Oto 4 najpopularniejsze mity związane z programowaniem i nauką jego przez dzieci i młodzież.

Mit nr 1.

Programowanie oddali dziecko od rówieśników i zaburzy jego rozwój społeczny.

Chyba najpopularniejszy mit dotyczący nie tylko programowania, ale ogólnego spędzania czasu przed komputerem. Programowanie tak jak każda inna dziedzina życia wymaga skupienia, swego rodzaju przełączenia się na inny tryb myślenia. Ale nie różni się to szczególnie od innych zawodów, gdzie takie cechy są również pożądane. Czy ktoś kiedyś powiedział, że nauka księgowości odgradza od społeczeństwa? Sam stereotyp programisty to introwertyk spędzający długie godziny przed komputerem. I już tu pojawia się błąd w myśleniu. Czy człowiek oderwany od rzeczywistości i potrzeb innych będzie w stanie stworzyć pomagający w różnych aspektach życia program? Do tego w głównie większych firmach dochodzi konieczność pracy w zespole, dzielenia się pomysłami i komunikacja z resztą grupy. Tak więc to nie programowanie zmienia człowieka. A młoda osoba będąca introwertyczna będzie taka w każdym innym aspekcie życia niezależnie od obranej ścieżki zawodowej.

Mit nr 2.

Programowanie nie jest odpowiednie dla dzieci.

Programowanie to nauka wielu umiejętności, w tym takich, które potrzebne są im w codziennym życiu. To nauka logicznego podejścia do rozwiązywania problemów, dzielenia się pomysłami, wsparcie kreatywności. Ponadto programując, dziecko poznaje tajniki działania urządzeń, z którymi styka się na co dzień, jak i jest w stanie poznać choćby język angielski. Warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży, to nie jest czas spędzana przy monitorze, który nie przynosi innych korzyści, poza nauką stricte kodowania. To mnóstwo zabaw edukacyjnych i umiejętności, które wspierają rozwój młodego człowieka.

Mit nr 3.

Programowanie jest trudne i nudne.

Nie. Zdecydowanie nie jest! Programowanie to świetna przygoda, pełna radości, pobudzania pasji, a także wyżej wspomnianego rozwoju. Podobnie jak poprzedni mit, trzeba spojrzeć na warsztaty programowania dla dzieci nie jak na naukę wklepywania algorytmów w klawiaturę, ale z dużo większej perspektywy. Na obraz, w którym jawi się wszechstronny rozwój dziecka, doskonała zabawa i nauka pewnych umiejętności w sposób dużo bardziej efektywny niż ma to miejsce choćby w szkołach.

Programowanie to też długi proces rozwijający dziecko, ale i otwierający furtkę na kolejny rozwój w przyszłości. Programista nigdy nie przestaje zdobywać nowych umiejętności. Cały czas powstają nowe rozwiązania, języki, możliwości i tylko stałe poznawanie ich da możliwości bycia najlepszym.

Mit nr 4.

Dziecko musi być „ścisłowcem”, żeby mieć szansę na nauczenie się kodowania.

Informatyka należy do szeroko rozumianego działu nauk ścisłych. Jednak nie znaczy to, że mały humanista nie znajdzie w niej niszy dla siebie. Programista tworzy dla innych, musi rozumieć potrzeby innych, przekazywać je, projektować najlepsze rozwiązania. Tworzone programy muszą być intuicyjne, nie tylko dla ścisłych umysłów, a sam proces programowania to nie tylko finalne utworzenie kodu, ale wiele godzin spędzonych na rozmowach z zespołem, projektowaniu i wielu innych aspektów, które wykraczają poza nauki ścisłe.

Daj szansę programowaniu.

Kodowanie to naprawdę świetna zabawa, dużo radości, satysfakcji i pogłębianie pasji, która coraz częściej dotyczy młodych ludzi. Warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży to zajęcia dodatkowe, za które w przyszłości dziecko może być naprawdę wdzięczne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *