Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Portale społecznościowe jako pomoc edukacyjna.

Portale społecznościowe jako pomoc edukacyjna.

Wydawać by się mogło, że media społecznościowe to wyłącznie wymysł i potrzeba dotycząca łatwiejszego zawierania znajomości, czy stałego utrzymywania kontaktu z bliskimi osobami. Tymczasem okazuje się, że Social Media stają się coraz ważniejszym narzędziem pomagającym w edukacji, wymianie informacji i pozwalającym nauczycielom na rozszerzanie podstaw materiału. Nawiązujemy do tego typu tematów ze względu między innymi na to, że nauka programowania dla dzieci w naszej szkole także wspomagana jest wieloma godzinami researchu w sieci przez wykładowców. Jednak wracając do meritum…

Rozwój mediów społecznościowych.

W tej chwili w samej Polsce konta na Facebooku posiada 10 milionów osób. W skali światowej, gdyby z użytkowników Facebooka złożyć wirtualne państwo, miałoby ono największą populację zaraz po Chinach i Indiach. Nic więc dziwnego, że rozwój mediów społecznościowych idzie na raz w wielu kierunkach. Tam, gdzie pojawia się dużo ludzi, pojawiają się nowe idee, metody wykorzystywania narzędzi, wspólne dążenie do celu, jakim jest uzyskanie kolejnych, przełomowych opcji itp. W końcu o to chodzi w ewolucji.

Ewolucja Mediów Społecznościowych to niewiele ponad dekada, podczas której świat zwariował na ich punkcie. Nagle okazało się, że tłumy ludzi spragnione są zarówno ciągłego kontaktu ze znajomymi, jak i możliwości, jakie dają tego typu narzędzia.

Według danych nauczyciele i wykładowcy, zarówno szkolni, jak i akademiccy bardzo chętnie korzystają z możliwości, jakie daje im stały dostęp do olbrzymich społeczności. Ponad 90% korzysta z nich, przygotowując się do nauczania, a niewiele mniej wykorzystuje je już w bezpośrednim przekazywaniu wiedzy. Na lekcjach coraz częściej goszczą materiały multimedialne udostępniane przez szeroką społeczność. Tu głównie na przód wysuwają się materiały zamieszczone w serwisie YouTube, ale nie tylko.

Samo konto w serwisie Facebook, także jest wskazywane przez nauczycieli jako narzędzie do pracy. Ponad połowa z nich szuka na odpowiednich grupach informacji, odpowiedzi i podpowiedzi dotyczących nauczania, ale i co piąty wykorzystuje je także w kontaktach z uczniami do przekazywania wiedzy i informacji poza czasem zajęć. Duży odsetek nauczycieli i wykładowców uważa za naturalne odesłanie słuchaczy do materiałów znajdujących się w sieci. Używanie informacji wyszukanych w sieci jest właśnie naturalne, szczególnie dla pokolenia cyfrowych tubylców. Skrzętnie wykorzystywane jest to przez firmy z sektorów młodzieżowych trendów, jak i oferujących wszelkie zajęcia dodatkowe dla dzieci czy usługi (również) edukacyjne.

Media społecznościowe, fora itp. są różnie świetnym narzędziem pozwalającym na naukę języka angielskiego, którego znajomość w tym międzynarodowym gronie można sprawdzić w praktyce, przez udzielanie się w dyskusjach. Oprócz tego grupy tematyczne pozwalają na zapoznanie się z opiniami i ciekawostkami dotyczącymi hobby czy zainteresowań.

Młodzi ludzie odrabiają zadania domowe, czy uczą się do egzaminów w tej chwili już głównie dzięki sieci. Internet jest XXI wieczną biblioteką, w której nie tylko znajdują się potrzebne materiały, ale i notatki, i opinie milionów użytkowników. Trend ten zauważany przez nauczycieli zostaje przez nich wykorzystywany w coraz bardziej naturalny sposób, a kolejne pomoce naukowe stale pojawiają się w sieci.

Motywacja do nauki programowania.

Rolą nauczyciela jest zachęcić ucznia do przyjmowania, ale i szukania wiedzy w pewnych obszarach, za pomocą narzędzi, które go interesują. Wykorzystanie do tego celu Internetu to niesamowita moc, która nie tylko daje wykładowcy dostęp do świeżych informacji, ale także zbliża go do sposobu ich uzyskiwania przez słuchaczy, tym samym świetnie odpowiadając na ich potrzeby.

Nauka programowania dla dzieci i młodzieży zazwyczaj dociera do tych przedstawicieli najmłodszego pokolenia, którzy na co dzień także przykładają duża uwagę do nowości, możliwości technologicznych, albo szukają ciekawych informacji właśnie w mediach społecznościowych. Nauczyciel, który wykaże się znajomością trendów okazuje się być dużym autorytetem szczególnie dla starszych dzieciaków. Dzięki znajomości tego, co w sieci mogą odnaleźć także uczniowie, łatwiej jest im nawiązać kontakt, odnaleźć wspólny język a tym samym sprawić że zajęcia są dużo bardziej interesujące i zajmujące.

Więcej ciekawych treści o sposobach i możliwościach edukacyjnych:

Programowanie dla dzieci. Top gier i platform do nauki kodowania.

Nauka programowania dla dzieci na świecie.

Kodowanie jako zajęcia nieinformatyczne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *