Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Pomysł na prezent dla dziecka.

Pomysł na prezent dla dziecka.

Rozwój przez zabawę. Czyli dobry pomysł na prezent dla dziecka.

Grudzień tuż, tuż, a co to oznacza? Ano Mikołaja! Dla najmłodszych często nawet dwukrotnie. Już teraz wielu rodziców łapie się za głowę i stara i wymyślić kolejny, interesujący dziecko prezent. I tu wchodzimy my…  podpowiemy co warto kupić dziecku w ten niezwykły czas, tak aby ono było zadowolone, a rodzić miał poczucie spełnienia swojej misji w najlepszym stylu. Jaki mamy pomysł na prezent dla dziecka?

Jako szkoła, uważamy, że najlepsze prezenty to taki, które choć w minimalny sposób wspierają rozwój dzieci, wzbudzają w nich potrzebę eksploracji nowych dziedzin i oferują spędzenie czasu na mądrej rozrywce.  Dlatego przedstawiamy naszą subiektywną listę najlepszych, edukacyjnych i wpierających rozwój prezentów, które można bez problemu kupić w sklepach lub Internecie.

Gry planszowe.

Uniwersalna, ale przez lata sprawdzona opcja na mądrą rozrywkę dla dziecka. Gry planszowe to świetna zabawa a niejednokrotnie masa opcji, które poruszają w mózgu niejeden trybik. Obecnie gry planszowe przeżywają niesamowity renesans. Na sklepowych półkach znajdują się setki pozycji, od prostych gier dla nawet trzylatków, po skomplikowane gry przeznaczone dla nastolatków a nawet dorosłych. Mnogość opcji pozwala na dobranie gry nie tylko do wieku, ale i do zainteresowań dziecka. Mechaniki nowoczesnych gier planszowych, to często o wiele więcej niż rzucanie kostką i przesuwanie pionka, jak w klasycznym Chińczyku. Mowa jest tu o planowaniu, zbieraniu odpowiednich zasobów czy obliczaniu potrzebnych sekwencji ruchów. To wszystko zdecydowanie rozwija ważne przyszłościowe cechy. Kupno gry dla kilkulatka często oznacza też naprawdę świetną zabawę dla całej rodziny, która nie nudzi się przez wiele sesji.

Cena: W zależności od stopnia złożoności gier od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Średnio, ciekawą grę można kupić już w cenie od 40 do 100 zł.

Wiek dziecka: niektóre z pozycji są odpowiednie już dla dzieci od 3 – 5 roku życia. Chcąc zakupić grę dla całej rodziny sprowadzają się gry od 7-8 roku życia. Skomplikowane i mocno rozbudowane pozycje, zazwyczaj maja oznaczenie 12+

Puzzle 3d.

Ciekawa alternatywa dla klocków dla maluchów. Puzzle 3D to bogactwo różnego rodzaju wzorów, ale i materiałów. Poziom skomplikowania tego typu rozrywki zależy od wybranych pozycji. Możemy spotkać się z ofertami produktów odpowiednich dla dzieci, ale i z wyjątkowo skomplikowanymi modelami, z którymi może mieć problem niejeden dorosły. Układanie tego rodzaju puzzli to postawienie na rozwój wyobraźnię przestrzennej, cierpliwości w dążeniu do celu, a także poprawa zdolności manualnych.

Cena: najtańsze, często drewniane modele do składania to koszt kilkunastu złotych. Bardziej skomplikowane, pełne drobnych elementów puzzle 3D to koszt od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za duże obiekty finalne nierzadko wyposażone dodatkowo w mechanizmy.

Wiek dziecka: w przypadku puzzli 3D warto wybierać je jako pomysł na prezent dla dziecka w wieku 10-12+. Im więcej elementów i małych detali, tym więcej wymagają one czasu a przede wszystkim cierpliwości. Duże modele składa się nawet przez wiele godzin.

Długopis 3D.

Wyjątkowy prezent nie tylko dla dziecka. Mobilna wersja drukarki 3D to świetna opcja dla każdego kto lubi tworzyć własne przedmioty. Lekkie urządzenie rozpuszcza umieszczony wewnątrz specjalny wkład, który po przejściu przez końcówkę długopisu z powrotem twardnieje. W ten sposób można stworzyć różnego rodzaju bryły, figurki, czy proste przedmioty codziennego użytku. W zestawach dziecięcych można odnaleźć także szablony do stworzenia własnych zabawek i akcesoriów. Zabawa długopisem 3D bardzo mocno wspomaga rozwój wyobraźnie przestrzennej a także artystycznego zacięcia. Jeżeli dziecko uwielbia różnego rodzaju warsztaty plastyczne i manualne, długopis 3D to prezent idealny.

Cena: Najprostsze długopisy 3d do użytku przez dzieci, posiadające w zestawie jeden wkład materiału w jednym kolorze, to kwestia 30-50 zł. Im większe zestawy tym droższe. Bardziej profesjonalne, a tym samym dokładniejsze urządzenia to wydatek rzędu około 300-400 zł.

Wiek dziecka: Każde dziecko chętnie pobawi się tego typu narzędziem, jednak warto kupić je dopiero dziecku starszemu niż 10-12 lat. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wykorzysta ono możliwości i nie zniechęci się niepowodzeniami podczas prób tworzeni własnych przedmiotów.

Zestawy doświadczalne.

Mowa tu o wszelkiego rodzaju zabawkach, akcesoriach i całych zestawach pozwalających na przeprowadzanie prostych, ale niezwykle fascynujących eksperymentów, zarówno z zakresu fizyki jak i chemii. Ilość różnego rodzaju zestawów dla starszych i młodszych dzieci jest olbrzymia i każdy może odnaleźć taki, jaki porusza zagadnienia będące przedmiotem zainteresowania dziecka. Od stworzenia własnego wulkanu i zabawy różnego rodzaju odczynnikami, po podstawy elektroniki. Jest to dobry pomysł na prezent dla dziecka w każdym wieku.

Cena: Jak w przypadku każdego innego prezentu, wymienionego wcześniej cena waha się w zależności od ilości elementów i możliwości. Najłatwiejsze zestawy pozwalające na jeden ciekawy eksperyment to nierzadko koszt raptem 20-30 złotych. Większe paczki, pozwalające na wiele różnych doświadczeń mogą wahać się najczęściej od kilkudziesięciu do około 150 zł.

Wiek dziecka: najprostsze zestawy doświadczalne zainteresują 6-8 latka, w zależności od tego, jak bardzo pociąga go dany temat. Większe i bardziej skomplikowane pudełka do eksperymentów są często oznaczane jako produkt 12+

Roboty.

Mowa tu głównie takich które pozwalają na samodzielne budowanie lub programowanie, a czasem na obie te czynności. Jednak istnieje też wiele interaktywnych zabawek w kształcie robotów dla zupełnych maluchów, które działają na zasadzie powtarzalnych prostych ruchów lub reakcji. Dla starszych można z łatwością kupić roboty do samodzielnego złożenia, sterowania nimi a czasami początków programowani prostych zachowań.

Cena: Standardowo im wyższa cena tym więcej opcji, możliwości i rozwoju dziecka. Proste roboty interaktywne o jednej lub niewielu funkcjach to ceny zaczynające się od 30-50 zł. Nadają się one raczej dla najmłodszych dzieci w wieku 2-4 lat. Zaraz po tym przedziale cenowym zaczynają się w miarę łatwe do zbudowania i uruchomienia roboty, które mogą być obsługiwane za pomocą dołączonych urządzeń bądź smartfona i mające w zanadrzu kilka opcji poruszania się czy reakcji na dane bodźce. Roboty używane na zajęciach oferujących ich budowanie i programowanie, a także interaktywni przyjaciele rosnący i rozwijający się z dzieckiem, to koszty rzędu kilkuset złotych.

Wiek dziecka: W zależności od robota i jego funkcji, znajdzie się produkt odpowiedni dla każdego dziecka, jednak zazwyczaj starsze dzieciaki w wieku 12+ są mniej zainteresowane tego typu zabawką.

Escape room w pudełku.

Nie ma tu jednoznacznej nazwy na te wyjątkowe i coraz popularniejsze zabawki. Zdecydowanie jednak jest to świetna opcja dla dużych i małych fanów zagadek logicznych. Pudełko, najczęściej drewniane zawiera w sobie ukryty przedmiot. Jednak, aby dostać się do środka należy znaleźć rozwiązanie wielu łamigłówek ukrytych w jego poszczególnych ściankach. Zabawka taka sprawdzi się świetnie dla nastolatka, ale też jako zabawa dla całej rodziny. Otwarcie pudełka to minimum kilkadziesiąt minut dobrej, umysłowej zabawy i postawienie na rozwój wielu cech, takich jak cierpliwość, myślenie perspektywiczne i przestrzenne, czy logika.

Cena: Pudełko czy szkatułka zagadek to dosyć wysoka cena, ale wiele osób twierdzi, że jest to tego warte. Ciężko dostać pudełkową łamigłówkę poniżej 100 zł. Zazwyczaj mowa tu o kwotach nawet do 200. Pocieszeniem jest fakt, że wiele z nich można złożyć z powrotem pożyczyć lub sprezentować kolejnej osobie.

Wiek: Są to raczej dosyć skomplikowane zagadki i poleca się je raczej nastolatkom 13-14 +

Zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży.

Pomysł na prezent dla dziecka nie musi oznaczać zakupu fizycznego przedmiotu. Dlatego w tym punkcie powiemy o cyklicznych zajęciach, które rozwijają na wielu płaszczyznach. Do takich można zaliczyć zarówno warsztaty artystyczne, jak kursy wielu umiejętności. Jedne z najbardziej przyszłościowych są warsztaty programowania, dla dzieci które można odnaleźć zarówno stacjonarnie jak i w formie zajęć online. Tego typu zajęcia są do wstępne już nawet dla maluchów, ale w rzeczywistości najlepiej postawić na prawdziwy programistyczny rozwój u dzieci, które potrafią już czytać i pisać. Tak, nawet 2-3-klasiści mogą już zacząć programować w specjalnych, dostosowanych do ich możliwości programach. Zakup kursu programowania jest ciekawym i często pożądanym przez dzieciaki prezentem i sposobem na wolny czas. Zamiast też kursów stricte plastycznych można postawić na naukę na miarę XXI wieku i zainteresować dziecko grafiką komputerową.  Kursy takie wspomagają rozwój na wiele różnych sposobów.

Cena: W zależności od wyboru szkoły oferującej zajęcia dodatkowe. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i cennikiem w Zaprogamowani.com

Wiek: Różne szkoły i kursy to różne ograniczenia wiekowe. W naszej szkole zajęcia z programowania jak i z grafiki, montażu filmowego czy elektroniki to lekcje nawet od 9 roku życia, aż po wiek licealny.

NeoCube

Możliwość kreatywnej zabawy, ćwiczenie skupienia, myślenia przestrzennego i zdolności manualnej. Ponadto jest to dosyć niskobudżetowa opcja na ciekawy prezent dla ludzi, którzy lubią tworzyć i bawić się w układnie drobnych elementów. NeoCube to świetna rozrywka nawet dla dorosłych. O czym mowa? I kostce składającej się z kilkuset kulek (i nie tylko) wykonanych z magnesów neodymowych, które pozwalają na stworzenie niesamowitych struktur. Może nie ma w tworzeniu rzeczy za pomocą kulek neodymowych konkretnego celu, do osiągnięcia, ale zdecydowanie jest to czynność, przy której godziny mijają jak minuty.

UWAGA. Pod żadnym pozorem nie kupujmy niczego składającego się z magnesów neodymowych małym dzieciom, którym nadal zdarza się brać do buzi drobne elementy. Połknięcie magnesów neodymowych jest bardzo niebezpieczne!

Cena: Kostka składająca się z ponad 200 kulek neodymowych, może być zakupiona już nawet za około 20 zł. Im większe zestawy, które często zawiera dodatkowe elementy w innych kształtach tym wyższa cena.

Wiek: Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to świetna zabawa dla każdego, ale zaleca się nie kupować ich dzieciakom poniżej 10 roku życia ze względu na ryzyko połknięcia.

Macie już jakiś pomysł na prezent dla dziecka, który nie tylko będzie cieszył, ale i rozwijał? A może macie swoje typy? Podzielcie się nimi w komentarzach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *