Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Kiedy dziecko może zacząć uczyć się programowania?

Kiedy dziecko może zacząć uczyć się programowania?

Nauka programowania dla dziecka?

Naszym życiem rządzą algorytmy, czy to zauważamy, czy nie. Dlatego dziecko od najmłodszych już lat, może uczyć się je rozpoznawać i wykorzystywać w swoistym dialogu z komputerem. I właśnie ta interakcja to początki programowania.

Słysząc słowo programowanie większość ludzi niemająca styczności z tą dziedziną życia, wyobraża sobie przedstawiane nam na filmach długie algorytmy, których geneza jest dla przeciętnego widza czymś zupełnie abstrakcyjnym. Tymczasem programowanie i jego podstawy to nic innego jak proste kwestie rozpatrywane przez nasz umysł codziennie. Są to choćby rozwiązania i zagadnienia oparte na ciągach przyczynowo-skutkowych.

Kiedy zacząć uczyć dziecko programowania?

Pierwsze narzędzia, aplikacje i gry uczące podstaw algorytmiki, mogą zainteresować już dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Języki programowania typu Scratch pozwolą na rozwój w tym kierunku dzieciom, które potrafią już czytać i pisać. Choć brak umiejętności czytania i pisania także nie przekreśla rozwoju dziecka w tym zakresie, choćby dzięki tabletowej aplikacji Scratch jr. stworzonej dla przedszkolaków. Taka domowa szkoła programowania może zachęcić dziecko do dalszej nauki. I jak wynika z informacji powyżej, wprowadzanie dziecka w świat kodowania można zacząć już u malucha w wieku 6-8 lat.

Początki programowania, a nadzór doświadczonego programisty.

Ucząc malucha programowania za pomocą prostych aplikacji przeznaczonych dla najmłodszych, nie musimy robić tego pod nadzorem osoby o zaawansowanym stopniu wiedzy w temacie. Wręcz przeciwnie. Często kurs programowania od podstaw dla najmłodszych w postaci ciekawych aplikacji, może też zainspirować rodziców do rozszerzania swoich horyzontów. Ponadto zawsze jest też opcja zapisania dziecka na specjalny kurs programowania od podstaw prowadzony stacjonarnie. Na takich zajęciach stworzonych dla maluchów (6+), doświadczeni wykładowcy sprawdzą możliwości i „ułożą” umiejętności przyszłego, zapalonego, małego programisty.

Kiedy kurs programowania od podstaw w java?

Java jako język wykorzystywany w znakomitej większości komputerów w przedsiębiorstwach, jak i prywatnych maszynach, a także oferująca możliwość tworzenia aplikacji na systemy android, to jedna z najistotniejszych umiejętności. Dlatego też programowanie dla początkujących to między innymi właśnie wykorzystanie języka java jako uniwersalnego klucza do globalnych możliwości przyszłego rozwoju zawodowego. Zapoznanie się z podstawami javy, także możemy odnaleźć już na aplikacjach dla najmłodszych, jednak przydatne wątki pojawiają się na poziomie przeznaczonym dla nieco starszych dzieciaków, z biegłą umiejętnością czytania i liczenia. Wtedy możemy też sięgnąć po programowanie w języku c lub do znanego przez duży odsetek młodych programistów Pythona.

Początki programowania dla dzieci i młodzieży.

Oczywiście. Wiek nie przekreśla możliwość poznawczych w zakresie umiejętnego wykorzystania technologii i do tworzenia poprzez samodzielne programowanie. Dla początkujących ciekawą zachętą jednakowoż dla nieco starszych dzieci, nastolatków czy osób dorosłych może być choćby Thimble. A Thimble to nic innego jak edytor kodów JavaScript, HTML i CSS, czyli podstawa tworzenia stron www.

Ogólny rozwój edukacji informatycznej na świecie.

Na zakończenie trzeba dodać, że programowanie i jego nauka przez najmłodszych, to od pewnego czasu już coś więcej niż zachcianka. W Stanach Zjednoczonych od kilku lat możemy odnaleźć w szkołach kursy, a także podstawy programowania zawarte w ramówce nauczania. W Polsce powoli wchodzi to do kanonu edukacyjnego, lecz nadal głównie w ramach zajęć pozalekcyjnych. Choć można odnieść wrażenie, że już niedługo programowanie – nauka od podstaw będzie tak samo ważnym elementem edukacji od najmłodszych lat, jak wiele obecnych przedmiotów.


Komentarze

  1. Bartek Czyż

    W pełni zgadzam się z artykułem. Jak pierwszy raz usłyszałem “nauka programowania dla dzieci” to myślałem że to jakaś ściema. W końcu ja poświęciłem na to kilka lat zdecydowanie później niż w szkole podstawowej. Tymczasem bratanek pokazał mi czego uczą się na zajęciach i okazało się, że sam chętnie bym sięgnął do takich materiałów. Nagle wszystko okazuje się być proste, logiczne i do zapamiętania, a dzieciaki już w wieku kilku lat potrafią rzeczecie zrobić nawet nieco więcej niż podstawy. Żałuję, że jak ja siedziałem zafascynowany Javą czy Flashem i dłubałem kolejne linijki nie było takich edukacyjnych możliwości.

    Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *