Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

BEZPŁATNE E-WARSZTATY Zaprogramuj swoją przyszłość! (liczba miejsc ograniczona, zapisy do 29 lutego) - Zapisz się na kurs >

Strona główna » Blog » Początki programowania. Języki wizualne czy tekstowe?

Początki programowania. Języki wizualne czy tekstowe?

Jedno z najczęstszych pytań, z jakim musimy się zmierzyć, jest to, jaka jest różnica między wizualnymi a tekstowymi językami programowania? W tekście tym postaramy się wskazać różnice i podać powody, dla których warto poznawać kolejne języki, w zależności od zaawansowania, jak i wieku. Dzięki temu programowanie dla dzieci stanie się jeszcze łatwiejsze i efektywne.

Co to jest język programowania?

Język programowania jest językiem, który służy do pisania różnego rodzaju instrukcji, dzięki którym program robi to, co chcesz. Istnieje wiele różnych rodzajów języków programowania, z których każdy ma swoje specyficzne zastosowania. Terminologia i składnia różni się w zależności od języka, ale koncepcja tak naprawdę nie różni się od naszego codziennej komunikacji. Język programowania jest po prostu językiem obcym, który posiada w swojej bibliotece zwroty analogiczne do języków z całego świata.

Dlaczego wizualne języki programowania?

Istnieje wiele powodów, dla których decydujemy się na rozpoczęcie nauki od języków programowania opartych na wizualnych algorytmach. Ale od początku…

Po pierwsze, trzeba wiedzieć, że program to zestaw instrukcji, które robią coś po uruchomieniu. Może to być wszystko, od prostej komendy (słynne „Hello World”) po skomplikowane oprogramowanie.  Nie ważne czy mowa o tym, czego uczy programowanie dla dzieci czy starszych. Jednocześnie tyle wystarczy, aby móc usiąść i zacząć edukację.

Języki programowania w wersji wizualnej a tekstowej: jaka jest różnica?

Większość języków programowania oparta jest na tekście, ale istnieje również duża liczba języków do programowania wizualnego. Wizualne języki programowania to takie, które pozwalają manipulować elementami wizualnymi (np. poprzez przeciąganie i upuszczanie bloków — w celu utworzenia programu), w przeciwieństwie do tekstowych języków programowania, w których pisze się wiersze kodu, aby utworzyć program.

A dlaczego wolimy zaczynać uczyć dzieci od języków programowania wizualnego, takich jak Scratch, zamiast alternatyw tekstowych? Oto kilka głównych powodów:

  1. Czytelność

Dla kogoś, kto dopiero zaczyna programowanie, Scratch jest o wiele bardziej czytelny. Bloki wydają się znacznie prostsze i łatwo odgadnąć, co robią, nawet jeśli nigdy wcześniej nie miało się styczności z programowaniem.

Tekstowe języki programowania na pierwszy rzut oka są wieloma dziwnymi poleceniami, a także często symbolami, których znaczenia trudno odgadnąć.

  1. Łatwość użycia

Sposób tworzenia programów w Scratch polega na przeciąganiu razem istniejących bloków zawierających instrukcje napisane wcześniej. W programach tekstowych wyodrębnienie części odpowiedzialnej za daną akcję może być nużące, a przede wszystkim mało intuicyjne.

  1. Wiedza techniczna

Kiedy programujesz w językach tekstowych, ważne jest, aby najpierw poszerzyć swoją wiedzę na temat podstawowych pojęć programistycznych. Zwłaszcza jeśli próbuje się samemu nauczyć innych języków programowania. Strony, fora, społeczności, zwykle używają żargonu programistycznego — więc jeśli nie wiesz, co oznaczają niektóre słówka, pomoc będzie znikoma.

W przypadku nieco bardziej złożonego języka programowania, takiego jak C ++, powinno posiadać się wiedzę o nagłówkach, bibliotekach, funkcjach, dynamicznym zarządzaniu pamięcią i wielu innych rzeczach. Ale co oznaczają te słowa? Jak wytłumaczyć te pojęcia 8-letniemu dziecku?

Dzięki Scratch, zaczynając programowanie dla dzieci, uczeń nie musi znać tych zagadnień, nie mówiąc już o tym, jak odróżnić jeden typ bloku od drugiego! Na przykład, może na początek płynnie używać bloków logicznych, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, ale znajomość ich przyda się w późniejszym rozwoju.

  1. Pisanie

Łatwo zauważyć, że w tekstowych językach programowania jest o wiele więcej pisania. Wystarczy spojrzeć na przykład C ++ i programu Hello World — potrzeba 129 znaków, aby pokazać te dwa słowa na ekranie!

Przy dużej ilości pisania istnieje wiele błędów, w tym:

– Literówki: literówka może zatrzymać cały program!

– Mieszanie znaków specjalnych: „:” zamiast „;” lub „<>” zamiast „()”! i mamy podobnie jak w przypadku literówek przepis na niedziałający program.

Początki programowania.

Tak, Scratch to świetny sposób na rozpoczęcie kodowania, jeśli nie miało się wcześniejszego doświadczenia, ale nie wszystkie wizualne języki programowania są takie same! Konkretnie Scratch jest po prostu skierowany do osób, które zaczynają programować.

Dzięki Scratch można tworzyć imponujące rzeczy, ale nie zastępuje on tego, co potrafi większość języków tekstowych. Nie da się stworzyć kolejnego najlepszego oprogramowania graficznego czy kolejnej platformy mediów społecznościowych za jego pomocą. Spójrz na to jako odskocznię: jest to świetne miejsce do rozwijania tego, co naprawdę ważne — podstawy programowania bez konieczności poznawania najbardziej zawiłych aspektów.

Programowanie w Scratch

Uczymy Scratcha, ponieważ jest to świetny sposób na rozwijanie ważnych umiejętności związanych z programowaniem — na przykład logiki i debugowania — bez konieczności bycia ekspertem od wszystkich technicznych aspektów, poświęcania czasu na literówki i inne błędy tekstowe. Z pewnością nie jest to coś, czego można użyć do napisania wartościowych dla świata programów, ale jest to świetny pomysł na wejście we wspaniały świat kodowania.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *