Trwają zapisy na warsztaty programowania - wrzesień 2019 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Po co uczyć się programowania?

Po co uczyć się programowania?

Na tytułowe pytanie tego wpisu jest wiele świetnych odpowiedzi, jak na przykład te:
– bo można tworzyć gry i aplikacje, co daje masę frajdy,
– bo nawet kiepski programista znajdzie dobrą pracę,
– bo wkrótce umiejętność programowania stanie się równie powszechna jak posługiwanie się przynajmniej jednym językiem obcym…

Ale tak naprawdę, po co? Co jest takiego nadzwyczajnego w programowaniu, że cały świat zabiera się do kodowania?
Przecież nie muszę umieć programować, żeby korzystać ze smartfona – mam w internecie miliony gotowych aplikacji. Nie potrzebuję też wiedzieć, jak się tworzy grę komputerową – przecież wystarczy wyciągnąć ją z pudełka. A już na pewno nie muszę rozumieć, jak działa programator w lodówce – wystarczy mi, że chłodzi 😉

A więc, drodzy Rodzice i Dzieci, odpowiedź na to fundamentalne pytanie jest banalnie prosta, uwaga…

NAUKA KODOWANIA UCZY MYŚLEĆ 🙂

Ni mniej, ni więcej. Programowanie to rozwiązywanie problemów, poszukiwanie niestandardowych metod i wychodzenie z sytuacji na pozór bez wyjścia. Można by powiedzieć, że kodowanie to taka symulacja prawdziwego życia, tyle że na ekranie komputera. No bo gdzie indziej jak nie w życiu musimy przeciwstawiać się niedogodnościom i je omijać, stawiać czoła przeszkodom i pokonywać je, nierzadko postępując nieszablonowo. I to właśnie nauka programowania od podstaw może być taką szkołą życia dla młodego człowieka, w której nauczy się samodzielnie rozwiązywać problemy dzięki swojemu rozumowi i własnym pomysłom. Różnica polega na tym, że przy okazji ten młody człowiek zdobędzie praktyczną wiedzę i umiejętności, które już dziś są najbardziej pożądanymi na rynku pracy na całym świecie. Według szacunków w samej Polsce brakuje obecnie 50 tys. programistów, a w całej Europie około miliona. Aż strach pomyśleć, co będzie za 5, 10 czy 15 lat, kiedy dzisiejsze dzieci będą wchodziły w dorosłość…?

warsztaty banery1a

Ale nie każdy przecież chce zarabiać na życie pisząc oprogramowanie. Przecież ludzie mają różne predyspozycje i talenty. Jedni faktycznie mają analityczne umiejętności, ale inni będą świetnymi lekarzami, architektami, nauczycielami czy pilotami. Czy zatem nauka kodowania okaże się dla nich zbędna? No właśnie wręcz przeciwnie… Według najnowszych szacunków 65 % dzieci, które obecnie rozpoczynają naukę, będzie wykonywać zawody, które dziś nie istnieją. Komputeryzacja, a co za nią idzie również automatyzacja, wymusi bowiem na ludzkości przemianę w zakresie pracy, którą współcześnie wykonujemy. Sztuczna inteligencja póki co brzmi dość abstrakcyjnie, ale już dziś roboty wykonują zadania, które zaledwie 10 lat temu oglądaliśmy wyłącznie w filmach sci-fi.

Oczywiście, przyszłości nie da się przewidzieć, ale raczej można zaryzykować następujące stwierdzenie…
„Wyposażenie” dzieciaków w podstawowe umiejętności z zakresu programowania może okazać się dla nich dużo cenniejsze, niż wiedza, która wynoszą ze szkoły. Bowiem, pomino niewyobrażalnego skoku cywilizacyjnego w ostatnich 20 latach, szkoła nie zmieniła się znacząco i nie dostosowała do wyzwań współczesnego świata, zrewolucjonizowanego przez technologię. I niezależnie od tego, jaki w przyszłości kierunek rozwoju wybiorą sobie dzisiejsi kilkulatkowie, swoją dorosłość będą przeżywać w świecie, który dziś nawet ciężko sobie wyobrazić.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *