Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 22/23 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Pewność siebie u dzieci. Klucz do sukcesów w nauce i rozwoju.

Pewność siebie u dzieci. Klucz do sukcesów w nauce i rozwoju.

Niejednokrotnie nawet najbardziej inteligentne i pełne pasji dzieci przegrywają w starciu o palmę pierwszeństwa w różnych kwestiach z dziećmi, które są po prostu pewne siebie i przebojowe. Dlatego jedną z rzeczy, którą powinniśmy kształcić u naszych pociech, jest poczucie własnej wartości i pewność siebie. Daje to im poczucie bezpieczeństwa i świadomość tego, że jego osiągnięcia są ważne, wartościowe i mogą zmienić świat.

Pewne siebie dziecko, nastawione na sukces jest lepiej przygotowane do radzenia sobie z wyzwaniami i problemami. Dużo rzadziej zniechęca się, odkładając w kąt czynności i kierunki rozwoju, w których ma talent i ciekawe możliwości. Chętnie wybiera dodatkowe zajęcia popołudniowe z interesujących je kierunków. Nie patrzy na docinki rówieśników, a często nawet ich po prostu nie doświadcza. Ba! Okazuje się, że pewne siebie dzieci także nie są oprawcami dla tych rówieśników, które tej pewności nie zbudowały.

Aby dziecko zbudowało w sobie poczucie własnej wartości, potrzebny jest w tym udział nas – rodziców jako osób, które są dla niego wzorem, kimś, komu mogą zaufać i szukać w nich wsparcia. Tak więc ta kluczowa dla rozwoju i przyszłości cecha, jest tak naprawdę wspomagana i rozwijana przez opiekunów. Mając to na uwadze, podpowiadamy w jaki sposób rodzic, może wywołać i utrwalić u dziecka poczucie własnej wartości.

  1. Baw się z dzieckiem i pozwól na wybór aktywności.

Dla dziecka tak naprawdę niezależnie od wieku to, że dorosły uczestniczy w jego rozrywce oznacza, że jego zainteresowania są rzeczywiście ciekawe i mogą przynosić radość także innym. Poza tym to świetny sposób na nawiązanie z nimi więzi! Specjaliści podkreślają również, jak ważne jest umożliwienie dzieciom wyboru aktywności. Kręcenie nosem na gry czy zabawy, które dla dziecka są ciekawe, a dla nas niestety często nudne lub mało zajmujące sprawia, że nasza pociecha zaczyna tracić pewność siebie, mając wrażenie, że jej wybór rozrywki jest czymś dziwnym i nieodpowiednim.

Nie zawsze chodzi też bezpośrednio o zabawę, tylko o docenienie sposobu spędzania przez nie czasu. Zapytaj małej córki bawiącej się lalkami w przyjęcie, czy lalkom smakuje herbatka, pytaj 9-latka jak mu idzie budowanie z klocków lego i zasugeruj, aby chwalił się efektami, interesuj się, co powstało, gdy nastolatek zafiksuje się na tworzenie gier komputerowych, nawet jeżeli sam nie jesteś graczem.

  1. Zachęcaj do stałej praktyki.

Jeżeli widzisz, że dziecko jest jakimś kierunkiem dużo bardziej zainteresowane niż innymi, wspieraj to. Zarówno komplementując postępy, jak i proponując zajęcia dodatkowe dla dzieci, które pomogą mu wejść na wyższy poziom rozwoju pasji. Pozwoli to dziecku na poczucie, że jego dążenia są ważne i będzie czuło się w tym bezpiecznie. W przyszłości po prostu swoje decyzje odnośnie pomysłu na życie będą dla niego czymś, co potraktuje jako dodatkową szansę, a nie zniechęcenie dotychczasowym zajęciem.

Ważne jest, aby pamiętać, by nie przymuszać dziecka do aktywności, które wydają się nam być dla niego pasjonujące. Niekoniecznie zainteresowanie czymś, jest dla niego od razu pomysłem na rozwój. Jako dorośli też miewamy „dni” na coś, ale wcale nie oznacza to, że chcemy temu poświęcić więcej czasu ogólnie. Jednak, jeżeli dziecko nagle traci zainteresowanie czymś, w co do tej pory było zaangażowane bez reszty, można z nim porozmawiać, czy nie stało się coś, co zniechęciło. Warto poprosić, aby przemyślało to przez jakiś czas swoje nastawienie, zanim podejmie decyzję o całkowitej rezygnacji z ciekawych zajęć.

  1. Zaproponuj kursy programowania dla dzieci.

Kursy programowania dla dzieci to nie tylko przyszłość rozwoju naszego społeczeństwa, ale także super umiejętność, która sprawia, że dziecko zyskuje w oczach rówieśników. Tworzenie gier komputerowych albo aplikacji mobilnych jest tym, co dzisiejsze nastolatki (zresztą młodsze dzieci też) chcą robić zarówno teraz, jak i nierzadko łączą z tym przyszłość.

Wychodząc poza ramy „trendów’”, programowanie dla dzieci to wyjątkowo ciekawe zajęcia dodatkowe. Uczą je rozwiązywania problemów, kreatywności, postawienia się przeciwnościom, a tym samym poczucia własnej wartości i pewności siebie. Udział w takich zajęciach często wspomaga ogólny rozwój, a także takie umiejętności jak szybsze uczenie się i chęci poszerzania horyzontów.

  1. Chwal starania, a nie tylko sukcesy.

Wspominaliśmy o tym w jednym z poprzednich podpunktów, ale jest to element pracy z dzieckiem i nad dzieckiem, który zasługuje na swój własny akapit. Jeżeli dziecko będzie chwalone wyłącznie za końcowy efekt, może rozwinąć się w nim przeświadczenie, że jego starania i poświęcony czas nie są nic warte, o ile nie odniesie sukcesu. W przyszłości zaowocuje to niechęcią do stawiania sobie ciężkich i problematycznych zadań, bo niepewność towarzysząca temu, czy może się to udać zdominuje, a starania według dziecka będą niepotrzebną stratą czasu. Dlatego bardzo ważne jest byśmy chwili małe sukcesy po drodze. Sam pomysł na to, jak rozwiązać problem, może być już warty pochwały.

  1. Delikatnie wskazuj błędy.

Oczywiście dziecko nie może być chowane wyłącznie na poczuciu, że we wszystkim odnosi sukces. Dając mu sygnały, że wszystko co robi jest super, wychowamy małego narcyza, dla którego ewentualne porażki będą nie do zaakceptowania. Naszym zadaniem jako rodziców jest odpowiednie, delikatne wskazanie mu, gdzie, coś może nie działać lub jest nieodpowiednie i zachęcenie, aby samo szukało innej drogi, która będzie lepsza lub efektywniejsza. Tu znów warto wrócić do tego, żeby postawić na zajęcia wspomagające zdolności rozwiązywania problemów, tak jak wspomniane wcześniej kursy programowania dla dzieci, zajęcia techniczne czy projektowe.

  1. Wykaż się pomysłem.

Nie każde dziecko jest pewne tego, co chce w tym momencie rozwijać. Często, jeżeli dopiero zaczynamy budować poczucie własnej wartości u nieśmiałego dziecka, możemy zderzyć się z murem braku chęci, pasji i pomysłów. W żadnym razie nie powinniśmy tego krytykować, czy broń Boże mówić, że inne dzieci mają ciekawe pomysły więc i ono powinna. Przeciwnie. Naszym zadaniem w takim przypadku jest podsuwanie dziecku pomysłów na siebie, czy na fajne zajęcia dodatkowe i pozwolić mu wtedy zadecydować, czy może chce z nich skorzystać. Pamiętamy, że pozorny brak pomysłu na siebie jest tak naprawdę w dużej ilości przypadków brakiem odwagi na to, by je wypowiedzieć, a naciskanie nic nie pomoże.

  1. Traktuj dziecko poważnie i wyzwaniowo.

Podobnie jak w przypadku braku wskazywania błędów, tak i nadmierne ułatwianie dziecku dojścia do celu nie jest odpowiednią taktyką. Dawanie wszystkiego na tacy może też rozwinąć w dziecku poczucie, że należy mu się wszystko i jest w tym lepsze od innych. W pewnym momencie nie będziemy mogli zapewnić mu komfortu tego, że ma wszystko w zasięgu ręki i zderzy się z rzeczywistością, na które nie jest przygotowane. Robiąc cokolwiek pomagaj, ale nie wyręczaj i nie dawaj powodu do tego, aby wychodziło z założenia, że nie musi się starać, aby osiągnąć cel.

Jak budować pewność siebie u dziecka?

Powyższe podpunkty to tylko podpowiedzi do tego, jak sprawić, aby nasze dziecko było pewnym siebie i nastawionym na sukces młodym człowiekiem. Wiele zależy też od naszego ogólnego stosunku do siebie i bliskich. Pamiętajmy, że dziecko niezwykle łatwo i mocno chłonie pewne nawyki, dlatego złe podejście na początku może wyjątkowo mocno wpłynąć na problemy w przyszłości. Wychowanie dziecka na świadomego swoich wad i zalet człowieka to jedno z trudniejszych zadań czekających nas, rodziców w trudach wychowywania dzieci, ale też jedno z najważniejszych.

Przeczytaj także:

9 sygnałów świadczących o predyspozycjach programistycznych u dziecka.

Komputer lub telewizor w pokoju dziecka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *