Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

BEZPŁATNE E-WARSZTATY Zaprogramuj swoją przyszłość! (liczba miejsc ograniczona, zapisy do 29 lutego) - Zapisz się na kurs >

Strona główna » Blog » Nauka programowania krok po kroku.

Nauka programowania krok po kroku.

Kodowanie od podstaw

Nauka kodowania polega nie tylko na nauce języka programowania i tworzeniu oprogramowania. Polega ona na nauczeniu się podejścia do rozwiązywania problemów, w którym rozkładamy złożone zagadnienia na serię mniejszych, możliwych do rozwiązania, a także metody prób i błędów. Nasze podejście do rozwiązywania problemów wymaga delikatnej równowagi między byciem metodycznym, kreatywnym, a cierpliwym. Oto nauka programowania krok po kroku.

 1. Tworzenie planu działania.

Możemy podzielić duże projekty na szereg małych kroków. Wszystkie duże problemy składają się z mniejszych, możliwych do rozwiązania problemów. Plan pomaga nam rozwiązać problemy i jasno określać nasze podejście do budowania naszego projektu. Pomaga nam to również określić, nad którymi krokami powinniśmy pracować jako pierwszymi.

 1. Działanie krok po kroku

Projekty mogą bardzo łatwo się skompliować, jeśli działamy według planu. Pracując nad jednym krokiem na raz, możemy łatwiej rozwiązywać bieżące problemy jak i błędy powstałe we wcześniejszych etapach pracy nie będą rzutować na kolejne, dzięki możliwości szybkiego ich wykrycia postępując metodycznie.

 1. Próbowanie nowych rozwiązań.

Uczymy się na zasadzie prób i błędów. Nie zawsze możemy znać odpowiedź. W ramach pracy nad jednym krokiem testujemy kod przed przejściem do następnego. Pomaga nam to wcześnie identyfikować i poprawiać błędy. Testowanie pomaga nam mieć pewność, że nasz kod działa. Gdy już będziemy mieć pewność co do aktualnego działania, możemy przejść do następnego kroku.

 1. Wytrwałość.

Nauka programowania krok po kroku, wymaga wytrwałości. Uczymy się podziału dużych problemów na szereg mniejszych. Uczymy się na zasadzie prób i błędów. Idziemy dalej, nawet gdy rzeczy wydają się trudne. Dzięki cierpliwości możemy się uczyć i doskonalić.

Nauka programowania. Co daje?

Kodowanie to nie tylko nauka języka programowania i pisanie linii kodu. Programowanie ma wiele zalet, które wspierają ogólny rozwój. Mówiliśmy o tym niejednokrotnie, ale zawsze warto o tym pamiętać.

Oto 10 zalet kodowania, które odnoszą się do ogólnego rozwoju.

 1. Kreatywność

Programowanie dla dzieci wykorzystuje ogromne zasoby kreatywności. Kiedy kodujemy, możemy tworzyć własne gry komputerowe, animacje lub interaktywne dzieła sztuki cyfrowej. Obejmuje to tworzenie własnych projektów, w tym grafiki, animacji, opowiadania historii i budowanie własnych światów i postaci.

 1. Rozwiązywanie problemów

Angażujemy się w rozwiązywanie problemów. Uczymy się i ćwiczymy rozkład złożonego problemu na szereg małych, możliwych do osiągnięcia kroków.

 1. Praca zespołowa

Słuchacze mają możliwość wspólnego budowania projektów. Uczą się zarządzania projektami, komunikowania się w zespole, kompromisów, dyskusji i negocjacji z innymi.

 1. Umiejętności prezentacji

Kończąc projekt, nasi uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. Doświadczenie przez nich tego, że komuś podobają się ich twory, sprawiają, że w przyszłości będą bardziej pewni siebie oraz mieć umiejętność przedstawienia zalet zarówno swojej osoby, jak i talentów

 1. Nauka uczenia się

Nie zawsze podajemy uczniom właściwą odpowiedź na pytanie na tacy. Zachęcamy do skorzystania z metody prób i błędów w celu znalezienia sposobu rozwiązania problem. Nauka programowania krok po kroku i eksperymenty pozwalają dzieciom lepiej zapamiętać odpowiedź. Pozwala to im na zrozumienie tego, że czasami rozwiązanie wymaga czasu, czasami jest ich wiele, a czasami może ono się różnić od odpowiedzi nauczyciela.

 1. Empatia

Kiedy tworzymy produkt do użytku innych, dowiadujemy się o oczekiwaniach ludzi korzystających z naszego rozwiązania, ich doświadczeniu i zastanawiamy się jak uczynić to doświadczenie jeszcze łatwiejszym i przyjemniejszym. To wymaga od nas empatii wobec innych.

 1. Cierpliwość.

Kreatywność, rozwiązywanie problemów, uczenie się i budowanie rzeczy nie jest łatwe. Słuchacze często muszą poświęcać czas i wysiłek, aby rozwiązać problem. Jednak w końcu, gdy dotrą do celu, odczuwają satysfakcję. Im większy problem, tym większa radość. Nauka programowania krok po kroku pozwala im zrozumieć połączenie między cierpliwością a sukcesem.

 1. Praktyka

Właściwie budujemy od podstaw nowy produkt. Nie tylko o tym czytamy i uczymy się, ale wynikiem możemy podzielić się ze znajomymi, rodziną czy przyjaciółmi.

 1. Podobnie myślący znajomi.

Nie wszystkie dzieci interesują się sportem, muzyką i innymi. Warsztaty programowania dla dzieci dają możliwości, aby zaprzyjaźnić się z podobnie myślącymi ludźmi, innymi dziećmi, które lubią być kreatywne, budować technologię, rozwiązywać problemy i być innowacyjne.

 1. Możliwości rozwoju hobby.

Programowanie to kreatywne i analityczne hobby, które zapewnia dzieciom zupełnie inne wrażenia, niż standardowe rozrywki. Łączy wymagającą naukę ze setną zabawą.

Zachęceni? Zapraszamy do zapisów  na nasze warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży tutaj.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *