Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka programowania dla dzieci. Nieinformatyczne powody, dla których warto.

Nauka programowania dla dzieci. Nieinformatyczne powody, dla których warto.

Kodowanie dla dzieci to takie wyzwanie jak nauka zupełnie nowego języka! Czy jest to czasochłonne? Jasne. A czy sprawia ogromną trudność, a może jest niewykonalne? Jasne, że nie. Nauka programowania tak jak i nauka każdego innego przedmiotu musi być po prostu dostosowana do możliwości i zainteresowań konkretnych słuchaczy.

Kodowanie. Co to jest?

Kodowanie dla dzieci oznacza zbiór możliwości, które mogą zaangażować dzieci w programowanie. Choć trudno wyobrazić sobie młody umysł uczący się czegoś tak pozornie złożonego, z pewnością jest to możliwe do osiągnięcia. Dzięki dużej ilości aplikacji, stron internetowych i zabawek, kodowanie może być zabawne i całkiem proste.

Na najbardziej podstawowym poziomie kodowanie to sposób, w jaki komunikujemy się z komputerami oraz to, czego używamy do tworzenia i uruchamiania stron internetowych, aplikacji, gier wideo i innych. Nauka kodowania jest jak nauka mówienia i pisania w określonym języku; języku komputera.

Nauka programowania. Jak zacząć?

Tu można obrać mnóstwo różnych kierunków, ale skupmy się na jednym…do przodu 😊. Metodą małych kroków, łatwiej poznać pewne zagadnienia, a i ważne jest to, że z każdym ruchem Twoje dziecko doświadcza postępu nauki.

Dlaczego dzieci powinny nauczyć się kodować?

Weszliśmy w schemat myślenia o nauce programowania jako o kierunku rozwoju hobbystycznego, czy poszerzania umiejętności. Tymczasem musimy zacząć myśleć kategoriami „kodowanie jest fajne, a do tego możesz zarabiać tym na życie”.

Innymi słowy, zawód programisty jest niezwykle poszukiwany a tym samym opłacalny!

Jednak programowanie to szereg innych nieinformatycznych cech, które doskonale rozwiną Twoje dziecko, także w obszarach ogólnych. I to właśnie nimi zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Kodowanie – co rozwija?

Kodowanie buduje wytrwałość.

Nauka kodowania, jak każda nowa dyscyplina, jest wyzwaniem. Dlatego rozwiązywanie złożonych problemów i popełnianie błędów po drodze może być bardzo frustrujące.

Kodowanie uczy cennej umiejętności wytrwałości w obliczu takich wyzwań. Uczenie się, jak rozwiązywać problemy i szukać rozwiązań poprzez badania i współpracę buduje tę wysoce pożądaną umiejętność. Nie da się ukryć, że programowanie jest bardzo wymagające, jeżeli chodzi o dbałość pewnych szczegółów. Dlatego dziecko nie może napisać kodu od niechcenia, nie przykładając do niego uwagi, gdyż nie otrzyma wymarzonych efektów.

Programowanie pokazuje, że poprawa, nawet kilkukrotna tej samej rzeczy i testowanie poszczególnych rozwiązań może w końcu przyczynić się do sukcesu.

Kodowanie usprawnia umiejętności współpracy i uczy tolerancji.

Każdy uczeń może się uczyć i każdy uczeń może nauczyć się kodować. Warsztaty programowania dla dzieci to miejsce, gdzie dzieciaki spotykają się i uczą, jak współpracować z rówieśnikami, a wszyscy oni są zainteresowani technologią. Programują dziewczynki i chłopcy, młodsi i starsi, rówieśnicy z problemami w innych aspektach życia, a każde z nich wnosi olbrzymi wkład w grupę.

Dzieci uczące się online mogą również współpracować, zadając sobie pytania i pracując nad rozwiązywaniem problemów i tworzeniem rzeczy razem. Wiele gier, takich jak Minecraft, oferuje także szereg korzyści edukacyjnych i społecznych — wymagają kodowania, współpracy i uczestnictwa — z rówieśnikami z całego świata.

Programowanie poprawia umiejętności komunikacyjne.

Komunikacja jest absolutnie niezbędną umiejętnością w szkole, pracy i życiu. Ludzie, którzy potrafią jasno komunikować złożone pomysły w prosty sposób, odnoszą sukcesy w różnych branżach i dziedzinach życia.

Kiedy dzieci uczą się kodować, uczą się, jak komunikować się z najprościej myjącą publicznością, jaką można sobie wyobrazić: komputerami. Jak wspomniano, programowanie uczy dzieci, jak rozkładać złożone pomysły na części pierwszy i składać je w sposób zrozumiały dla komputerów.

Kodowanie wzmacnia poczucie własnej wartości.

Nawet najbardziej inteligentna i niesamowicie utalentowana osoba przepadnie na rynku pracy, jeżeli nie będzie w stanie wybić się, brać spraw w swoje ręce, a za to będzie nieśmiało czekać na szansę. Dlatego nauka programowania dla dziecka, jest swego rodzaju opcją, głównie dla najbardziej nieśmiałych lub niewierzących w siebie dzieci, żeby móc poczuć się wartościowym członkiem zespołu, twórcą, a także rozwijać umiejętności wdrażania swoich pomysłów w przyszłym życiu.

Dobrze napisany program czy gra zachwyci, a autor będzie doceniony, co pozwoli mu bardziej uwierzyć we własne możliwości.

Jak zacząć naukę programowania?

Wysłanie dziecka lub nastolatka na warsztaty programowania dla dzieci są wspaniałą opcją na zajęcia popołudniowe, nawet dla dzieci, które nie mają sprecyzowanych jeszcze zainteresowań czy planów na przyszłość. Być może uda się w nich rozbudzić pasję cyfrowej twórczości – a jeżeli nie, to nadal zyskują niezwykle wiele.

Interesują cię inne nasze wpisy? 🙂 Zapraszamy.

Trudności w nauce programowania.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Jak wybrać najlepsze dla naszego dziecka?

Kodowanie jako zajęcia nieinformatyczne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *