Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka programowania dla dzieci na świecie.

Nauka programowania dla dzieci na świecie.

Nauka programowania dla dzieci na świecie.

Co daje nauka programowania?

Kodowanie staje się elementarną umiejętnością, ze względu na szybki rozwój technologii, a tym samym zastępowanie nią tworzonych przez dziesięciolecia. a czasami wieki narzędzi. Z tego powodu nauka programowania dla dzieci już jest albo pojawi się w planach edukacyjnych w najbliższym czasie. Teoretycznie pierwsze programy weszły także do polskiej oświaty w 2017 roku. Jednak nie bardzo widać na razie spektakularnych efektów. Inne państwa wprowadziły naukę programowania od najmłodszych lat już jakiś czas temu i dzięki nim możemy spojrzeć na to zagadnienie z szerszej perspektywy, nie tylko gdybając, ale także wiedząc już, co się sprawdza.

Kodowanie od podstaw

Kodowanie, nauka od podstaw już od początku przygody z edukacją staje się niezwykle potrzebna aby już za dekadę czy dwie na rynek weszli specjaliści. Oto przegląd programów edukacyjnych na świecie.

Wielka Brytania

Program CAS (Computing at School) to inicjatywa mająca na celu wspieranie głównie nauczycieli, którzy wdrażają do systemu edukacji naukę programowania jako pełnoprawny, niezbędny w jej trakcie przedmiot. Jest to kompleksowy program, który nie tylko zrzesza i edukuje nauczycieli (w tej chwili grupa ma 16 tys. członków), ale i kładzie naciski na zmiany systemowe w szkołach, które zresztą przyniosły już pierwsze efekty. Być może to właśnie ta postawa powinna rozwinąć się u polskich rodziców i nauczycieli, by rozwój wprowadzania edukacji programistycznej do szkół nabrał tempa.

Estonia

Proge Tiger, czyli program, którego celem jest zawarcie w edukacji na wszystkich poziomach zagadnień TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnych). Program zakłada stopniową naukę języków programowania poprzez kolejne szczeble edukacji, począwszy od programów dla najmłodszych typu Scratch czy Logo, przez możliwości, jakie daje choćby Lego Mindstorms, po AppInventor w szkołach średnich. Estonia stała się przykładem dla takich państw jak np. Gruzja. Nie ma się co dziwić. Kompleksowość programowa zakładająca rozwój w każdym momencie edukacji, tak jak ma to miejsce w przypadku większości innych przedmiotów szkolnych, to strzał w dziesiątkę i najlepsza droga w przygotowaniu na rynek pracy kadry specjalistów. Kto wie, może dzięki temu to właśnie Estonia niedługo stanie się liderem rynku IT.

Hiszpania

Programamos, czyli założone w 2012 roku stowarzyszenie poszerzające wiedzę i potrzebę nauki myślenia komputacyjnego. Udostępnia ono platformę do wymiany informacji i doszkalania nauczycieli w zakresie nauki programowania zarówno w szkołach publicznych, jak i w formie zajęć dodatkowych. Inicjatywa ta kieruje się głównie myślą, że nauka programowania dla dzieci w szkołach to przede wszystkim efekt pracy i potrzeba przekazywania pasji przez nauczycieli. Tylko pedagog chcący poszerzać horyzonty swoje i uczniów, będzie w stanie przekazać kompleksową wiedzę.

Argentyna

Program.AR to inicjatywa, która wspiera rozwój zapotrzebowania na naukę informatyki ze szczególnym naciskiem na programowanie w szkołach. Posiada ogólnokrajowy panel dyskusyjny dla nauczycieli chcących rozwijać się w edukacji informatycznej, tutoriale online na różnych stopniach zaawansowania oraz program mający na celu ukazanie praktycznych zastosowań programowania. Podobnie jak w przypadku hiszpańskiego Programamos stawia się na to, że to nauczyciele włożą całe swoje serce w propagowanie nauki kodowania i to oni będą jednym z motorów napędowych tej XXI wiecznej edukacji.

Chile

Programa Tus Ideas – cykl warsztatów dla dzieci wykorzystujących naukę w AppInventor. Na razie nauka programowania dla dzieci jest w fazie pilotażowej, w której wzięło udział 50 dzieci, ale już można zobaczyć pierwsze efekty. To czy nauka programowania przyjmie się jako standard edukacyjny w Chile jeszcze nie jest jasne, ale na pewno jest to świetny krok w tym kierunku.

Motywacja do nauki programowania

Motywacja jest chyba najważniejszym trybem w maszynie rozwijania trendów i dostępności niektórych form edukacji i nie tylko. Motywacja wszystkich. Zarówno nauczycieli, rodziców i uczniów, jak i organów władzy i ludzi odpowiedzialnych za zmiany na szczeblach państwowych.

Zapraszamy do kolejnych, powiązanych tematycznie artykułów:

Trudności w nauce programowania.

Programowanie dla dzieci. Top gier i platform do nauki kodowania.

Programowanie. 4 najpopularniejsze mity.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *