Trwają zapisy na warsztaty programowania - wrzesień 2019 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka programowania dla dzieci na świecie.

Nauka programowania dla dzieci na świecie.

Nauka programowania dla dzieci na świecie.

Kodowanie staje się elementarną umiejętnością, ze względu na szybki rozwój technologii, a tym samym zastępowanie nią tworzonych przez dziesięciolecia. a czasami wieki narzędzi. Z tego powodu nauka programowania dla dzieci już jest albo pojawi się w planach edukacyjnych w najbliższym czasie. Teoretycznie pierwsze programy weszły także do polskiej oświaty w 2017 roku. Jednak nie bardzo widać na razie spektakularnych efektów. Inne państwa wprowadziły naukę programowania od najmłodszych lat już jakiś czas temu i dzięki nim możemy spojrzeć na to zagadnienie z szerszej perspektywy, nie tylko gdybając, ale także wiedząc już, co się sprawdza.

Przegląd programów edukacyjnych na świecie.

Wielka Brytania.

Program CAS (Computing at School) to inicjatywa mająca na celu wspieranie głównie nauczycieli, którzy wdrażają do systemu edukacji naukę programowania jako pełnoprawny, niezbędny w jej trakcie przedmiot. Jest to kompleksowy program, który nie tylko zrzesza i edukuje nauczycieli (w tej chwili grupa ma 16 tys. członków), ale i kładzie naciski na zmiany systemowe w szkołach, które zresztą przyniosły już pierwsze efekty.

Estonia.

Proge Tiger, czyli program, którego celem jest zawarcie w edukacji na wszystkich poziomach zagadnień TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnych). Program zakłada stopniową naukę języków programowania przez kolejne szczeble edukacji, począwszy od programów dla najmłodszych typu Scratch czy Logo, przez możliwości, jakie daje choćby Lego Mindstorms, po AppInventor w szkołach średnich. Estonia stała się przykładem dla takich państw jak np. Gruzja.

Hiszpania.

Programamos, czyli założone w 2012 roku stowarzyszenie poszerzające wiedzę i potrzebę nauki myślenia komputacyjnego. Udostępnia ono platformę do wymiany informacji i doszkalania nauczycieli w zakresie nauki programowania zarówno w szkołach publicznych, jak i w formie zajęć dodatkowych.

Argentyna.

Program.AR to inicjatywa, która wspiera rozwój zapotrzebowania na naukę informatyki ze szczególnym naciskiem na programowanie w szkołach. Posiada ogólnokrajowy panel dyskusyjny dla nauczycieli chcących rozwijać się w edukacji informatycznej, tutoriale online na różnych stopniach zaawansowania oraz program mający na celu ukazanie praktycznych zastosowań programowania.

Chile.

Programa Tus Ideas – cykl warsztatów dla dzieci wykorzystujących naukę w AppInventor. Na razie nauka programowania dla dzieci jest w fazie pilotażowej, w której wzięło udział 50 dzieci, ale już można zobaczyć pierwsze efekty.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *