Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >
Umiejętności koderskie są w tej chwili nieocenione w każdej dziedzinie życia, rynku, przemysłu. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że na bieżąco tworzone są nie rozwiania, urządzenia, czy rozrywka tka jak gry wideo, czy wciągające witryny internetowej. Zresztą o zaletach nauki programowania dla dzieci napisaliśmy już wiele artykułów i nie trzeba opisywać ich po raz kolejny.
Często jednak natrafiamy na pytanie rodziców, w jaki sposób poznać, że dziecko ma predyspozycję do nauki programowania. Zazwyczaj odpowiadamy, że każdy słuchacz może nauczyć się kodować, a pole do popisu przyszłego kodera jest niemal nieograniczone, a tym samym każda cecha może być przekuta na predyspozycje programistyczne. Jednak wiadomo, że są pewne cechy, które determinują zainteresowania dziecka, a nie ma nic lepszego niż przyszła praca w obszarach, które fascynują i są wybrane z pasją.
Wbrew pozorom kodowanie to nie tylko znajomość matematyki i fizyki. Chodzi o rozwiązywanie problemów i tworzenie technologii, które poprawiają życie ludzi. Tylko z tego ostatniego powodu ważne jest, abyśmy mieli zróżnicowany światopogląd w grupie, która jest dzięki temu w stanie zobaczyć i rozwiązać problemy z różnych punktów odniesienia.
Logiczne postrzeganie rzeczy także jest niesamowicie ważne, ponieważ większość tego, co robimy jako koderzy, łączy logikę z językami programowania.
Oto szybka prezentacja najbardziej pożądanych cech wśród koderów, a tym samym podpowiedź dla rodziców dzieci, którzy wahają się nad puszczeniem dziecka na wielką przygodę z programowaniem. Pamiętajmy, że brak którejś wcale nie oznacza, że nasza latorośl nie poradzi sobie z nauką programowania. Poniższy tekst ma służyć raczej odkryciu ukrytego potencjału.
Nie mówimy tu nawet o matematycznych geniuszach, czy nawet dzieciach, które bez u przyswajają kolejne zagadnienia. Takim dzieciom będzie zdecydowanie łatwiej. Jednak, jeżeli uczeń niekoniecznie jest orłem z matematyki, mimo wszystko może dać radę. Najważniejsza jest umiejętność zrozumienia poprzez determinację. Przyszły dobry programista będzie tak długo starał się zrozumieć zagadnienie, aż w końcu mu się to uda. Nie zniechęci się po pierwszych błędach i postawi na rozwój.
Niektóre dzieci wykazują tę umiejętność z wdziękiem od najmłodszych lat. Kwestionują wszystko, co robisz i wydają się wyjątkowo dojrzałe, jak na swój wiek. Dzieciaki, które nie wykazują tej umiejętności, niekoniecznie jej nie mają. Może być ona ukryta pod powierzchownością bycia po prostu dzieckiem :).
Niektóre dzieci, zawsze potrzebują kogoś, kto im powie, co robić dalej. Inne wydają się zawsze mieć coś do zrobienia. Te drugie chętnie wymyślają samodzielnie zabawy, gry z własnymi regułami, nigdy się nie nudzą. Można powiedzieć, że przecież większość dzieci tak potrafi i rzeczywiście tak jest, dlatego właśnie nauka programowania dla dzieci jest praktycznie dla każdego.
Cecha ta czasami pokazuje się na różne sposoby. Mogą być to dzieciaki, które uwielbiają gry i zabawy detektywistyczne, ale też te, które zamiast przychodzić do Ciebie z problemami, rozwiązują je samodzielnie.
Twoje dziecko lubi szachy, gry komputerowe typu Minecraft lub gry RPG? Tego rodzaju rzeczy budują umiejętności krytycznego myślenia podczas zabawy. Cecha ta jest niezastąpiona dla przyszłego twórcy ciekawych i nieszablonowych rozwiązań.
Nie jest to wyczerpująca lista. Zawsze będą dzieci, które niekoniecznie wykażą którąś z tych cech, a ostatecznie zostaną świetnymi programistami. Są też dzieci, które choć przejawiają takie umiejętności, niekoniecznie odnajdą się w programowaniu, gdyż nie będzie dla nich ono wystarczająco pobudzające i fascynujące. Kluczem do wykształcenia dziecka na dobrego programistę jest to, że interesuje się programowaniem. Samodzielnie próbuje tworzyć nowe rzeczy, rozwiązywać problemy, dokształcać się i próbować swoich sił w wielu aspektach związanych mniej lub bardziej z umiejętnościami programistycznymi.