Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka programowania dla dzieci młodzieży. Jakie predyspozycje definiują przyszłego specjalistę?

Nauka programowania dla dzieci młodzieży. Jakie predyspozycje definiują przyszłego specjalistę?

Umiejętności koderskie są w tej chwili nieocenione w każdej dziedzinie życia, rynku, przemysłu. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że na bieżąco tworzone są nie rozwiania, urządzenia, czy rozrywka tka jak gry wideo, czy wciągające witryny internetowej. Zresztą o zaletach nauki programowania dla dzieci napisaliśmy już wiele artykułów i nie trzeba opisywać ich po raz kolejny.

Często jednak natrafiamy na pytanie rodziców, w jaki sposób poznać, że dziecko ma predyspozycję do nauki programowania. Zazwyczaj odpowiadamy, że każdy słuchacz może nauczyć się kodować, a pole do popisu przyszłego kodera jest niemal nieograniczone, a tym samym każda cecha może być przekuta na predyspozycje programistyczne. Jednak wiadomo, że są pewne cechy, które determinują zainteresowania dziecka, a nie ma nic lepszego niż przyszła praca w obszarach, które fascynują i są wybrane z pasją.

Wbrew pozorom kodowanie to nie tylko znajomość matematyki i fizyki. Chodzi o rozwiązywanie problemów i tworzenie technologii, które poprawiają życie ludzi. Tylko z tego ostatniego powodu ważne jest, abyśmy mieli zróżnicowany światopogląd w grupie, która jest dzięki temu w stanie zobaczyć i rozwiązać problemy z różnych punktów odniesienia.

Logiczne postrzeganie rzeczy także jest niesamowicie ważne, ponieważ większość tego, co robimy jako koderzy, łączy logikę z językami programowania.

Oto szybka prezentacja najbardziej pożądanych cech wśród koderów, a tym samym podpowiedź dla rodziców dzieci, którzy wahają się nad puszczeniem dziecka na wielką przygodę z programowaniem. Pamiętajmy, że brak którejś wcale nie oznacza, że nasza latorośl nie poradzi sobie z nauką programowania. Poniższy tekst ma służyć raczej odkryciu ukrytego potencjału.

Nauka programowania dla dzieci i cechy świetnego, przyszłego programisty.

  • Zrozumienie matematyki.

Nie mówimy tu nawet o matematycznych geniuszach, czy nawet dzieciach, które bez u przyswajają kolejne zagadnienia. Takim dzieciom będzie zdecydowanie łatwiej. Jednak, jeżeli uczeń niekoniecznie jest orłem z matematyki, mimo wszystko może dać radę. Najważniejsza jest umiejętność zrozumienia poprzez determinację. Przyszły dobry programista będzie tak długo starał się zrozumieć zagadnienie, aż w końcu mu się to uda. Nie zniechęci się po pierwszych błędach i postawi na rozwój.

  • Myślenie logiczne.

Niektóre dzieci wykazują tę umiejętność z wdziękiem od najmłodszych lat. Kwestionują wszystko, co robisz i wydają się wyjątkowo dojrzałe, jak na swój wiek. Dzieciaki, które nie wykazują tej umiejętności, niekoniecznie jej nie mają. Może być ona ukryta pod powierzchownością bycia po prostu dzieckiem :).

  • Kreatywność.

Niektóre dzieci, zawsze potrzebują kogoś, kto im powie, co robić dalej. Inne wydają się zawsze mieć coś do zrobienia. Te drugie chętnie wymyślają samodzielnie zabawy, gry z własnymi regułami, nigdy się nie nudzą. Można powiedzieć, że przecież większość dzieci tak potrafi i rzeczywiście tak jest, dlatego właśnie nauka programowania dla dzieci jest praktycznie dla każdego.

  • Rozwiązywanie problemów.

Cecha ta czasami pokazuje się na różne sposoby. Mogą być to dzieciaki, które uwielbiają gry i zabawy detektywistyczne, ale też te, które zamiast przychodzić do Ciebie z problemami, rozwiązują je samodzielnie.

  • Umysł gracza.

Twoje dziecko lubi szachy, gry komputerowe typu Minecraft lub gry RPG? Tego rodzaju rzeczy budują umiejętności krytycznego myślenia podczas zabawy. Cecha ta jest niezastąpiona dla przyszłego twórcy ciekawych i nieszablonowych rozwiązań.

Nie jest to wyczerpująca lista. Zawsze będą dzieci, które niekoniecznie wykażą którąś z tych cech, a ostatecznie zostaną świetnymi programistami. Są też dzieci, które choć przejawiają takie umiejętności, niekoniecznie odnajdą się w programowaniu, gdyż nie będzie dla nich ono wystarczająco pobudzające i fascynujące. Kluczem do wykształcenia dziecka na dobrego programistę jest to, że interesuje się programowaniem. Samodzielnie próbuje tworzyć nowe rzeczy, rozwiązywać problemy, dokształcać się i próbować swoich sił w wielu aspektach związanych mniej lub bardziej z umiejętnościami programistycznymi.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *