Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 22/23 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka pisania na klawiaturze

Nauka pisania na klawiaturze

Dobry programista, czyli?

Czytając wiele różnego rodzaju artykułów na temat nauki programowania wymienia się szereg cech, które wskazują na predyspozycje programistyczne. Z drugiej strony, zwłaszcza gdy chodzi o naukę programowania dla dzieci widzimy wymienione umiejętności, które jest ona w stanie rozwinąć. Jednak bardzo często pomijany jest jeszcze jednej aspekt, który w byciu biegłym programistą jest zdecydowanie ważny. Co takiego? Już mówimy.

Programowanie wychodzące poza blokowe kodowanie dla dzieci, to przede wszystkim wbijanie na klawiaturze odpowiedniego kodu. W nim nie ma miejsca na literówki, błędy, podwójne spacje itp. Wszystko, co jest niezgodne co do znaku dla komputera jest wielką niewiadomą. Nie uruchomimy programu, jeżeli jakaś komenda nie jest poprawnie wpisana. Podwójne kliknięcie spacji może „unieruchomić” cały projekt, a często jest niezauważalne, sprawdzając pobieżnie kod. Dlatego oprócz wszelkich umiejętności poznawczych, myślenia projektowego i wielu innych warto postawić także na kształcenie jeszcze jednej umiejętności… swobodnego, szybkiego i bezbłędnego pisania za pomocą klawiatury.

Jak nauczyć się dobrze i szybko pisać?

Oczywiście praktyka czyni mistrza. Można przede wszystkim po prostu siąść do pisania. Z biegiem czasu, nasze umiejętności będą wzrastać, a my podświadomie będziemy kierować palce w odpowiednie przyciski na klawiaturze. Jednak pisanie samo dla siebie może nie pomóc skutecznie rozwijać odpowiednich nawyków związanych z pisaniem. Tutaj z pomocą przychodzą programy, które pozwalają na wyćwiczenie odpowiednich odruchów, pisanie bez spoglądania na klawiaturę, no i co najważniejsze – nierobienie błędów podczas wstukiwania kolejnych rzędów kodu.

Programy do nauki pisania.

W Internecie można znaleźć wiele programów uczących od podstaw – i tu słowo klucz – odpowiednich nawyków. Ponieważ pisanie na klawiaturze, tak jak każdą inną umiejętność można po prostu zacząć źle i na późniejszych etapach ciężko pozbyć się złych odruchów, nieodpowiedniego ułożenia rąk, nieprawidłowej synchronizacji powodującej później przestawianie liter. 

Nauka programowania dla dzieci to nie tylko jedyny powód, dlaczego warto szkolić pisanie klawiaturowe. Wiele dzieci dzięki wizualizacji na ekranie komputera konkretnych wyrazów, może nauczyć się poprawnej ortografii i gramatyki.

Poniżej przedstawiamy zaledwie 3 z całego arsenału dostępnych programów. Wybraliśmy je, ponieważ mają one przyjemną szatę graficzną, która zachęci dzieci od najmłodszych lat do nauki pisania na klawiaturze.

  1. Rapid Typing (tutaj)

Bardzo przyjemny interface, no i oczywiście program od podstaw. Każdą lekcję można powtórzyć, żeby uzyskać jak najlepszy wynik. Dostępne są także całościowe podsumowania zdobytych umiejętności. Program opisuje i pokazuje, jakim palcem powinno wciskać konkretną literę na klawiaturze. Całość w języku polskim.

 

 

  1. Type Racer (tutaj)

Bardzo fajna strona, na której można odbyć wyścig samochodowy z innymi uczniami. Samochód porusza się tylko przy wpisywaniu poprawnie kolejnych wyrazów. W ustawieniach jest opcja pisania tekstu w języku polskim, choć menu pozostaje angielskie. W przypadku wyścigu po polsku zdarza się potrzeba poczekania kilkunastu sekund, żeby dobrało przeciwników. Świetna zabawa dla tych, którzy lubią współzawodnictwo.

 

 

  1. Kurs Pisania (tutaj).

Stronka z najpopularniejszymi metodami nauki pisania bezwzrokowego, czyli bez patrzenia na klawiaturę, ale oczywiście także po prostu poprawnego i szybkiego wpisywania ciągu znaków. Kolejne lekcje przeprowadzają nas przez meandry odpowiednich nawyków i szybkiego, bezbłędnego pisania klikania.

 

 

Nauka programowania dla dzieci, a umiejętności szybkiego pisania.

Podczas samych kursów kodowania dzieciaki mają czas na, to by stopniowo przyswajać i uczyć się kolejnych komend. Stąd nauka szybkiego pisania na start nie jest nieodzowna. Jednak ogólnie, planując jakąkolwiek przyszłą karierę przed monitorem, jest to bezdyskusyjnie jedna z lepszych umiejętności.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *