Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 22/23 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Najważniejsze trendy w informatyce w 2022 roku

Najważniejsze trendy w informatyce w 2022 roku

Co nas czeka w 2022 roku?

Już za chwilkę rok 2021 się skończy i czeka nas kolejny, miejmy nadzieję pełen atrakcji i technologicznego rozwoju. Technologia tak szybko pędzi, że trendy, jakie czekają na nas w 2022 roku, okazują się być inne, niż te, o których mówiło się, prognozując nawet obecny rok. Biorąc pod uwagę, że to właśnie cyfrowe trendy są też ogółem głównymi trendami dotyczące całego rozwoju świata, widać jak na dłoni, że rozwój w tym kierunku, to jedna z najlepszych inwestycji w przyszłość. Jak więc wyglądają wstępne trendy mające wieść prym w 2022 roku?

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Sztuczna Inteligencja i uczenie maszynowe ma nadal pędzić w zastraszającym tempie od przodu, zwiększając moce komputerów, botów, robotów i innych korzystających z możliwości opanowania ludzkiego sposobu myślenia. Uczenie maszynowe umożliwia komputerom samodzielne uczenie się i rozpoznawanie wzorców. Choć brzmi to, jak fantastyka, są one już obecne wszędzie w naszym codziennym życiu. Uczenie maszynowe to choćby rekomendacje, które widzimy podczas zakupów online lub oglądania filmów poprzez sieć.

Big Data

Cóż oznacza to angielskojęzyczne sformułowanie? Już tłumaczymy. W tej chwili generujemy ponad 59 bilionów GB danych dziennie, w tym piszemy 306,4 miliarda e-maili. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wszystkie te dane są zbierane i rejestrowane. Powiedzenie, że w Internecie nic nie ginie, jest całkowicie słuszne. Problemem jednak staje się to, w jaki sposób i gdzie przechowywać te niebotyczne ilości danych? Tym właśnie zajmuje się dziedzina informatyczna, nazwana Big Data. To ona próbuje przechwytywać i przetwarzać tony danych, aby były łatwo i szybko dostępne. Big Data łączy się także z przechowywaniem i przetwarzaniem danych w chmurze, o czym będzie w jednym z kolejnych trendów.

Bioinformatyka i technologia medyczna

Podobnie jak inne aspekty naszego życia, komputery rewolucjonizują medycynę. Bioinformatyka to wykorzystanie komputerów do analizy i innych ważnych danych medycznych. Obecnie komputery pomagają odkrywać przyczyny chorób, nieznanych do tej pory ukrytych schorzeń, jak i pozwalają na analizę i wstępne plany leczenia zarówno zwykłego przeziębienia, jak i raka. Sztuczna inteligencja może niesamowicie dokładnie odczytywać i interpretować zdjęcia rentgenowskie i inne obrazy dane, niejednokrotnie ratując życie.

Przetwarzanie w chmurze

Przetwarzanie w chmurze to alternatywa dla jeszcze niedawnego składowania danych na fizycznych dyskach. W tej chwili tworząc własne witryny i nie tylko, można korzystać z wirtualnej przestrzeni, którą dokupujemy u usługodawcy. Nie trzeba już rozbudowywać fizycznych komputerów i serwerów, których możliwości zwiększania ich niejednokrotnie są mocno ograniczone. Ze względu na łatwość użytkowania i możliwość szybkiej rozbudowy, przetwarzanie w chmurze stało się standardowym sposobem dostarczania oprogramowania, stron internetowych, aplikacji i gier. W rzeczywistości 94% ruchu to przetwarzanie w chmurze.

Rozpoznawanie obrazu i przetwarzanie języka naturalnego

Rozpoznawanie obrazu (Computer Vision – CV) to kluczowa technologia stojąca za samochodami autonomicznymi, rozpoznawaniem twarzy i filtrami w niektórych aplikacjach. Technologia stała się tak zaawansowana, że w identyfikowaniu obrazów jest jeszcze dokładniejsza niż ludzie! Przetwarzanie Języka Naturalnego (Natural Language Processing — NLP) to sposób, w jaki komputery są w stanie rozpoznać, co mówią ludzie. NLP można znaleźć w inteligentnych urządzeniach obsługujących głos, takich jak Siri i Alexa firmy. Oba te określenia pokrywają się ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, ponieważ komputery używają tych samych algorytmów do przetwarzania danych zarówno wizualnych, jak i dźwiękowych.

Cyberbezpieczeństwo

Im więcej naszego życia toczy się online, tym ważniejsze staje się cyberbezpieczeństwo. Co 39 sekund dochodzi do udanego włamania do komputera. Cyberbezpieczeństwo to wiele poddziedzin. Na przykład kryptografia znajduje nowe algorytmy do szyfrowania poufnych informacji lub sprawia, że informacje nie mogą być odczytane, chyba że czytelnik zna hasło. Innym przykładem jest zapewnienie dostępu do sieci komputerowych lub sieci w chmurze tylko odpowiednim użytkownikom i aplikacjom.

Internet Rzeczy

W dzisiejszych czasach wszystko jest „inteligentne” – smart watch, smart TV, a nawet inteligentne sprzęty AGD. To wszystko dzięki Internetowi Rzeczy (Internet of Things -w skrócie IoT). W rzeczywistości w 2021 r. istnieje 12,3 miliarda urządzeń „smart”. Internet Rzeczy to koncepcja świata, w którym produkty fizyczne wykorzystują technologię i oprogramowanie, aby poprawić wrażenia użytkowników. To inteligentne domy, a nawet całe miasta, które mogą wykorzystywać Internet Rzeczy do zarządzania mediami lub ruchem w czasie rzeczywistym, a inteligentne urządzenia medyczne mogą dostarczać lekarzom dane pacjentów w czasie rzeczywistym i z wyprzedzeniem wykrywać niepokojące informacje.

Komputery kwantowe

Żeby zrozumieć, dlaczego jest to trend, trzeba najpierw zrozumieć, czym jest komputer kwantowy. Mówiąc w miarę prosto: obecne komputery robią obliczenia za pomocą bitów, w systemie zero-jedynkową. Oznacza to, że jakiekolwiek działanie to odpowiednia sekwencja 0 i 1. W komputerach kwantowych wykorzystywane są kubity…, czyli jednostki składowe nie tylko o wartości 0 i 1, ale też wszystko, co znajduje się pomiędzy (np. 0,56). To niewyobrażalnie więcej możliwości różnych sekwencji, a więc i niewyobrażalnie większa wydajność. Mówi się o tym, że komputer kwantowy będzie w stanie w ciągu sekundy zrobić obliczenia, które dzisiejszym komputerom zajęłoby kilka lat. Trzeba też zrozumieć, że komputery kwantowe to nie jest ulepszenie obecnych komputerów, tylko zupełnie inna technologia. Żeby to zrozumieć, bardzo dobrze do tematu podszedł fizyk Dr Shohini Ghose, tłumacząc, że mówienie, że to zwiększenie mocy komputerów jak tak samo nieprawidłowe jakby mówić, że żarówka jest zwiększeniem mocy świeczki. Nie – to zupełnie inny produkt, działający na innych zasadach.

Robotyka

Może nadal nie mamy pełni humanoidalnych robotów z filmów s-f, które trudno odróżnić z wyglądu i z zachowania od człowieka, ale nie znaczy to, że robotyka jest na wczesnym etapie. Szpitale używają robotycznych ramion do wspomagania chirurgów w operacjach, paczki zaczynają być dostarczane przez drony, a w fabrykach na całym świecie pracuje 2,7 miliona robotów składających produkty. Przyszłe postępy w robotyce polegają na zintegrowaniu rozpoznawaniu i przetwarzaniu języka naturalnego, aby umożliwić im bardziej naturalną interakcję ze światem.

Rzeczywistość wirtualna

Rzeczywistość wirtualna (Virtual Reality – VR) to technologia, umożliwiająca ludziom interakcję z wirtualnym światem. Jeszcze całkiem niedawno było to uważane za sci-fi, w tej chwili można skorzystać z zabawy z wirtualną rzeczywistością nawet w domu, z czego skorzystał choć raz nawet co 5 mieszkaniec krajów wysokorozwiniętych. Jednak to nie koniec. Wirtualną rzeczywistość można nadal ulepszać dzięki podnoszeniu jakości grafiki, tworzeniu lżejszego sprzętu i szybszemu przetwarzaniu i działaniu ogólnie. Dzisiejsza rzeczywistość wirtualna jest wykorzystywana głównie jako narzędzie do rozrywki, ale w przyszłości może być wykorzystywana na przykład w edukacji.

Naucz dziecko przyszłości.

Prognozowane technologiczne trendy, to zaledwie wierzchołek góry lodowej, pewnej niesamowitych, cyfrowych, umiejętności i idącymi za nimi możliwości. Zapewnienie dziecku odpowiedniego zarówno startu i jak i kontynuacji edukacji programistycznej pozwoli mu na wybór w przyszłości jednej lub wielu fascynujących specjalizacji, którą będzie tworzył przyszłość.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *