Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Najlepsze programy do kontroli rodzicielskiej w Internecie.

Najlepsze programy do kontroli rodzicielskiej w Internecie.

Najlepsze programy do kontroli rodzicielskiej w Internecie.

Dziecko w sieci, to temat, którego popularność jest projekcją tego, jak bardzo ważne jest właściwe podejście do korzystania przez dzieci z Internetu. Nie od dziś wiadomo, że rozmowa z dzieckiem jest najważniejsza. Zanim Internet powstał i stał się zagrożeniem, dzieci były narażone na szereg innych sytuacji i od pokoleń wiadomo, że przede wszystkim trzeba je uświadamiać i uczyć, jak nie należ się zachowywać. Jednak też wiadomo nie od dziś, że młodość i dzieciństwo rządzą się swoimi prawami. Mały użytkownik komputera, może nie dojrzeć zagrożenia, zbagatelizować je lub po prostu nie zrozumieć.  Dlatego mimo wszystko należy postawić też na kontrolę. Mowa oczywiście o programach do kontroli rodzicielskiej. Oto subiektywny przegląd tego, co oferuje nam rynek programów chroniących nasze dziecko w sieci.

Top 10 wartych sprawdzenia pozycji.

  1.      Beniamin

Bardzo ciekawy i intuicyjny w obsłudze program, z którego korzystają zarówno użytkownicy domowi, jak i szkoły i inne placówki, w których dzieci mają dostęp do Internetu. Program jest płatny, ale licencja na komputer domowy to zaledwie 45 zł rocznie. Tak więc za niecałe 4 zł miesięcznie można być pewnym, że chronimy dziecko w profesjonalny sposób.

Interfejs jest prosty w obsłudze. Nawet rodzic kompletnie niemający informatycznego zacięcia powinien móc bez problemu go skonfigurować oraz raz na jakiś czas aktualizować, czy zmienić ustawienia. Panel zabezpieczony hasłem sprawi, że nawet najbystrzejszy maluch nie poradzi sobie ze zmianą ustawień.

Program ten świetnie radzi sobie z blokowaniem dostępu do niepożądanych treści, nadmiernego lub samowolnego używania komunikatorów, korzystania z portali społecznościowych, poczty e-mail itd.   Ponadto możesz monitorować czas, jaki Twoje dziecko spędza w Internecie lub na wirtualnych rozrywkach oraz otrzymywać raport z jego aktywności, gdy nie było Cię w pobliżu.

Na stronie Beniamin.pl można wypróbować darmową, 14-dniową wersję próbną, jak i zapoznać się ofertą programu w wersjach dedykowanych na urządzenia przenośne.

  1.      Visual Porn Blocker Free

Jak sama nazwa wskazuje, jest to przede wszystkim program blokujący strony z niepożądanymi, erotycznymi treściami. Pozwala on na zablokowanie takowych w całym systemie, można go więc używać jako program do filtrowania stron nawet, jeżeli z komputera nie korzysta dziecko.

Ustawienia programu zabezpieczone są hasłem, bez którego dziecko nie będzie w stanie zdjąć blokady. Program w tej chwili nie posiada polskiej wersji językowej, ale jego obsługa jest wyjątkowo prosta, więc nie należy się zniechęcać do jego zainstalowania.

Aplikacja jest darmowa, dostępna na stronie producenta.

  1.      Mini Monitoring 2.1

Program występujący w dwóch wersjach. Jednej w pełni widocznej dla użytkownika i w drugiej, która jest ukryta w systemie i ciężko ją odinstalować. Jest to program inwigilujący pracę na komputerze, robiący zrzuty ekranu i raportujący każdą możliwą akcję, od przeglądania stron przez uruchamianie aplikacji, a nawet monitoruje wciśnięte na klawiaturze znaki.

Sam program jest w miarę prosty do konfiguracji, posiada polski interfejs, a jego obsługa, jak i odbieranie raportów aktywności użytkowania nie powinny być problematyczne nawet dla średnio zaawansowanych obserwatorów.

W Internecie można odnaleźć darmową wersję próbną. Całość na stronie producenta kosztuje 49 złotych.

  1.      Opiekun Dziecka w Internecie

Polski program do kontroli rodzicielskiej, posiadający szereg funkcji zarówno chroniących dziecko przed niepożądanymi treściami, jak i pozwalający na monitorowanie jego aktywności przy komputerze.

Program posiada bazę ponad 500 tysięcy stron www z nieodpowiednimi dla dziecka treściami. Ponadto rozróżnia niepożądane hasła w 7 językach na bieżąco skanując pod ich kątem otwartą stronę.  Może również zapisywać zrzuty ekranu i przechowuje pełną historię włączanych witryn.

Tak jak wiele programów do kontroli rodzicielskiej ma także opcję ograniczania czasu przy komputerze. Całość w intuicyjnym i prostym w obsłudze interfejsie, który bez problemu powinien zrozumieć każdy rodzic.

Program kosztuje 39 zł, a w Internecie można pobrać wersję próbną.

  1.      Visikid

Aplikacja monitorująca czas i działania dziecka przy komputerze, jednakże w przeciwieństwie do innych nie blokuje stron o niepożądanej treści. Program monitoruje aktywności i przesyła raporty e-mail do rodzica.

Jest to rozwiązanie raczej dla starszych dzieci, uczące je odpowiedzialności za to, co robią i czego szukają w Internecie.

Panel do obsługi programu jest prostu i czytelny, posiada opcję ustawień w języku polskim. Program pozwala na monitorowanie aktywności do trójki dzieci. Abonament miesięczny wynosi 9 zł a w przypadku zakupu na rok, płacimy 59 zł.

  1.      Kurupira Web Filter

Kolejny darmowy program do kontroli rodzicielskiej. Podobnie jak inne tego typu oprogramowania jego głównym zadaniem jest blokowanie stron, które zawierają nieodpowiednią dla dzieci treść. Posiada on swoją własna bazę jak i pozwala na dodanie stron, których my nie życzymy sobie, aby nasz maluch uruchamiał.

Podobnie w przypadku uruchamiania aplikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zablokować możliwości włączania przez dziecko wybranych programów. Standardowo już program daje możliwość ustawień ograniczania czasu dziecka przy komputerze oraz umożliwia opcje przechwytywania zrzutów ekranu w czasie aktywności malucha.

  1.      Kaspersky Safe Kids

Ciekawy program, występujący w dwóch wersjach. Darmowej i premium. Wersja darmowa to standardowa ochrona przed wchodzeniem na potencjalne niebezpieczne i nieodpowiednie witryny oraz możliwość ustawiania ograniczeń dostępu do różnych stron i aplikacji.

Wersja premium rozszerza możliwości kontroli, szczególnie w zakresie urządzeń mobilnych. Pozwala na kontrolowanie lokalizacji, używania portali społecznościowych typu Facebook, a także monitoruje połączenia telefoniczne i wysyłane smsy. Oczywiście całość interfejsu w języku polskim.

Płatna wersja oprogramowania to wydatek rzędu 59 złotych rocznie.

  1.      Motyl 2013.

Znany program do kontroli rodzicielskiej, kolejny rok utrzymuje się na rynku. Program blokuje standardowo strony charakterze erotycznym, ale także pozwala na ograniczenie dostępu do bramek sms czy komunikatorów.  Standardowo już posiada opcję ustawień czasu jaki dziecko może spędzić przed ekranem. Ciekawostką jest zablokowanie wpisywania pewnych słów już z poziomu klawiatury.

Program prosty w obsłudze dla rodzica, który niekoniecznie ma zapał informatyczny. Licencja trzyletnia to koszt 59 zł natomiast bezterminowa 89 zł. Program można wypróbować w wersji darmowej.

  1.      Norton Safety Minder

Program z cenionej rodziny usług Norton, pozwala na dostęp do Norton Online Family, która chroni dziecko podczas przeglądania Internetu. Przede wszystkim, dosyć kompleksowo zabezpiecza przed wchodzeniem na strony o niepożądanej treści.

Aplikacja pozwala także na ustawienie limitów korzystania z sieci oraz monitorowania aktywności użytkownika w Internecie, historii wyszukiwarki i czatów.

Program na licencji freeware, natomiast kompletny pakiet Norton można zakupić już od 139 zł rocznie.

  1.   Strażnik Ucznia 3.0.6.0

Dziesiątkę najpopularniejszych programów zamyka aplikacja Strażnik Ucznia. Program o niezwykle przyjaznym interfejsie, pozwalający na blokowanie treści erotycznych, wulgarnych i propagujących przemoc. Poza nimi rodzice (lub nauczyciele) mogą sami dodać kolejne wyjątki podlegające blokowaniu. Program może zabronić także uruchamiania komunikatorów lub programów typu p2p.

Monitorowanie czasu spędzanego przy komputerze przy pomocy tej aplikacji to nie tylko sztywne ustawienia ogólnych ram czasowych, ale możliwość manipulowania czasem aktywności dziecka przy komputerze w zależności od dnia tygodnia.

Standardowo już program jest w stanie przechwytywać zrzuty ekranu, pozwalając na jeszcze lepsze monitorowanie aktywności dziecka podczas korzystania z komputera.

Aplikacja w wersji dla użytkowników domowych, jak i dla szkół i placówek, pozwalająca na monitorowanie lokalnej sieci. Wersja elektroniczna dla domu to 45 zł za dożywotnią licencję i roczny pakiet aktualizacji.

Ceny programów do kontroli rodzicielskiej zawarte w artykule są cenami aktualnymi na dzień 18.01.2019 r. Nie możemy zagwarantować, że nie ulegną one zmianie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *