Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Minecraft kontra Roblox — podobieństwa i różnice.

Minecraft kontra Roblox — podobieństwa i różnice.

Miliony wyzwań i nieskończony potencjał: Minecraft i Roblox podbijają świat gier dla dzieci. Są niezwykle popularne i wciągają bez reszty. Jaka jest między nimi różnica?

Roblox i Minecraft mają wiele podobieństw, ale i kilka kluczowych różnic. Zrozumienie ich może wspomóc tego, co wybrać dla dziecka, tak aby rozwijało najcenniejsze umiejętności. Warto pamiętać, że gry to rozrywka XXI wieku i przy odpowiednim monitorowaniu aktywności dziecka przy komputerze, nie ma w nich nic złego.

Podobieństwa między Robloxem a Minecraftem

Zarówno Roblox, jak i Minecraft oferują bogactwo narzędzi edukacyjnych zaprojektowanych, aby zachęcić dzieci do myślenia, nauczyć cyfrowej uprzejmości i bezpieczeństwa w Internecie. Ponadto podstawą jest tu oczywiście programowanie i projektowanie. Jeśli chodzi o korzyści edukacyjne, zarówno Roblox, jak i Minecraft wspomagają kreatywność, umiejętności rozwiązywania problemów, samodzielność, ale i współpracę.

Warto zauważyć, że Minecraft to doskonały sposób na nauczenie dzieci koncepcji kodowania, a Java (język programowania, na którym bazuje ta gra), to jeden z podstawowych języków dla każdego programisty. Używając Javy, dzieci mogą tworzyć niestandardowe mody (modyfikacje), którymi można się dzielić ze znajomymi.

Z drugiej strony, Roblox Studio wprowadza programowanie w Lua poprzez angażujące tworzenie gier oraz przedstawia sposoby zyskiwania na tym procesie. Mając w domu młodego pasjonata, który uwielbia tworzyć i wchodzić w interakcje ze swoimi grami, Roblox daje mu szansę zostać początkującym projektantem gier! Kluczem do sukcesu jest połączenie krytycznego myślenia i kreatywności z rozgrywką.

Wspierające, tętniące życiem społeczności

Aspekt społecznościowy obu tych platform pozwala na przekazywanie informacji na żywo i pracę zespołową, która ma znaczenie dla dzieci. Społeczności rówieśnicze zapewniają rodzaj pozytywnej stymulacji, cennej w zachęcaniu dzieci do dalszej nauki oraz do wytrwania w stawianiu czoła wyzwaniom.

Nieskończone możliwości programowania i zabawy

Używany coraz częściej termin „sandbox” lub po polsku „piaskownica” to gra, w której kreatywność jest wpisana w rozgrywkę. Zarówno Minecraft, jak i Roblox oferują pod tym względem nieskończone możliwości.

Świat Minecrafta jest nieskończony, a użytkownicy mogą go odkrywać bez końca, bez konieczności zdobywania kolejnych poziomów. Ponadto wiele trybów gry w Minecrafcie proponuje ogromny wachlarz celów, więc każdy gracz znajdzie coś dla siebie.

Dzięki Roblox dzieci mogą ożywić swoją wyobraźnię. Zgodnie z gatunkiem „piaskownicy”, istnieje wiele rodzajów gier, które mogą tworzyć, od prostych gier wyścigowych, przez platformówki czy ciekawe gry dostępne w przeglądarkach.

Różnice między Robloxem a Minecraftem

Lua i Java oferują unikalne umiejętności. Java to jeden z podstawowych języków kodowania, polecanych każdemu programiście niezależnie od jego docelowej specjalizacji. Minecraft pozwalający dzieciom i nastolatkom na zabawę, tak naprawdę przekazuje niezbędną wiedzę i umiejętności, aby rozpocząć programowanie w tym języku.

Z drugiej strony Lua ma ogromny potencjał projektowy. Jest wszechstronna oraz używana przez profesjonalnych projektantów gier i inne osoby zajmujące się zawodami, które pociągają współczesne dzieci od najmłodszych lat.

Ciekawostka na koniec.

Niektórych może zaskoczyć informacja, że najlepsi twórcy gier Roblox zarabiają co roku ponad 2 miliony dolarów. Oczywiście nie osiągnęli tego z dnia na dzień. Jednak rzeczywiście dzieci mogą zarabiać dzięki Robloxowi, w ten sposób widząc korzyści płynące z ich wiedzy i umiejętności projektowania gier. Dzieci w wieku powyżej 13 lat mogą wypłacać pieniądze zarobione pieniądze.

Podobne tematy:

12 najlepszych języków programowania dla dzieci i młodzieży w 2021 r.

Tworzenie gier komputerowych. Czy dziecko może zostać twórcą?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *