Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Kurs programowania online. Jak skutecznie się uczyć?

Kurs programowania online. Jak skutecznie się uczyć?

Kurs programowania online, a kursy stacjonarne.

Wraz z rozwojem sieci, coraz więcej możliwości edukacyjnych pojawia się w formie cyfrowej. Kurs online to idealnie dopasowany do obecnych czasów pomysł na rozwój. Odpowiednio dobrane, mogą nauczyć wielu ciekawych umiejętności i rozwinąć nie gorzej niż lekcje stacjonarne w placówkach. Często właśnie dzięki nim mamy możliwość brania udziału w szkoleniu prowadzonym przez mistrza w swoim fachu, małym kosztem. Dają one też możliwości uczestniczenia w nich, w wybranych przez nas godzinach, czy też bez potrzeby wychodzenia domu.

Jednak nie tylko ich forma, wykonanie i organizacja są kluczem do sukcesu. Także od słuchacza zależy to, czy tego typu edukacja będzie dla niego wartym czasu doświadczeniem. Jak więc skutecznie uczyć się podczas webinarów i innych kursów dostępnych w Internecie?

Motywacja do nauki programowania.

Tak, motywacja to słowo klucz. Prowadzone przez nas kursy programowania dla dzieci wykazały, że trzeba chcieć się nauczyć tego, co przekazuje nam nauczyciel, nie ważne czy mówimy o stacjonarnych warsztatach czy nauce w domu. Osoby chcące poznać tajniki nowych możliwości po prostu je zdobywają, niezależnie od formy ich przekazywania. Musimy chcieć poznawać nowe języki i możliwości. Nauka musi być nie tylko interesująca ogółem, ale dawać też subiektywne poczucie przyjemności i satysfakcji. Dlatego jeżeli widzimy kurs, który niekoniecznie nas przekonuje, może lepiej rozejrzeć się za innym? A może cena przeraża? Warto sprawdzić czy nie kryją się za nią naprawdę świetne możliwości.

Kursy online. Rodzaje.

Warto jednak zauważyć, że same w sobie kursy online, też dzielą się na różne kategorie. Mogą być to nagrane wcześniej materiały, odpowiednio zmontowane i dopiero w takiej formie sprzedawane uczestnikom, a mogą być to kursy programowania na żywo, tak jak jest to w przypadku naszej oferty zajęć online. Biorąc udział czy to w jednych czy to w drugich, jest kilka stałych metod, które pomogą nam w przyswojeniu materiału…

Praktyka czyni mistrza.

Niezależnie od tego, czy bierzesz udział w stacjonarnych warsztatach czy kursach online droga do sukcesu prowadzi poprzez praktykę. Nauka programowania, tak jak wszystkie inne umiejętności wymaga czegoś więcej niż biernego słuchania osoby prowadzącej zajęcia, niezależnie czy na żywo, czy nie. Należy ćwiczyć, próbować, przekładać na praktykę wszystko co usłyszy się w trakcie kursu, równocześnie z materiałem ukazującym się na monitorze. Człowiek najlepiej uczy się metodą prób i błędów, a w te nauka programowania dla dzieci, dorosłych czy młodzieży jest zdecydowanie obfita.

Nie bój się też powtarzać na głos instrukcji czy pojęć siedząc samemu w pokoju przy komputerze 😉. To naprawdę pomaga. Podobnie jest w przypadku notatek a nawet odpowiadania na głos na pytania, które zadaje prowadzący. To wszystko pomaga zapamiętać, zrozumieć i utrwalić materiał. Dobrze jest mieć przygotowane kartkę i długopis, i po prostu wypisywać, nawet zdawkowo informacje, które nas zainteresowały… albo to, czego nie rozumiemy.

Pełny energii do działania.

Nauka późnym wieczorem, po intensywnym dniu, rozpoczęta na szybkiego bez wcześniejszego przygotowania się i koncentracji, skończy się co najwyżej przerobieniem materiału a nie jego autentycznym przyswojeniem. Warto zadbać o to by usiąść do kursu wypoczętym. Jeżeli mówimy o kursie na żywo, dobrze jest tak zorganizować sobie dzień, aby podczas jego trwania nie mieć nagłej potrzeby jedzenia czy spania. W przypadku kursów w formie nagrań można robić sobie przerwy co około 25-30 minut.

Skupienie.

Postarajmy się, aby w trakcie trwania kursu nic na nie rozpraszało. Nie po to płacimy za naukę, by później docierały do nas tylko strzępki informacji. W przypadku posiadania nagrań z kursów, stosuje się też zasadę 2,5 powtórki, czyli oglądamy materiał raz dosyć oględnie, drugi raz skupiając się na szczegółach i trzeci raz szybko na wyrywki, aby utrwalić wiadomości. W przypadku kursów na żywo starajmy się zamknąć sami w pokoju, najlepiej ze słuchawkami na uszach, aby niepotrzebnie nie rozpraszały nas odgłosy ulicy, domowników, czy nawet tykanie zegara.

Inne źródła.

Podczas kursu online prowadzący nie ma możliwości perfekcyjnego wytłumaczenia materiału każdemu, w zależności od jego kierunku myślenia i zdobytych gdzie indziej umiejętności. Dlatego świeżo po lekcji warto poczytać także inne źródła, poszukać odpowiedzi Internecie i poukładać sobie w głowie kolejne informacje. Nawet najlepszy kurs online nie odpowie na każde pytanie, każdego uczestnika, stąd potrzeba nieco samozaparcia w poszukiwaniu informacji w innych miejscach.

Jakie są więc plusy i minusy kursów przez Internet?

Plusy:

– brak potrzeby dojazdu – sprawdza się to w przypadku np. mniejszych miejscowości.

– w przypadku gotowych nagrań możliwość nauki, kiedy tylko nam odpowiada a także możliwość powtórki całości materiału,

 – możliwości kształcenia przez najlepszych, za niewygórowane ceny.

Minusy:

– brak indywidualnych konsultacji w trakcie trwania lekcji,

– wymagana jest umiejętność samomobilizacji.

Szukasz dobrych kursów poza naszą szkołą? Zapraszamy także do oferty naszego partnera.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *