Trwają zapisy na warsztaty programowania - wrzesień 2019 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Kurs programowania dla dzieci. Warto inwestować w „dziecięce” środki edukacyjne?

Kurs programowania dla dzieci. Warto inwestować w „dziecięce” środki edukacyjne?

Sens nauki programowania przez zabawę.

Wiele szkół prowadzących obecnie kurs programowania dla dzieci i młodzieży otrzymuje często pytanie od rodziców małych, przyszłych słuchaczy – „Czy warto?”. I nie chodzi tu o zapytanie mające na celu poznać tajniki i przyszłość pracy programisty, ale o wykorzystywane podczas zajęć dla najmłodszych narzędzia.

Rodzice – nawet ci, którzy doceniają ogólnorozwojową wartość takich zajęć, równocześnie nie są przekonani do tego, czy jest to konkretny krok w naukę kodowania. Obsługa dziecięcych urządzeń, zabawek i graficzne, dziecięce języki nastręczają wątpliwości co do wartości edukacyjnej stricte programistycznej.

Wizualne, uproszczone języki programowania, takie jak choćby Scratch na pewno mają ogromną wartość, jeżeli chodzi o rozwój myślenia komputacyjnego. Czy to wystarczy, żeby dzieci potrafiły w przyszłości przenieść ogólne założenia zabawy w nich, w ramy profesjonalnego programowania? Zdania są podzielone.

Wybór języka.

W przypadku gdy kurs programowania dla dzieci jest prowadzony w grupie najmłodszych (najczęściej 7+) to rodzice muszą odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

1. Czy nauka kodowania dla dziecka ma być ogólnym rozwojem emocjonalnym, społecznym i intelektualnym, czy może wyłącznie nastawiona na umiejętności koderskie w przyszłości?

2. Czy nauka ta ma być wyłącznie nauką kodowania, czy może lepiej jest postawić na ogólne umiejętności technologiczne i pobudzanie pasji?

Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko rozwijało się i szukało nowych możliwości, języki takie jak Scratch zdecydowanie zakorzenią w nim pasje technologiczne i twórcze. Jeżeli wysyłamy malucha na kurs kodowania dla dzieci konkretnie po to, by nauczyło się programować, lepiej postawić jest na języki programowania bardziej zbliżone do przyszłych, profesjonalnych rozwiązań.

Wybór urządzeń.

Do tej pory programowanie zazwyczaj miało wymiar oscylujący wokół obsługi komputerów i tworzenia stron www lub oprogramowania. Obecnie coraz bardziej stawia się na urządzenia i systemy mobilne w związku z ich olbrzymim rozwojem na przestrzeni zaledwie kilku lat oraz nieśmiało wprowadzamy też robotykę dla najmłodszych. Co będzie najlepsze?

Tu nie ma prostej odpowiedzi. Można co najwyżej zacząć obstawiać to, w jakim kierunku pójdzie przyszłość IT. Można zauważyć, że powoli odchodzimy od pracy przy komputerach stacjonarnych, przenosimy swoje dane do urządzeń mobilnych, a jednocześnie, raz po raz uderzają w nas informacje ze świata mówiące o rozwoju sztucznej inteligencji. Na co więc postawić? Może najlepiej wszystkiego po trochę?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *