Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Kurs programowania dla dzieci. Warto inwestować w „dziecięce” środki edukacyjne?

Kurs programowania dla dzieci. Warto inwestować w „dziecięce” środki edukacyjne?

Co daje kurs programowania?

Wiele szkół prowadzących obecnie kurs programowania dla dzieci i młodzieży otrzymuje często pytanie od rodziców małych, przyszłych słuchaczy – „Czy warto?”. I nie chodzi tu o zapytanie mające na celu poznać tajniki i przyszłość pracy programisty, ale o wykorzystywane podczas zajęć dla najmłodszych narzędzia. A te niekoniecznie mają oczywisty związek z informatyką, a co dopiero z programowaniem które zdaje się być niezwykle specjalistyczną dziedziną. No bo jak klocki czy zabawy ruchowe mogą wspomóc kodowanie? Jaki jest sens malowania podczas takich zajęć np. drzewa, skoro miały one wykształcić małego programistę? Jak program przeznaczony dla dzieci ma nauczyć je dorosłego kodowania?

Nauka kodowania i programowania w edukacji wczesnoszkolnej

Rodzice – nawet ci, którzy doceniają ogólnorozwojową wartość takich zajęć, równocześnie nie są przekonani do tego, czy jest to konkretny krok w stronę nauki kodowania. Obsługa dziecięcych urządzeń, zabawek i graficzne, dziecięce języki nastręczają wątpliwości co do wartości edukacyjnej stricte programistycznej.

Nauka programowania dla dzieci – scratch

Wizualne, uproszczone języki programowania, takie jak choćby Scratch na pewno mają ogromną wartość, jeżeli chodzi o rozwój myślenia komputacyjnego. Czy to wystarczy, żeby dzieci potrafiły w przyszłości przenieść ogólne założenia zabawy w nich, w ramy profesjonalnego programowania? Zdania są podzielone.

W przypadku gdy kurs programowania dla dzieci jest prowadzony w grupie najmłodszych (najczęściej 7+) to rodzice muszą odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

1.Czy nauka kodowania dla dziecka ma być ogólnym rozwojem emocjonalnym, społecznym i intelektualnym, czy może wyłącznie nastawiona na umiejętności koderskie w przyszłości?

2.Czy nauka ta ma być wyłącznie nauka kodowania, czy może lepiej jest postawić na ogólne umiejętności technologiczne i pobudzanie pasji?

Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko rozwijało się i szukało nowych możliwości, programy takie jak Scratch zdecydowanie zakorzenią w nim pasje technologiczne i twórcze. Jeżeli wysyłamy malucha na kurs kodowania dla dzieci konkretnie po to, by nauczyło się programować, lepiej postawić jest na języki programowania bardziej zbliżone do przyszłych, profesjonalnych rozwiązań. Aczkolwiek warto wcześniej dokładnie zapoznać się z tym co dają poszczególne programy. Okazuje się bowiem, że niektóre aplikacje do nauki programowania dla dzieci, są uproszczoną wersją profesjonalnych języków. Pomagają one także w przyszłym o wiele szybszym przyswajaniu późniejszych, bardziej skomplikowanych opcji.

Wybór urządzeń.

Do tej pory programowanie zazwyczaj miało wymiar oscylujący wokół obsługi komputerów i tworzenia stron www lub oprogramowania. Obecnie coraz bardziej stawia się na urządzenia i systemy mobilne w związku z ich olbrzymim rozwojem na przestrzeni zaledwie kilku lat oraz nieśmiało wprowadzamy też robotykę dla najmłodszych. Co będzie najlepsze?

Tu nie ma prostej odpowiedzi. Można co najwyżej zacząć obstawiać to, w jakim kierunku pójdzie przyszłość IT. Można zauważyć, że powoli odchodzimy od pracy przy komputerach stacjonarnych, przenosimy swoje dane do urządzeń mobilnych, a jednocześnie, raz po raz uderzają w nas informacje ze świata mówiące o rozwoju sztucznej inteligencji. Na co więc postawić? Może najlepiej wszystkiego po trochę?

Warsztaty z programowania dla dzieci

Na edukację należy zdecydowanie patrzeć z dużo szerszej perspektywy niż wyłącznie przez pryzmat tego, że nauka na bieżąco konkretnych rzeczy rozwija w danym kierunku a inne są zupełnie niepotrzebne. Tak samo jak w nauce wielu innych rzeczy, rozwijanie się poprzez używanie innych niż zwyczajowe i kojarzące się z kierunkiem materiałów nie oznacza od razu braku kształcenia w danym kierunku. Dobrym przykładem mogą być choćby lekcje matematyki w klasach początkowych. Używanie  liczmanów czy patyczków nie jest przecież normalnym nawykiem w obliczaniu zadań w dorosłym życiu. Jednak nikt nie ma wątpliwości ze wspomagają one zdolność przyswojenia materiałów, a nawet wprowadzają podstawy nawet najbardziej skomplikowanych przykładów w przyszłości.

Zainteresował Cię nasz wpis? Chcesz poznać podobne? Zapraszamy do kolejnych:

Kodowanie jako zajęcia nieinformatyczne.

Jak zorganizować dziecku wakacje? Zajęcia dodatkowe, wyjazdy, czas wolny.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Jak wybrać najlepsze dla naszego dziecka?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *