Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Kurs programowania dla dzieci i młodzieży. Co potem?

Kurs programowania dla dzieci i młodzieży. Co potem?

Nauka programowania dla dzieci i młodzieży.

Coraz więcej zajęć dodatkowych dla dzieci i nastolatków to różnego rodzaju opcje kręcące się wokół tematyki robotyki czy kodowania. Trend na warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży jest coraz większy, a w zawiązku z tym szkoły tego typu rosną jak grzyby po deszczu.

Dużo nastolatków, jak i dzieci także z młodszych klas szkoły podstawowej, chce się zacząć uczyć kodowania i po cichu liczą na związanie z nim przyszłości. Jednak, aby połączyć naukę we wczesnym wieku, z programistycznym zajęciem w wieku dorosłym, należy pamiętać o tym, że po pewnym czasie, pewne informacje bledną, technologie rozwijają się…, jednym słowem czas nie stoi w miejscu i nie czeka, aż kolejne pokolenie dorośnie wystarczają, aby zacząć pracę w IT.

Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ zarówno dla młodych ludzi celujących w naukę programowania, jak i dla rodziców młodszych dzieci ważne jest, aby pamiętać o pielęgnowaniu hobby i rozwijaniu pasji, jeżeli posiada się związane z nią przyszłościowe plany.

Co więc po ukończeniu szkoły programowania? Podpowiadamy, jak działać, aby nie utracić zdobytych umiejętności; co może zrobić dziecko, które poznało tajniki programowania dostępne na kursach i dalej rozwijać się w tym kierunku?

Kurs programowania dla dzieci online i nauka programowania samodzielnie.

Tego typu nauka programowania dla dzieci zazwyczaj nie jest polecana podczas startu, jeżeli nie są to kursy na żywo, pod nadzorem mentorskim. Programowanie jest jednak zbiorem dość skomplikowanych zagadnień, a darmowe warsztaty programowania pojawiające się w formie materiałów online niekoniecznie w pełni zaspokoją potrzebę elementarnego wytłumaczenia niektórych zagadnień. Jednak mnogość i różne rodzaje darmowych opcji mogą być świetnym sposobem na to, aby po zakończeniu kursu programowania nadal mieć styczność z pewnymi terminami. Czasami nawet powrót do materiału, który „przerobiło się” na początku edukacji, pozwala na douczenie się pewnych nowych zagadnień, po spojrzeniu na nie z nowej perspektywy, zaawansowanego już młodego programisty.

Aplikacje do tworzenia gier.

Coś, co jest jednym z głównych motorów napędowych młodych programistów. Wielu z nich na pytanie po co uczą się programowania odpowiada, że chcą umieć tworzyć gry. W tej chwili istnieje sporo różnego rodzaju rozwiązań dla dzieci i młodzieży, które pozwalają im w różnym stopniu i za pomocą różnych języków lub metod stworzyć własną grę.

Dzieciaki lubią to robić, a jednocześnie w ten sposób utrwalają, a nawet rozszerzają wiadomości zdobyte podczas kursów. Są też na czasie z nowymi usprawnieniami, dzięki czemu, nawet jeżeli na rynek pracy wejdą dopiero za 8-10 lat, będą miały nadal w miarę aktualne wiadomości, a także lata doświadczeń, choćby takich skromnych, jak próby stworzenia własnych krótkich źródeł rozrywki.

Nauka nowego języka programowania.

Dziecko lub nastolatek ukończyło kurs podstawowy obejmujący jeden z pierwszych języków kodowania? Czemu by nie postawić na kolejny? Świat programowania to setki języków, z czego przynajmniej tuzin takich, które cały czas wykorzystywane są do tworzenia najpopularniejszych rozwiązań. Jeden język programowania wyuczony perfekcyjnie to zdecydowanie atut, jednak warto też choć trochę poznać inne często używane możliwości. Aby tego dokonać, można korzystać z darmowych rozwiązań i społeczności albo zapisać się na kurs programowania dla dzieci i młodzieży, który zaoferuje kolejny ciekawy język lub opcje rozwoju.

Kurs programowania dla zaawansowanych.

Wiele szkół oferuje kilka stopni zaawansowania zajęć. Kolejne kursy, często dla coraz starszej grupy wiekowej pozwalają na coraz głębsze wejście w świat programowania, zarówno przyuczając  szczegółów, jak i oferując inne możliwości, zastosowania czy umiejętności. Kontynuując edukację, zarówno na kolejnych poziomach, jak i w ramach poznawania nowych rzeczy, młody słuchacz ma gwarancję, że zdobyta wiedza nie przepadnie, a także tego, że stale będzie na bieżąco z trendami.

Społeczności w sieci.

W Internecie możemy odnaleźć dziesiątki, setki, a może nawet tysiące społeczności, które dzielą się swoimi osiągnięciami, doświadczeniem i pomysłami online z innymi zapalonymi programistami. Dołączenie do grupy na Facebooku, forów i innych miejsc, gdzie skupiają się pasjonaci, może stale pobudzać do odkrywania kolejnych możliwości, a także dalszego, samodzielnego rozwijania koderskiej pasji. Społeczności w Internecie to nie tylko fora dla specjalistów, czy nastoletnich nerdów. To także grupy pod szyldem organizacji i marek takich jak choćby Scratch, gdzie młodzi członkowie chwalą się kolejnymi wykonanymi przez siebie projektami, odkryciami, a także mobilizują innych do stałej pracy nad sobą, tworzeniem kolejnych rozwiązań i dzielenia się tym z innymi.

Przeglądanie ofert.

Dla najstarszych dzieci, a raczej młodzieży mającej zamiar już w przeciągu kilku najbliższych lat zacząć karierę, dobrym sposobem na sprawdzenie co na programistycznym rynku piszczy, jak i bieżące dokształcanie się, może być szukanie informacji poprzez przeglądanie aktualnych ofert pracy. Oczywiście nie po to, by już na nie aplikować, ale w celach informacyjnych, kto jest poszukiwany, jakie umiejętności stają się cenione oraz w jakim kierunku warto dalej rozwijać swoją pasję.

A my już teraz zapraszamy na nasze kursy programowania dla dzieci, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych młodych adeptów programowania.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *