Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Książki i nauka programowania.

Książki i nauka programowania.

Co ma wspólnego czytanie książek z programowaniem?

W XXI wieku cyfrowe rozrywki zdusiły wiele innych, niezwykle ciekawych aktywności. Mówi się, że taka jest kolej rzeczy i że to właśnie na tym polega rozwój cywilizacji. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że istnieje szereg ciekawych zajęć, wykraczających poza nowoczesne opcje spędzania czasu, a które są niezwykle ważne. Zarówno dla ogólnego rozwoju, jak i zwiększania możliwości przyswajania i nauki „nowoczesnych” umiejętności. Jedną z takich możliwości spędzania wolnego czasu i rozwoju zarazem, w sposób wybiegający poza „cyfrowe” standardy jest do niedawna „zwykła”, a ostatnio coraz rzadsza pasja czytania książek.

W ten sposób powoli dochodzimy do pytania zadanego w tytule. Co ma wspólnego czytanie książek z programowaniem? Bardzo dużo, głównie w obszarach rozwoju najważniejszych cech, które są potrzebne w codziennym życiu. Czytanie książek pomaga też konkretnie w przyswajaniu umiejętności potrzebnych w nauce programowania. Jak nauka programowania dla dzieci i czytanie książek w wolnym czasie mogą stać się fundamentami do rozwoju niezwykłych cech i intelektu? Postaramy się to wyjaśnić w kolejnych akapitach.

  1. Komunikacja i prawidłowe używanie języka.

Już teraz pedagodzy biją na alarm. Dzieci nie czytają książek, a ich kontakt ze słowem pisanym często ogranicza się do krótkich wypowiedzi na komunikatorach i grupach w mediach społecznościowych. Nagle okazuje się, że ułożenie zdania złożonego, albo dokładne wytłumaczenie czy poinstruowanie kogoś wychodzi poza ich możliwości. Dzieci mają niezwykle ubogie słownictwo. Tyczy się to zarówno różnego rodzaju wypowiedzi podczas codziennych rozmów i wymiany informacji, jak i takich momentów jak potrzeba wyrażenia emocji, które obecnie są często zastępowane znakami graficznym.

Książki dopuszczane do druku, są napisane poprawnym językiem, rzadko są w nich stosowane skróty, a żeby były zrozumiałe dla każdego, muszą korzystać z bogatych opisów. Czytając książki, dziecko uczy się sztuki ubierania myśli w słowa, które nie pozostawiają za dużo do domysłów oraz odzwierciedlają emocje, scenerie, cele. Ponadto praca „oko-mózg” wykonywana podczas czytania książek pozwala na późniejsze zmniejszenie problemów z ortografią, przestawianiem liter, czy interpunkcją.

Podstawy programowania to nauka umiejętności komunikacji zarówno z maszyną, jak i z osobami, które w przyszłości będą korzystać z naszych rozwiązań. W programowaniu nie da używać języka na bieżąco z „trendami”. Należy wyrażać się jasno, wydawać bezsprzeczne i w pełni zrozumiałe komendy i komunikaty.

  1. Wyobraźnia.

Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek to jedno z najlepszych paliw pobudzających wyobraźnię. Niestety w dobie kinematografii fantastyczne przygody, fabuła, czy bohaterowie są często wykreowani już przez reżyserów i scenarzystów a nam, widzom pozostaje po prostu przyjąć te obrazy jako naturalne. Opisy w książkach pozwalają na uruchomienie wodzów fantazji. Dla każdego dziecka świat opisywany w bajce może wyglądać zupełnie inaczej, a dzięki temu, pobudza się w nich niezwykle kreatywne podejście do świata.

W programowaniu kreatywność odgrywa ogromną rolę. Aby coś stworzyć, trzeba mieć najpierw pomysł, później wyobrazić sobie, jak dana rzecz powinna działać oraz dobrać potrzebne do tego środki. Bez wyobraźni nie da się stworzyć programu działającego intuicyjnie i spełniającego wszystkie założone cele. Często z tego powodu zajęcia x programowania dla dzieci są prowadzone w myśl szablonu Design Thinking. Tego typu podejście do nauki, popychanie w kierunku myślenia projektowego i tworzenie wynikające z połączenia umiejętności i wyobraźni działa cuda i staje się świetną zabawą.

  1. Zwiększone możliwości intelektualne.

Od lat wszelakie badania wskazują na to, że ludzie czytający książki mają nie tylko większą wiedzę, ale także wyróżniają się wyższym ilorazem inteligencji. To praca całego mózgu, która potrzebna jest do czytania, rozumienia, koncentracji i wizualizowania sobie pisanych historii. W ten sposób tworzy się wiele nowych połączeń neuronowych, a mózg dostaje bodźce niezwykle potrzebne do stałego rozwoju.

Prowadząc warsztaty programowania dla dzieci, nieraz spotkaliśmy się z opinią, że od kiedy maluch uczęszcza na nasze zajęcia, znacznie poprawiła mu się zdolność koncentracji, szybkość przyswajania informacji oraz możliwości zapamiętywania faktów. W kodowaniu także wykorzystywany jest cały obszar mózgu. Zarówno lewa półkula odpowiadająca za zdolności matematyczne i analityczne, jak i prawa, która odpowiada za wyobraźnię, empatię i intuicję.

  1. Odpowiednie zachowania.

Książki to historie, w których zazwyczaj kultywowane są odpowiednie postawy, zachowania, działania. Dzięki czytaniu książek dziecko poznaje świat, gdzie pozytywne wartości, są nagradzane. Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie oczywiste w mediach XXI wieku. W sieci krąży wiele materiałów, które przedstawiają zachowania niezgodne z kulturą i standardami społecznymi. Hejt w sieci, agresja rozpowszechniana w sposób taki, że każdy ma do tego dostęp i wiele innych amoralnych zachowań, są na wyciągnięcie ręki dziecka. Nie można ich za to winić, że mają z tego powodu często zaburzone poczucie tego, co wolno, co nie, gdzie są granice i jak okazywać szacunek.

Nauka programowania dla dzieci to ciągi interakcji z innymi słuchaczami. Zadania wymagające pracy w grupie, komunikacji, zrozumienia i empatii. Dziecko uczy się, że każdy pomysł ma w sobie potencjał, wystarczy czasem tylko podejść do niego z mniejszą dozą krytyki, a można stać się współtwórcą czegoś naprawdę wyjątkowego.

  1. Radość z edukacji.

Tu chyba nie ma co dzielić podpunktu na kolejne akapity. Po prostu – zarówno czytanie książek, jak i uczęszczanie na kursy programowania dla dzieci przynoszą wiele radości i satysfakcji a przy okazji, czasem nawet w sposób niezauważony dla dziecka uczą. Ciekawa lektura czy interesujący kurs dadzą o wiele więcej i na dłużej zapadną w pamięci niż różnego rodzaju lekcje i wykłady, na których przekazywane są wyłącznie suche informacje, fakty i reguły.

co daje kurs programowania?

Możemy odnaleźć inne różnego rodzaju zajęcia dodatkowe, które mają olbrzymi wpływ na rozwój dziecka, zarówno w wymiarze społecznym, jak i intelektualnym. Jednak to zestawienie jest wyjątkowe pod względem ukazania tego, jak przez pokolenia zmieniają się najpopularniejsze rozrywki, a jednak nadal, niezależnie od czasów, w których żyjemy, stawia się na rozwój podobnych aspektów. Dlatego nie należy przekreślać starych czy nowych opcji spędzania czasu i metod nauki, a warto je przede wszystkim łączyć. Z tych połączeń możemy uzyskać coś niezwykłego, co popchnie nas i nasze dzieci w kierunku tego, aby stały się niezwykle ważną dla świata i społeczeństwa jednostką.

A my zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami na ciekawe zajęcia uczące programowania dla dzieci tutaj.

Ciekawi podobnych wpisów? Zapraszamy do poniższych:

Programowanie. 4 najpopularniejsze mity.

Design thinking – twórcza nauka.

Kodowanie jako zajęcia nieinformatyczne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *