Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Komputer lub telewizor w pokoju dziecka.

Komputer lub telewizor w pokoju dziecka.

Dostęp dziecka do telewizora, czy obecnie komputerów to od kilku dekad temat rzeka, który pojawia się w literaturze oscylującej wokół wychowania i zdrowych nawyków najmłodszych. Jednak to nie wady i zalety korzystania z tego typu mediów będą przedstawione w dzisiejszym artykule, ale to, czy łatwa dostępności poprzez umiejscowienie komputera, telewizora i konsoli w pokoju dziecka jest wartym przemyślenia pomysłem, z punktu widzenia całej rodziny, relacji, jak i wychowania?

Sam pomysł umieszczenia telewizora czy komputera w pokoju dziecka pojawia się zazwyczaj w momencie, kiedy dziecko zaczyna interesować się różnego rodzaju informacjami, a także kiedy chodzi już do szkoły i często korzysta z pomocy sieci do odrabiania lekcji lub wyślemy je na dodatkowe zajęcia edukacyjne rozwijające pasje i pobudzające do szukania nowych możliwości. Jednak czy oznacza to, że telewizor czy komputer może być postawiony w pokoju dziecka dla przysłowiowego „świętego spokoju”? Zdecydowanie nie. Należy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów.

1. Zalety posiadania przez dziecko osobnych sprzętów w swoim pokoju.

Swoboda dla rodziców i możliwości dla dziecka.

Częstym problemem jest sytuacja, kiedy dziecko chce obejrzeć bajkę czy ulubiony program w momencie, kiedy na innych kanałach puszczane są interesujące nas filmy lub wiadomości. Tak samo w przypadku komputera. Ile razy musieliśmy prosić dziecko albo dziecko prosiło nas, aby na moment móc popracować na komputerze w nagłej sytuacji? W ten sposób zawsze jedna ze stron traci możliwość relaksu, pracy czy rozrywki na rzecz innego członka rodziny. Na przykład włączamy dziecku bajkę, ale sami pozbawiamy siebie chwili odprężenia przy ulubionym programie, pracujemy przy komputerze, a dziecku przepada obiecane pół godziny na granie.

Kolejna sytuacja mogąca być męczącą lub niekomfortową, to moment, w którym telewizor znajduje się wyłącznie w salonie, a do nas przychodzą goście. W takim czasie zazwyczaj pojawia się problem, kiedy dzieciaki chcą obejrzeć bajki lub pograć, a dorośli muszą w ten sposób słuchać odgłosów programów, gier i podekscytowanych krzyków dzieci.

W przypadku starszych dzieci i nastolatków mają one pewne niewinne sekrety albo strefę prywatności, którą chcą zachować dla siebie (nie mówimy tu o nieodpowiednich, czy zakazanych formach zachowań), jak choćby rozmowy z przyjaciółmi poprzez sieć. Przebywanie razem w takich sytuacjach może być niekomfortowe dla obu stron.

Coraz częściej pojawiająca się potrzeba odrobienia lekcji za pomocą komputera, który stoi w pokoju dziennym, w którym odbywa się całe życie rodzinne, także jest trudna. Np. nauka programowania bez komputera raczej nie wchodzi w grę na późniejszych etapach edukacji. Hałas i harmider pojawiający się w domu rozprasza ucznia i nie pozwala mu na pełne zaangażowanie się w naukę.

Więcej czasu dla siebie wieczorem dla rodziców maluchów.

Telewizor w pokoju malucha może być dobrą metodą na to, aby zorganizować czas dziecku w późnych godzinach, jak i samemu sobie zagwarantować nieco więcej czasu, podczas którego możemy odpocząć od trudów dnia. Dziecko chcące oglądać bajki przed pójściem spać, może mieć włączony telewizor już po kąpieli we własnym pokoju, a rodzice zyskują dodatkową chwilę dla siebie.

2. Wady umieszczania komputera czy telewizora w pokoju dziecka.

Problemy z nadzorowaniem aktywności i kontrolą dziecka.

Telewizor czy komputer w pokoju dziecka, z którego korzysta za zamkniętymi drzwiami, może być problemem. Nie jesteśmy w stanie kontrolować tego, jakie treści są przeglądane ani jakie programy oglądane. I nie wynika to wcale z nieposłuszeństwa dziecka. Czasami po prostu nie zdaje sobie ono sprawy z tego, że ogląda lub słucha niewłaściwych materiałów, które mają zły wpływ na jego rozwój.

Podobny problem, na który wskazują rodzice, to nieumyślna styczność małego dziecka z nieodpowiednimi treściami, choćby w czasie, kiedy dziecko zaśnie przy włączonym telewizorze. W takiej sytuacji często przebudzając się w środku nocy, dziecko może natknąć się na programy przeznaczone wyłącznie dla widzów dorosłych.

Nadzorowanie i kontrola to także pojęcia związane oczywiście z dostępem do gier i Internetu. Ciężej jest sprawdzić, czy dziecko na pewno nie przekracza umówionych granic, zarówno czasowych, jak i tego, co robi. Brak ciągłego nadzoru prowadzi też do sytuacji, kiedy rodzic może nie zdać sobie sprawy z tego, jak nieodpowiednie są pewne specyficzne tytuły gier czy strony.

Bezsenność i problemy z zasypianiem.

Telewizor, komputer czy nawet własny tablet lub smartfon używany przed snem jest powodem problemów z nocnym wypoczynkiem u większości dzieci. Co na to wpływa? Po pierwsze niebieskie światło emitowane przez te urządzenia, które jest odbierane przez mózg jako niezwykle pobudzające i zmieniające rytm dobowy. Kwestią często poruszaną (ale nie do końca sprawdzoną) jest też ryzyko ciągłego oddziaływania na organizm fal elektromagnetycznych, którymi dziecko jest w takim momencie bardzo ściśle otoczone.

Mniejsze dzieci, przebudzając się w nocy, potrafią także włączyć odbiornik, zamiast próbować powrotu do snu. Działanie pobudzające sprawia, że w wyniku tego, są niewyspane, zmęczone, co rzutuje na ich problemy z koncentracją nauką.

Nie zgadzaj się także na oglądanie telewizji czy granie w gry przed samym snem. Około minimum godziny przed zaśnięciem, narzuć zwyczaj czytania książek i tym podobnych relaksujących i uspokajających aktywności.

Gorsze odżywianie.

Oczywiście nie musi tak być, jeżeli dziecko jest nauczone, że posiłki zjadane są w rodzinnym gronie. Często jednak dochodzi do sytuacji, gdzie pora na posiłek pokrywa się akurat z rozrywką dziecka, a my, aby uniknąć niepotrzebnych „dramatów”, pozwalamy na zabranie posiłku i zjedzenie go w jego pokoju. Taka sytuacja doprowadza do tego, że dziecko je coś „szybkiego”, aby jak najszybciej powrócić do swoich zajęć.

Dodatkowo jedzenie i równoczesne oglądanie telewizji, filmów na Youtube czy granie doprowadza do sytuacji, gdzie dziecko je „automatycznie”, co na dłuższą metę sprowadza się do problemów z łaknieniem i zaburzeń poczucia głodu.

3. Jak wygląda kompromis?

Jeżeli chcemy, aby dziecko miało jednak telewizor, komputer czy konsole w swoim pokoju, wart wziąć pod uwagę  to, jak ograniczyć związane z tym wady. Co możemy zrobić?

Limity, rozmowy, dostępy.

Całe szczęście można w dzisiejszych czasach monitorować aktywność dziecka w sieci, jak i blokować nieodpowiednie treści zarówno w Internecie, jak i telewizji. Istnieje wiele opcji dostępnych dla wszystkich, wykorzystywanych do nadzorowania aktywności dziecka na komputerze.

Oprócz z góry narzuconych programów pamiętajmy także o rozmowie. Dziecko musi wiedzieć, dlaczego ma ograniczony czas, dostęp, czy ustawione limity.

Chcesz poznać podobne wpisy? Zapraszamy:

Dostęp dziecka do tabletu. Jak, kiedy i ile?

Savoir Vivre w sieci.

7 zasad młodego internauty.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *