Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Język programowania, czyli komunikacja z maszyną.

Język programowania, czyli komunikacja z maszyną.

Programowanie dla dzieci – nauka komunikacji.

Wchodząc w świat związany z zagadnieniami z obszaru kodowania, głównie tego ukierunkowanego na dzieci i młodzież, pojawia się temat komunikacji. Przyjmujemy do siebie hasła, że dziecko uczęszczając na warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży, nauczy się spójnego przekazywania informacji. Ale co to tak naprawdę znaczy? Czym różni się zwykła komunikacja międzyludzka, od tej, która jest nauczana podczas zajęć z kodowania? I wreszcie jakie jak programowanie dla dzieci wpływa na rozwój ich zdolności komunikacyjnych?

Komunikacja międzyludzka.

Jesteśmy istotami, które potrafią myśleć nieszablonowo. W rozmowach korzystamy z różnego rodzaju uproszczeń, metafor, niedopowiedzeń. Nadrabiamy mimiką czy tonem głosu oraz wykorzystujemy nabyte od dzieciństwa, czasami niezauważalne dla nas znaki, które podświadomie rozumie nasz rozmówca i dzięki temu odbiera to, co mówimy w odpowiedni sposób. Komunikacja międzyludzka to szereg składowych, które łączą się w spójną całość, pozwalającą w kilku słowach przedstawić nawet ogrom zjawisk i emocji. Komunikację dzielimy na werbalną i niewerbalną.

– komunikacja werbalna

Komunikacją werbalną nazywamy to, co bezpośrednio wyrażamy poprzez słowa, jak i ich odpowiednią intonację. Podczas komunikacji werbalnej znaczenie ma także akcent oraz nawet wady wymowy. Lepiej wyrażamy się werbalnie, mówiąc w swoim języku niż w obcym, głównie ze względu na płynność wypowiedzi. Komunikacja werbalna to także ten moment, kiedy czytając ten artykuł, ja jako autor staram się wyrazić jego sens wyłącznie za pomocą odpowiednio dobranych słów oraz interpunkcji.

– komunikacja niewerbalna

To ta część przekazywania komunikatów, gdzie za ich odpowiednie zrozumienie odpowiedzialna jest, często podświadoma mowa ciała czy mimika, zarówno osoby przekazującej, jak i odbierającej komunikat. Wyraz twarzy, gestykulacja czy ogólne zachowanie bardzo mocno wpływają na to, jak odbierany jest komunikat. Czasami wymawiając to samo polecenie z uśmiechem na twarzy, wydaje się ono być prośbą czy propozycją, natomiast przekazując je bez emocji czy ze złością, nabiera pejoratywnego wydźwięku. W część komunikacji niewerbalnej wchodzi także często bezwiedne określanie granic osobistej przestrzeni.

Komunikacja z maszyną.

Jak mają się powyższe zagadnienia do programowania? Otóż bardzo ważne jest zrozumienie, w jakich obszarach istnieje komunikacja z komputerem, a jakie pozostają poza jej zasięgiem.

Komunikacja z komputerem to wyłącznie komunikacja werbalna i to tylko jej fragment. Trzeba odrzucić z niej wszelkie sygnały takie jak ton głosu, gdyż pojawia się ona wyłącznie na piśmie (choć powoli idziemy w kierunku także porozumienia z komputerem za pomocą głosu, nadal ważne są słowa, a nie ich wydźwięk, intonacja czy kontekst). Komputer nie zrozumie metafory, niedopowiedzeń, dalece idących porównań. Trzeba mówić zwięźle i za pomocą odpowiednich, wyczerpujących komend. Sztuczna inteligencja to w tej chwili odbiór wyłącznie jasnych, jednoznacznych poleceń.

Przykładem może być choćby prośba o pomoc w pracach domowych. Drugiemu człowiekowi powiesz „proszę zamieć podłogę” a on sam, wychowany w takiej, a nie innej kulturze będzie wiedział, że należy wziąć miotłę oraz oczywisty będzie dla niego obszar sprzątania. W przypadku wydania takiej komendy maszynie trzeba określić dokładny zakres działań, co i jak powinna zrobić, a czasami pojawią się nawet problemy z komunikacją obszarach, w których nigdy nie przyszłoby nam do głowy, że polecenie może być niejasne. Świetnie obrazuje to zagadnienie filmik dołączony do tego wpisu.

Programowanie dla dzieci, nauką wyczerpującej komunikacji.

Zajęcia programowania dla dzieci, to w dużej mierze zabawy polegające właśnie na tym, aby dogadać się zarówno z komputerem, poprzez programy do nauki kodowania, jak i z pozostałymi słuchaczami. Z tego typu zajęć wynoszą doświadczenie potrzebne w późniejszym życiu zarówno dzieciaki, które nie wydają się mieć problemów z wyrażaniem siebie, jak i te, które czasami napotykają trudności w nawiązywaniu relacji czy odpowiednim komunikowaniem swoich potrzeb. Nauka programowania dla dzieci to między innymi przedstawianie tego, jak ich wyrażanie się za pomocą słów, jest lub może być odbierane na zewnątrz oraz nauka dokładnej analizy swoich potrzeb i przekazywania ich w sposób jasny dla otoczenia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *