Trwają zapisy na warsztaty programowania - wrzesień 2019 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak uczyć dzieci programowania?

Jak uczyć dzieci programowania?

Nauka programowania dla dzieci i jej waga w dzisiejszych czasach.

Wszechobecne smartfony, tablety i komputery dają dziś dzieciom łatwy dostęp do informacji, często nawet łatwiejszy niż byśmy chcieli… Ale kiedy próbujemy zachęcić je do tworzenia czegoś samodzielnie w obszarze nowych technologii (np. do programowania), okazuje się, że nie wystarczy „ściągnąć” aplikację czy wejść na stronę internetową do nauki kodowania. Dzieci mają to do siebie, że szybko się nudzą, a ich skupienie na jednej czynności powyżej piętnastu minut czasami graniczy z cudem. Jesteśmy zatem pełni podziwu dla nauczycieli, którzy mają po trzy takie kwadranse w trakcie każdej lekcji w szkole 😉 Nie każde dziecko interesuje się bowiem komputerami samo z siebie. Można również spędzać nieskończenie wiele godzin grając w gry na tablecie czy laptopie, ale przecież nie o to chodzi…

Jak zatem zachęcić dzieci do kodowania, tak by same chciały się uczyć, nawet jeśli nie są komputerowymi „nerdami”?

Zacznijmy od tego, że narzędzia do nauki programowania są drugorzędne. To znaczy, są oczywiście niezwykle ważne, ale kluczem do zrozumienia samego procesu kodowania jest myślenie w sposób programistyczny. W związku z tym, że kodowanie to proces niezwykle precyzyjny i pozbawiony wszelkich zbędnych „ozdobników”, najmłodsi muszą oswoić się z myślą, że każda linijka kodu i wszystkie zawarte w niej polecenia wywołują jakiś skutek dla całego programu, więc trzeba je najpierw dobrze przemyśleć. I niezależnie od tego, czy mówimy tu o prostym algorytmie, powodującym, że obrazek kota na monitorze przemieszcza się z punktu A do punku B, czy o skomplikowanej apce na telefon, zasada ta zawsze obowiązuje.

Żeby pokazać, o co nam chodzi, poniżej zamieszczamy nasz ulubiony filmik, w którym tata prosi swoje dzieci o samodzielne zapisanie instrukcji zrobienia kanapki z masłem orzechowym i dżemem. Obejrzyjcie go i zobaczcie, jak trudno dzieciom napisać precyzyjne wytyczne wykonania tak prostej czynności…

A teraz spróbujcie zrobić to samo u siebie w domach ?

Jaki jest nasz cel?

Głównym celem jaki ma nauka programowania dla dzieci w akademii Zaprogramowani.com jest nauczenie dzieci programistycznego podejścia do rozwiązywania problemów. Tylko dzięki wpojeniu uczestnikom podstaw metodyki komunikowania się z komputerami, będą oni mogli później rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie poprzez poznawanie kolejnych języków oraz narzędzi programistycznych. To podejście wplatamy w zajęcia na wszystkich poziomach zaawansowania, dostosowując stopień trudności warsztatów do uczestników. Program nauczania, który stworzyliśmy wspólnie z zespołem programistów, pedagogów i psychologów dziecięcych, został opracowany tak, by dzieci w różnym wieku mogły rozpocząć naukę “od zera” lub też dołączyć do grup o zbliżonym poziomie wiedzy i umiejętności.

Co robimy na warsztatach kodowania Zaprogramowani.com?

Na naszych warsztatach kursanci poznają m.in. strony internetowe, programy i aplikacje do nauki programowania, takie jak np. Scratch czy App Inventor. Ucząc się HTML i CSS dowiedzą się jak tworzyć strony internetowe, publikować je w sieci oraz nimi administrować. W zależności od wieku i stopnia zaawansowania uczestnicy zajęć będą poznawać podstawy coraz “poważniejszych” języków programowania, w tym m.in. języki z rodziny C, Javascript czy PHP. Podczas kursu dzieci stworzą swoje pierwsze gry komputerowe oraz dowiedzą się, jak powstają grafiki i animacje. Przy okazji obcowania z komputerami uczestnicy poznają terminologię programistyczną, oswoją się z narzędziami wspierającymi ich pracę oraz rozwiną swoją znajomość języka angielskiego, który jest uniwersalnym językiem oprogramowania obowiązującym na całym świecie.

Metody nauczania.

Ponad wszystko jednak, na zajęciach Zaprogramowani.com dzieci uczą się tego wszystkiego poprzez samodzielne wykonywanie zadań pod okiem aktywnych zawodowo programistów. Nasi prowadzący, oprócz przekazania im praktycznej wiedzy oraz pomocy w wykonaniu zadań, zachęcają uczestników do rozwijania swoich zainteresowań również poza warsztatami. W tym celu podsuwają dzieciom różnorodne źródła inspiracji oraz materiały dodatkowe, a także wspólnie analizują prace wykonane przez uczniów indywidualnie w domach.

WARSZTATY PROGRAMOWANIApokaz

Ale warsztaty programowania to nie tylko edukacja cyfrowa… To także nauka współpracy oraz świetna okazja do poznania rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Przede wszystkim jednak, nauka programowania dla dzieci to świetna zabawa 😀 A nie od dziś wiadomo, że praca wykonywana z przyjemnością daję dużo lepsze efekty. Zapraszamy zatem do uczestnictwa w naszych zajęciach, które w atmosferze kreatywności mogą dać dzieciom nie tylko dużą porcję wiedzy i umiejętności, ale także stworzyć okazję do odkrycia pasji, która w przyszłości może przerodzić się w jeden z najbardziej pożądanych zawodów na świecie.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *