Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 22/23 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak przygotować dziecko do nauki programowania za pomocą gier i zabaw?

Jak przygotować dziecko do nauki programowania za pomocą gier i zabaw?

Gry dla dzieci w wieku przedszkolnym, czyli domowe kodowanie na dywanie.

Im starsze dziecko, tym ważniejsze jest, aby miało dostęp do zabaw, które sprawiają, że kształtuje ono cechy potrzebne w przyszłym życiu, odpowiedzialne za znalezienie odpowiedniego miejsca pracy czy rozwijanie pasji. Jedną z takich rzeczy może być planowanie by poszło ono w przyszłości na z programowania. Oczywiście mówimy tu o sytuacji, gdy dziecko wykazuje takie chęci. Może ono dzięki temu wystartować z o wiele lepszej pozycji niż rówieśnicy. Tylko jakie gry powinny znaleźć się w ich zasięgu, aby uzyskać taki efekt? Przede wszystkim takie, które pobudzają w dziecku twórczość, myślenie projektowe, a także mocno kierują się w stronę koncentracji i pamięci.

To, że odpowiednio dobrane gry planszowe to olbrzymia pożywka dla mózgu i możliwości jego rozwoju jest czymś, o czym mówi się od wielu lat. Nie tylko teraz, kiedy planszówki wróciły do kanonu rodzinnej rozrywki. Samo skupianie się, uwaga i koncentracja to rzeczy, które mają olbrzymie znaczenie do poszerzania swoich funkcji poznawczych. Wiele z gier wykorzystuje te mechaniki podczas grania. Nie mówimy tu o bezmyślnym chińczyku, gdzie całość sprowadza się do rzucania kością i przesunięciu pionka o tyle pół, ile wypadło oczek, choć i ta gra ma potencjał, jeżeli chcemy nauczyć dziecko podstaw algebry. Bardziej należy zwrócić się w stronę gier pamięciowych i logicznych, gdzie dziecko zdecydowanie musi poświęcić cała swoją uwagę, aby wygrać.

Praktycznie nie ma takiego etapu w życiu dziecka, kiedy gry pamięciowe są za trudne. Jeżeli dziecko jest już stanie choć na chwilę skupić się na zabawie, można zacząć wprowadzać proste gry mające na celu ćwiczyć spostrzegawczość. Wszystkie zalety gier planszowych i pamięciowych i to jakie obszary mózgu są podczas zabawy rozwijane doskonale, nakładają się na cechy dobrego ucznia, w tym także przyszłego adepta programowania.

Gry komputerowe a programowanie?

Dla dzieci w wieku szkolnym jedną z najczęstszych rozrywek są gry komputerowe. Dobrze dobrane pozycje są nie tylko świetnym motorem napędzającym do nauki nowych rzeczy. Wpływają też na zdobywanie umiejętności pozwalających na lepsze uczenie się w szkole, jak i podczas zajęć pozalekcyjnych wymagających cech takich jak koncentracja, planowanie, myślenie logiczne i algorytmiczne. Dobrym przykładem jest gra Minecraft, której to potencjał został doceniony przez pedagogów na całym świecie, a tym bardziej przez małych graczy. Podczas grania w Minecrafta dzieci uczą się jak najlepszego gospodarowania zasobami, z których mogą później budować nieograniczone struktury, jakie tylko podpowie im wyobraźnia. Gra odniosła na tyle duży sukces, jak i wskazała, że dzieci chcą wartościowej, a nie bezmyślnej rozgrywki, że powstała jej wersja edukacyjna, ucząca dzieci podstaw programowania w języku Java. Jest ona wykorzystywana zarówno w publicznych placówkach, gdzie programowanie stało się już oczywistym i niezbędnym krokiem edukacji, jak i podczas różnego rodzaju zajęć pozalekcyjnych, także tych oferowanych przez szkoły programowania dla dzieci i młodzieży.

Oczywiście Minecraft nie jest jedyną grą edukacyjną czy produkcją, która pomimo tego, że nie jest grą bezpośrednio przeznaczoną do tego typu rozwoju, w rzeczywistości pozwala na powiększanie swojej wiedzy i umiejętności. Jest ich więcej, a jedyne czego potrzeba to mądrego rodzica, który będzie umiał tego typu gry znaleźć i jednocześnie dopasować je do zainteresowań i pasji dziecka. Samo połączenie zainteresowania kodowaniem i grami daje możliwość znalezienia także interesujących aplikacji mobilnych i webowych, gdzie za pomocą właśnie fascynującej i wciągającej rozgrywki, dziecko poznaje podstawy programowania, z którymi może śmiało iść na dedykowane kursy.

Dlaczego przygotować dziecko do programowania?

Programowanie już weszło do naszego życia, a młodzi ludzie zdają sobie sprawę z tego, że jest to przyszłość, która będzie dotyczyć każdego w znacznie większym stopniu niż ma to miejsce obecnie. Szkoły programowania dla dzieci i młodzieży są pełne i to nie tylko dzięki wspomnianej świadomości dzieciaków, ale i rodziców, którzy są już zazwyczaj pokoleniem mającym dostęp do komputera w mniejszym lub większym stopniu od młodych lat. To wszystko sprawia, że młodzi ludzie, którzy poznają podstawy już w bardzo młodym wieku, a będą startować z dużo lepszej pozycji na rynku pracy w przyszłości, opierając swoje portfolio poprzez doświadczenia zbierane na przestrzeni wielu lat. Dlatego też każdy rodzic powinien przystanąć i pomyśleć, czy jego dziecko nie powinno zacząć uczęszczać na tego typu kursy. A jeżeli trzeba do tego jeszcze trochę czasu, zanim da sobie radę z programowaniem, czy nie lepiej przygotowywać je samemu już teraz, kształtując w nich od małego najważniejsze cechy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *