Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 22/23 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak pomóc dziecku z problemami ze skupieniem?

Jak pomóc dziecku z problemami ze skupieniem?

Koncentracja podczas nauki szkolnej i pozaszkolnej.

Koncentracja to jeden z kluczy do sukcesu w nauce i rozwoju nie tylko dzieci, ale i każdego z nas. Tylko odpowiednie skupienie na wykonywaniu czynności sprawi, że zostanie ona wykonana w odpowiedni sposób. Tymczasem otacza nas świat tak pełen bodźców, że bez odpowiednich ćwiczeń ciężko jest skupiać się naturalnie na wykonywaniu zadań. Sama wysoka inteligencja naszego dziecka nie pomoże mu w sukcesach, musi dołożyć do tego parę innych cegiełek, a jedna z nich jest optymalna koncentracja.

Skupienie się na tworzeniu czegoś nowego wymaga przełożenia całej swojej energii na obecne zadanie. Dlatego zadaniem rodzica nie powinno być nagradzanie wyłącznie za sukcesy, ale też za procesy odpowiedzialne do ich powstania, czyli między innymi pochwały za odpowiednie skupienie uwagi.

Skupienie się na zadaniu u dzieci.

Według psychologów i pedagogów dziecko jest w stanie skupić się na zadaniu przez 3-5 minut pomnożone przez każdy rok życia dziecka. Tak więc trzylatek będzie w stanie maksymalnie skoncentrować się na zabawie maksymalnie przez 15 minut, ale już ośmiolatek nawet do 40. Jednak sam wiek dziecka nie jest kluczem. Koncentracja na zadaniu mocno spada w przypadku nudnych z punktu widzenia dziecka zajęć, a to od niej zależy nawet do 80% sukcesu. Do tego dochodzi wspomniany wcześniej nadmiar bodźców, które bez odpowiedniej kontroli zmniejszają możliwości skupienia się.

Dzieci, które mają problemy ze skupieniem się, dzielą ze sobą szereg cech, które możemy opisać jako:

– brak zainteresowania zadaniem już w przeciągu krótkiego czasu od jego rozpoczęcia,

– łatwe rozpraszanie się,

– „wyłączanie się”, często wyglądające jak zamyślenie,

– trudności w wykonywaniu nawet prostych instrukcji,

– niezdolność do utrzymania porządku.

Niektóre z nich można poznać na pierwszy rzut oka, inne mogą być interpretowane mylnie. Warto więc bacznie obserwować dziecko podczas zabaw, nauki czy wykonywania domowych obowiązków.

Jak koncentracja pomaga w życiu dziecka?

Dziecko potrafiące skupić się na zadaniach, dziecko szczęśliwsze. Odpowiednia koncentracja ułatwia naukę, jak i wspomaga dzieci w rozwoju ich pasji. Dzieje się tak dzięki temu, że koncentracja jest narzędziem do lepszego i szybszego oraz trwalszego zapamiętywania pojęć. Wspomaga zdolności ścisłe poprzez dokładniejszą analizę nawet skomplikowanych algorytmów myślowych. Skupienie pozwala także na dużo większą kreatywność podczas zabaw, jak i poznawania świata. Dziecko skoncentrowane na zadaniach znacznie rzadziej się nudzi lub jest sfrustrowane.

Jak pomagać dziecku mającemu problemy ze skupieniem?

Aby rozwijać w dziecku umiejętności skupienia się na wykonywaniu zadań, czy nauce, można postawić na różnego rodzaju zabawy umysłowe. Taka rozrywka wyzwala adrenalinę, która jest jednym z czynników pozwalających na rozwój myślenia poznawczego i analitycznego. Wśród nich warto wymienić:

– gry myślowe, takie jak memory, puzzle, szukanie różnic, czy gry karciane typu Uno,

– łamańce językowe, takie jak, choćby „stół powyłamywanymi nogami”, czy „szedł Sasza suchą szosą”. Dziecko, aby powtórzyć właściwie te wyrazy, musi niesamowicie mocno skupiać się na tym, co mówi,

– zajęcia dodatkowe mające specyfikę głębokiej analizy, takie jak kółko szachowe, czy zajęcia z programowania dla dzieci.

Kolejnym czynnikiem pozwalającym na lepszą koncentrację są przerwy. Ważne jest, żeby rodzice zrozumienie, że pięć minut przerwy podczas odrabiania zadania domowego da dużo lepsze efekty, niż ślęczenie nad książką przez długi czas. Kilka minut przerwy i „oczyszczenia” umysłu, a nawet dwudziestominutowa drzemka działa cuda, szczególnie gdy do wykonania zadania potrzeba dłuższego czasu lub zadanie jest bardzo powtarzalne. Podczas odpoczynku w trakcie wykonywania zadań znów wydzielają się hormony, które zwiększają siłę poznawczą mózgu.

Wracając do pierwszego akapitu, trzeba też powiedzieć o ilości bodźców czy zakłóceń. Po pierwsze tych biernych, których pobieżnie się nie zauważa, takich jak przejeżdżające samochody, odgłosy urządzeń elektronicznych, czy rozmowy innych. Jeżeli taki rzeczy wybijają dzieci z rytmu pracy, warto jest postarać się, aby mogło ono mieć swój azyl w cichym spokojnym miejscu, dla nauki, czy też rozwijania pasji. Po drugie obecnie jest to rozproszenie złymi nawykami. Dzieci zerkają na telefony lub dźwięki wiadomości i podświetlenie ekranu niszczy skupienie na zadaniu. Ponadto przed na przykład nauką w domu dobrze jest przypilnować roztargnionego młodego człowieka i przypomnieć o zjedzeniu posiłku lub przekąski, a także skorzystaniu z toalety, aby potrzeby te nie rozpraszały w trakcie, a także, żeby nie miało tego typu wymówki, żeby wywinąć się od obowiązków.

Na koniec warto też w miarę możliwości zadbać o to, żeby nawet nudne zadanie domowe było dla dziecka ciekawe i inspirujące.

Podsumowując…

Umiejętności skupienia się na wykonywanych czynnościach to nie tylko łatwiejsza droga do rozwiązania problemu, ale nawet sposób na to, by to, co do tej pory wydawało się dziecku nieosiągalne, stało się banalnie proste. Możemy pomóc naszemu dziecku polepszyć zdolności koncentracji, poprzez odpowiednie przystosowanie miejsca, gdzie uczy się i rozwija swoje pasje tak, by było ono dalekie od rozpraszających bodźców. Warto też grać z dzieckiem w gry umysłowe, a także zachęcać do ciekawych zajęć pozalekcyjnych budujących w młodym słuchaczu poczucie, że im większa koncentracja tym lepsze wyniki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *