Trwają zapisy na kursy on-line - semestr 23/24 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak nauka programowania pomaga w nauce przedmiotów szkolnych?

Jak nauka programowania pomaga w nauce przedmiotów szkolnych?

Programowanie dla dzieci i jego wpływ na naukę w szkole.

Programowanie to w rzeczywistości bardzo realna umiejętność, na którą już teraz istnieje duże zapotrzebowanie, a możliwości stale rosną. Zasadniczo, w przypadku większości stanowisk, zdolności, które można zdobyć podczas nauki programowania mogą pomóc. Podobnie w przypadku szkoły. Wiele umiejętności nabytych i rozwijanych podczas lekcji kodowania ma świetne przełożenie na umiejętności potrzebne w szkole, wpływające na jakość i chęci nauki. W prawie każdym szkolnym przedmiocie potrzebna jest co najmniej jedna umiejętność, którą zdobywa się także podczas nauki programowania.

Programowanie a matematyka

Matematyka jest prawdopodobnie najoczywistszy przedmiot w czasie nauki którego przydaje się programowanie. To dlatego, że „królowa nauk” sama w sobie jest dość dużą częścią kodowania. Nie oznacza to od razu, że trzeba być matematycznym geniuszem, żeby móc programować. Jednocześnie programiści muszą rozumieć i wykorzystywać działanie różnego rodzaju pojęć wywodzących się z nauk matematycznych, takich jak zmienne i operatory, wyrażenia logiczne czy współrzędne.

Nauki przyrodnicze a kodowanie

Przyroda, biologia, fizyka, chemia – wszystkie te przedmioty są dla ciekawych świata dzieci niezwykle wciągające i fascynujące. Jednak olbrzymia ilość ciekawostek czy układów z biegiem czasu zostaje zatarta w pamięci przez nowe informacje. Stąd w przypadku tych przedmiotów spotykamy się z klasyfikacją pojęć, bazami danych, encyklopediami i zestawieniami, z których korzystanie wymaga pewnego rodzaju schematu postępowania, a ułożone są według pewnego stałego wzoru. Nauka programowania dla dzieci to także szereg różnego rodzaju tablic, tabel i uszeregowanych danych. W ten sposób dziecko oswaja się z metodycznym poszukiwaniem potrzebnych informacji.

Komunikacja werbalna i niewerbalna 

Może wydawać się nieco dziwne, że nauka kodowania może wspomagać tak nieinformatyczny obszar życia. Jednak jest to tylko złudne założenie, że komunikacja i programowanie to dwie różne rzeczy. W rzeczywistości zarówno umiejętności programistyczne, jak i te potrzebne na lekcjach języka polskiego, mają na celu przekazanie komuś informacji. Niezależnie czy nauczycielowi i kolegom, czy komputerowi, a może użytkownikom napisanego programu zawsze dążymy do jednego… przejrzystości i zrozumienia. Czysty kod to dobry kod! Gdy program napisany jest przejrzyście, łatwiej jest wprowadzać zmiany, często będzie działał szybciej i z mniejszą liczbą błędów.  W mowie i piśmie jest podobnie jak w kodowaniu. Jasno sformułowane i zwięzłe argumenty przyczyniają się do szybkiego i zrozumiałego efektu.

Programowanie jak nauka języka obcego

Nauka programowania jest często porównywana do nauki języka obcego i to nie bez powodu! W obu przypadkach sprowadza się to do nauczenia się, jak mówić, to co chcesz, używając odpowiedniego słownictwa i składni języka, którego się uczysz. W dużej mierze chodzi o ćwiczenie pewnych wzorców językowych i gramatyki. W każdym języku zdania składają się z mniejszych części składowych, które należy odpowiednio połączyć. Wbrew pozorom gramatyka może być zaskakująco techniczna!

Nauka programowania działa w ten sam sposób. Zwraca się szczególną uwagę na to, jak różne części kodu łączą się ze sobą, tworząc większą, spójną całość, więc umiejętności rozpoznawania wzorców nabyte podczas programowania może pomóc w umiejętności nauki języków obcych.

Muzyka i sztuka a programowanie

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że programowanie i sztuka nie idą w parze. Kodowanie jest często postrzegane jako umiejętność czysto techniczna, podczas gdy muzyka i sztuka to dziedziny kreatywne. Tymczasem programowanie jest czynnością niezwykle twórczą. To projektowanie i urzeczywistniane własnego pomysłu. Jak malowanie cyfrowego obrazu według swojej weny, czy przekazującego pewną myśl.

Programowanie i zdobywanie umiejętności miękkich.

Nauka programowania dla dzieci, młodzieży czy nawet dorosłych to zawsze wprowadzanie do wielu, różnego rodzaju zagadnień, wymagających odkrywania i ćwiczenia różnych tak zwanych miękkich umiejętności. Umiejętności, które pozwalają na wszechstronny rozwój w wielu dużo bardziej specjalistycznych tematów. Począwszy od wyżej wymienionych, po jeszcze inne, bardziej ogólne, takie jak logika, myślenie analityczne, myślenie krytyczne i wiele innych. W ten sposób zajęcia z kodowania stają się swoistą lekcją tego, co potrzebne jest w życiu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *