Trwają zapisy na kursy on-line - semestr 23/24 r. Zapisz się na zajęcia >
Programowanie to w rzeczywistości bardzo realna umiejętność, na którą już teraz istnieje duże zapotrzebowanie, a możliwości stale rosną. Zasadniczo, w przypadku większości stanowisk, zdolności, które można zdobyć podczas nauki programowania mogą pomóc. Podobnie w przypadku szkoły. Wiele umiejętności nabytych i rozwijanych podczas lekcji kodowania ma świetne przełożenie na umiejętności potrzebne w szkole, wpływające na jakość i chęci nauki. W prawie każdym szkolnym przedmiocie potrzebna jest co najmniej jedna umiejętność, którą zdobywa się także podczas nauki programowania.
Matematyka jest prawdopodobnie najoczywistszy przedmiot w czasie nauki którego przydaje się programowanie. To dlatego, że „królowa nauk” sama w sobie jest dość dużą częścią kodowania. Nie oznacza to od razu, że trzeba być matematycznym geniuszem, żeby móc programować. Jednocześnie programiści muszą rozumieć i wykorzystywać działanie różnego rodzaju pojęć wywodzących się z nauk matematycznych, takich jak zmienne i operatory, wyrażenia logiczne czy współrzędne.
Przyroda, biologia, fizyka, chemia – wszystkie te przedmioty są dla ciekawych świata dzieci niezwykle wciągające i fascynujące. Jednak olbrzymia ilość ciekawostek czy układów z biegiem czasu zostaje zatarta w pamięci przez nowe informacje. Stąd w przypadku tych przedmiotów spotykamy się z klasyfikacją pojęć, bazami danych, encyklopediami i zestawieniami, z których korzystanie wymaga pewnego rodzaju schematu postępowania, a ułożone są według pewnego stałego wzoru. Nauka programowania dla dzieci to także szereg różnego rodzaju tablic, tabel i uszeregowanych danych. W ten sposób dziecko oswaja się z metodycznym poszukiwaniem potrzebnych informacji.
Może wydawać się nieco dziwne, że nauka kodowania może wspomagać tak nieinformatyczny obszar życia. Jednak jest to tylko złudne założenie, że komunikacja i programowanie to dwie różne rzeczy. W rzeczywistości zarówno umiejętności programistyczne, jak i te potrzebne na lekcjach języka polskiego, mają na celu przekazanie komuś informacji. Niezależnie czy nauczycielowi i kolegom, czy komputerowi, a może użytkownikom napisanego programu zawsze dążymy do jednego… przejrzystości i zrozumienia. Czysty kod to dobry kod! Gdy program napisany jest przejrzyście, łatwiej jest wprowadzać zmiany, często będzie działał szybciej i z mniejszą liczbą błędów. W mowie i piśmie jest podobnie jak w kodowaniu. Jasno sformułowane i zwięzłe argumenty przyczyniają się do szybkiego i zrozumiałego efektu.
Nauka programowania jest często porównywana do nauki języka obcego i to nie bez powodu! W obu przypadkach sprowadza się to do nauczenia się, jak mówić, to co chcesz, używając odpowiedniego słownictwa i składni języka, którego się uczysz. W dużej mierze chodzi o ćwiczenie pewnych wzorców językowych i gramatyki. W każdym języku zdania składają się z mniejszych części składowych, które należy odpowiednio połączyć. Wbrew pozorom gramatyka może być zaskakująco techniczna!
Nauka programowania działa w ten sam sposób. Zwraca się szczególną uwagę na to, jak różne części kodu łączą się ze sobą, tworząc większą, spójną całość, więc umiejętności rozpoznawania wzorców nabyte podczas programowania może pomóc w umiejętności nauki języków obcych.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że programowanie i sztuka nie idą w parze. Kodowanie jest często postrzegane jako umiejętność czysto techniczna, podczas gdy muzyka i sztuka to dziedziny kreatywne. Tymczasem programowanie jest czynnością niezwykle twórczą. To projektowanie i urzeczywistniane własnego pomysłu. Jak malowanie cyfrowego obrazu według swojej weny, czy przekazującego pewną myśl.
Nauka programowania dla dzieci, młodzieży czy nawet dorosłych to zawsze wprowadzanie do wielu, różnego rodzaju zagadnień, wymagających odkrywania i ćwiczenia różnych tak zwanych miękkich umiejętności. Umiejętności, które pozwalają na wszechstronny rozwój w wielu dużo bardziej specjalistycznych tematów. Począwszy od wyżej wymienionych, po jeszcze inne, bardziej ogólne, takie jak logika, myślenie analityczne, myślenie krytyczne i wiele innych. W ten sposób zajęcia z kodowania stają się swoistą lekcją tego, co potrzebne jest w życiu.