Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak nauczyć dziecko matematyki?

Jak nauczyć dziecko matematyki?

Królowa nauk.

Matematyka to jeden z tych przedmiotów szkolnych, które sprawiają dzieciom dużo problemów. Czy to kwestia skomplikowania królowej nauk? A może niedostateczne przygotowanie dziecka od najmłodszych lat do tego, aby w pełni rozwijać jego ścisłe umiejętności. Jakby nie było, prawdą jest jednak, że istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które choć trochę pomagają w zrozumieniu matematyki przez dzieci, które wcześniej nie miały z nią styczności lub nie potrafią nauczyć najbardziej skomplikowanych zagadnień.

Kiedy zacząć uczyć malucha matematyki?

Już w wieku przedszkolnym dziecko przyswaja podstawy matematyki, których to znajomość może zaważyć jego całym, przyszłym pojmowaniu matematycznych zagadnień. To w tym wieku powstaje świadomość takich pojęć jak zbiory, szeregi, podstawy ułamków (a raczej dzielenia jednego przedmiotu, na niekoniecznie równe części).

Jednak najczęstszym powodem braku umiejętności myślenia logicznego, matematycznego i analitycznego jest zaniedbanie pewnej sfery w rozwoju dziecka w obrębie szkoły podstawowej. To wtedy w naukach ścisłych u wielu uczniów powstają zaległości, które nieanulowane na bieżąco przyczyniają się do coraz większych problemów.

Jak nauczyć dziecko matematyki?

Matematyka jest w większości stałym ciągiem kolejnych informacji, które w zależności od ich znajomości dzielę się na mniej i bardziej skomplikowane. Problem z nauką matematyki, nawet jej prostych zagadnień, ale pozostawionych na późniejszy okres szkolny, pojawia się w momencie, kiedy dziecko ma problem z przyswojeniem obecnego etapu na lekcji i nic z tym dalej nie robi. Wtedy to każda kolejna lekcja staje się coraz bardziej niezrozumiała.

Liczenie na palcach

Wiele naukowych źródeł donosi, iż myślenie logiczne i abstrakcyjne, to doświadczenia matematyczne przyswajane przez mózg głównie dzięki bodźcom pochodzącym od zmysłu dotyku i wzroku. Stąd liczenia na palcach, patyczkach, liczmanach, kamyczkach, zapałkach czy czymkolwiek co się do tego nadaje, może przyczynić się do bardzo dobrych efektów w późniejszym przyswajaniu kolejnych, głównie abstrakcyjnych pojęć i symboli, jakie pojawiają procesie nauki zagadnień matematyczce. Przykładem może być choćby niezwykle efektywna nauka ułamków za pomocą klocków lego.

Tabliczka mnożenia

Zmora chyba każdego ucznia od wielu lat. Nauka na pamięć tabliczki mnożenia (i standardowe „powinieneś znać odpowiedź nawet obudzony w środku nocy”), to coś, co nieraz frustruje zarówno same dzieciaki, jak i ich rodziców. Tymczasem naprawdę nie ma potrzeby rozbić z niej takiego potwora, wystarczy tylko podejść do jej nauki mądrze. A mądrze nie oznacza wkuwania na pamięć. Istnieje wiele sposobów na tabliczkę mnożenia, gdzie w ciągu kilku minut każdy potrafi policzyć na palcach lub na kartce kolejne rozwiązania. Można znaleźć odpowiednie filmiki na You Tube, gdzie pokazywane są metody mnożenia na palcach, za pomocą rysowania przecinających się linii, a nawet sposoby na mnożenie ze sobą dużych liczb w kilka sekund bez użycia kalkulatora.

Po kolei…

Jak wspomnieliśmy na początku, nauka matematyki powinna być procesem ciągłym. Nie da się przeskoczyć na kolejne stopnie wiedzy, bez wcześniejszej znajomości podstaw. Pomagając, czy ucząc dziecko matematyki, jest podstawowa kwestia, o jakiej musi pamiętać, zarówno nauczyciel, jak i rodzic. Często z dorosłego punktu widzenia wyjątkowo proste przykłady można w rzeczywistości podzielić na jeszcze drobniejsze zagadnienia i w taki sposób należy ich właśnie uczyć.

Denerwowanie się, że dziecko nie rozumie zagadnienia, nie powinno wywoływać irytacji i mówienia mu, że to przecież proste, bo być może zgubiło się ono przy wcześniejszym, cząstkowym zagadnieniu i po prostu nie jest w stanie przyswoić kolejnego poziomu wiedzy. Gdy dziecko ma problem z tematem, najlepiej jest rozłożyć wszystkie obliczenia na czynniki pierwsze (nawet takie z zakresu przedszkolnego) i wtedy po kolei rozwiązując problem odnaleźć etap, na którym dziecko się zagubiło lub nie rozumie.

Często matematyka, a raczej strach przed nie objawiający się fizycznymi dolegliwościami sprawia, że dziecku odpuszcza się pójście na zajęcia. Jest to w przypadku tego przedmiotu jedno z najgorszych postępowań. Każda kolejna pominięta lekcja będzie tylko pogłębiać problem.

Notatki z lekcji.

Przydają się głównie małym wzrokowcom, ale nie tylko. Czasami dużo łatwiej jest zrozumieć zagadnienia, rozpisując je na kartce, zamiast po prostu próbować zapamiętać poszczególne kroki. Przykładowe rozwiązanie z rozpisanymi poszczególnymi etapami rozwiązania pozwalają między innymi na próby analogicznego podejścia do podobnych problemów na tym przykładzie w przyszłości.

Co jeszcze?

Jako szkoła programowania dla dzieci polecamy także cyfrowe metody nauki matematyki i innych nauk ścisłych. W Internecie można odnaleźć szereg ciekawych aplikacji pomagających w matematyce, ale także na przykład codziennych ćwiczeń dla utrwalania i rozszerzania materiału poznanego w szkołach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *