Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Grafik komputerowy. Kim jest i kto może nim zostać?

Grafik komputerowy. Kim jest i kto może nim zostać?

Ostatnio w ofercie naszej szkoły znalazły się nie tylko warsztaty programowania dla dzieci, ale także luźno połączone dziedzinami kierunki, a wśród nich nauka grafiki komputerowej. Otworzenie tej ścieżki rozwoju dla dzieci i młodzieży okazało się strzałem w dziesiątkę, a zainteresowanie kolejnymi zajęciami jest coraz większe. Dlatego też pokrótce przedstawimy, czym tak naprawdę jest zawód grafika komputerowego, czego się od niego wymaga oraz na co można liczyć, rozwijając swoje graficzne umiejętności od najmłodszych lat.

Kim jest grafik komputerowy?

Grafik komputerowy to osoba wykonująca projekty graficzne za pomocą komputera. Takie jest ogólne założenie zawodu. Jednak graficy komputerowi to także specjalizacje, wśród których między innymi odnajdziemy grafikę użytkową i artystyczną.

Czy grafik musi mieć talent rysownika / malarza?

Jest to szeroko rozumiana i często przedyskutowywana kwestia. Jakie jest nasze stanowisko? Pracując z grafikami komputerowymi ustaliliśmy, że umiejętność swobodnego malowania / szkicowania / rysowania ręcznego jest nieoceniona, ale nie konieczna. Grafika komputerowa to obecnie w dużej mierze grafika rastrowa, którą tworzy się poprzez komponowanie i edycję gotowych elementów, grafik i zdjęć. Grafika użytkowa, czyli tworzenie głównie materiałów reklamowych, to przede wszystkim umiejętności projektowe i wyczucie smaku. Tworzenie grafik do gier to często zespoły podzielone osobno na grafików – animatorów i rysowników.

Czy grafik komputerowy musi mieć wyczucie kolorów?

Zdecydowanie. Brak umiejętności odręcznego rysowania to jedno, ale dobry grafik musi zdecydowanie rozumieć teoretyczne i praktyczne aspekty pracy z kolorami, ich wpływ na odbiór, a także mieć bardzo dobrze „wyczulony” wzrok. Nie jest to praca dla daltonisty, ale i ciężko będzie się w niej odnaleźć osobom, których wzrok nie rozróżnia niuansów odcieni, temperatury barw czy drobnych zmian w natężeniu i kontraście.

Czy grafik musi mieć skończone studia?

Zdarzają się pojedyncze firmy, które w wymaganiach rekrutacyjnych podają ukończenie odpowiednich studiów. Jednak w praktyce, osoby obdarzone odpowiednimi talentami, mogą podszkolić swój warsztat w domu lub zajęciach dodatkowych. Studia pomagają w technicznym aspekcie pracy, ale naszym zdaniem są dodatkiem, a nie musem.

Czy praca grafika to wielokrotne poprawianie tego samego projektu?

Nie da się ukryć, że takie „ryzyko” jest wpisane w zawód grafika komputerowego, głównie zajmującego się grafiką użytkową. Tworzenie projektów komercyjnych jest często pracą w myśl „klient nasz pan”, a oni potrafią być wymagający i zmieniać zdanie 😉. Zadaniem grafika komputerowego jest zadbanie zarówno o to, aby projekt spodobał się zamawiającemu, jak i nosił znamiona odpowiednio wykonanej reklamy graficznej.

Czy grafik może pracować poza agencją?

Jest to zdecydowany plus, że grafik może być wykonawcą zupełnie niezależnym. Aby projektować i wykonywać zamówienia graficzne, nie trzeba stawić się w firmie. Można pracować zdalnie, bez najmniejszego problemu. Co innego jest znalezienie zleceń, Często graficy są podnajmowani przez większe agencje, a dzięki temu łatwiej im znaleźć satysfakcjonującą ilość zleceń.

Praca grafika wymaga dużych wydatków?

Jest to po części zawód, w którym ważne jest posiadanie najnowszych, płynnie działających urządzeń i oprogramowania. Z tego powodu niektórzy twierdzą, iż praca grafika wymaga nieco regularnego wkładu pieniężnego.

Czy w takim razie grafik dużo zarabia?

Zarobki w zawodzie grafika, są zdecydowanie zróżnicowane. Od etatowych grafików zarabiających głównie w mniejszych miejscowościach kwoty równe przeciętnym wynagrodzeniom, po freelancerów, którzy potrafią „zgarnąć” zlecenia nawet na kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Czy praca grafika jest męcząca?

O ile sama w sobie praca grafika jest bardzo częsta niezwykle lubiana i stanowi część hobby grafika, o tyle nie da się ukryć, że wymaga także od nas i naszego organizmu nieco wyrzeczeń. Najczęściej mówi się o nienormowanych godzinach pracy, a zwłaszcza dużej ilości nadgodzin spędzanych przed komputerem w momencie tak zwanego „dekad Linea” projektu. To przekłada się też często na problemy z kręgosłupem, dlatego inwestując w zawód, warto wziąć pod uwagę zakup wygodnego krzesła, biurka i odpowiedniego zaprojektowania przestrzeni tak, aby jak najmniej siedząca praca źle wpływała na nasze zdrowie.

Czy można się uczyć zawodowej grafiki już od dziecka?

Zdecydowanie jest to rozwój, którego rozpoczęcie jak najwcześniej będzie procentowało w przyszłości. Branie udziału w zajęciach z grafiki komputerowej od najmłodszych lat wspomaga kreatywność, uczy zaradności, dostrzegania szczegółów oraz uwrażliwia na sztukę zarówno tę artystyczną, jak i użytkową.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *