Trwają zapisy na warsztaty programowania - luty / marzec 2019 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » FOMO. Nowa fobia XXI wieku.

FOMO. Nowa fobia XXI wieku.

W ostatnich dekadach duża część życia, szczególnie tego społecznego przeniosła się do sieci. Najmłodsze pokolenie spędza w niej coraz więcej czasu i jest ona ich XXI wiecznym, wirtualnym „trzepakiem”. Tam spotykają się ze swoimi znajomymi, wymieniają uwagami i informacjami, kreują trendy i uczestniczą w tym, co jest na topie. Nastolatkowie spędzający dzień bacznie obserwując Social Media oraz uczestniczą w woźnego rodzaju czatach poprzez wszelkiej maści komunikatory. Można by rzec, że taki nieprzerwany dostęp do świata to coś, czego starsze pokolenia mogą im zazdrościć. Jednak niesie on za sobą także inne aspekty i to nie tylko jeśli chodzi o bezpieczeństwo w sieci, w tym od całkiem niedawna poruszaną przez psychologów kwestię, którą jest fobia o nazwie FOMO.

Co to takiego?

FOMO to skrót powstały od angielskiego „fear of missing out”, co można przetłumaczyć jako strach przed pominięciem, lub utratą czegoś. Młodemu człowiekowi ciężko jest nie sprawdzać co chwilę telefonu, komunikatorów czy forów, gdyż obawia się, że coś przegapi, co wykluczy go z dalszego uczestnictwa w danej grupie. Odczuwa silne ciśnienie na to, że żeby zostać częścią grupy, musi się stale w niej udzielać, komentować wydarzenia i być non-stop w zasięgu sieci. Brak takiej możliwości potrafi doprowadzić do silnego poczucia lęku o to, że przegapi się coś niezwykle istotnego.

Zjawisko FOMO nie jest zwykłą niedogodnością dla dziecka, któremu nakazaliśmy, choć przez chwilę żyć życiem rodzinnym czy społecznym bez korzystania z Internetu. Badania wykazały, że dzieci zmuszane do zaprzestania ciągłego zerkania na telefon czy uczestniczenia w rozmowie online czują się autentycznie chore i mają poczucie utraty porównywalne na przykład do uczucia u ludzi… po amputacji kończyny. Strach przed tym, że znajomi robią coś, o czym ono nie wie, a może okazać się niezwykle interesujące, paraliżuje i nie pozwala na skoncentrowanie się na wykonywanych zadaniach czy zaburza umiejętność planowania przyszłości.

Jak zapobiec?

Podobnie jak w innych przypadkach problemów związanych z dostępem do Internetu, tak samo tu należy dziecku tłumaczyć, co to jest bezpieczeństwo w sieci, ale także to, że chwilowa nieobecność nie sprawi, że stanie się coś złego. Musi nauczyć się filtrować ważne wiadomości od tych, które są tylko pustym napełniaczem czasu spędzanego online i tak naprawdę do niczego nie prowadzą. Musi wiedzieć, jak ważna jest komunikacja także realna z najbliższymi. Nie bagatelizujmy emocji, FOMO jest nabytą fobią, którą można leczyć, a nie kaprysem. Wspieraj dziecko i nie pozwalaj się pogłębiać jego lękom.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *