Trwają zapisy na kursy on-line - semestr 23/24 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Etyczny haking, czyli jak nauczyć się ochrony przed hakerami (i zdobyć bardzo dobrze płatny zawód)?

Etyczny haking, czyli jak nauczyć się ochrony przed hakerami (i zdobyć bardzo dobrze płatny zawód)?

Hakowanie i hakerzy to hasła, które kojarzą się z przestępstwem, kradzieżami, oszustwami. I rzeczywiście w dużej mierze tak jest. Z tym że od jakiegoś czasu istnieją też etyczni hakerzy, czyli osoby, które stoją po drugiej strony barykady. Co to znaczy?

Czym jest etyczny haking?

Etyczny haking to przede wszystkim kodowanie, dlatego podczas nauki programowania dla dzieci oferujemy także zajęcia przygotowujące do tego typu zadań. Na czym to dokładnie polega?

Wyobraźcie sobie, że montujecie zamek w drzwiach wejściowych. Co robicie po skończonej pracy? Łapiecie za klamkę, przekręcacie klucz raz w jedną, raz w drugą stronę, czasem silniej szarpniecie… Jednym słowem sprawdzacie, czy będzie on pełnił swoją funkcję, do jakiej jest stworzony i ochroni was przed niepożądanymi osobnikami w waszej przestrzeni. W cyfrowym świecie to właśnie etyczny haker ma za zadanie sprawdzenie, czy wszystko jest okej i do systemów nie wejdzie nikt poza osobami uprawnionymi. Musi on samemu postawić się w roli włamywacza, żeby zobaczyć, czy zamek jest dobrej jakości i niezawodny.

Etyczny haker pracuje w firmach jako osoba mająca znaleźć dziury w kodzie i miejsca, gdzie można obejść zabezpieczenia lub zniszczyć w ten sposób system. Sam próbuje postawić się w roli intruza, zanim zrobią to ci prawdziwi. Hakuje w kontrolowanym otoczeniu, gdzie może próbować nawet najbardziej skomplikowanych operacji.

Jakie cechy definiują dobrego etycznego hakera?

W teorii każdy może zostać etycznym hakerem. W praktyce potrzeba pewnych cech, aby dobrze wykonywać tę pracę. Niektóre z nich są jak najbardziej naturalne, wystarczy się tylko skupić na ich rozwoju. Inne mogą okazać się czymś, co niekoniecznie posiada każdy człowiek, a nawet każdy programista. Tak jak w innych zawodach jest wiele specjalizacji i ważne, żeby każdy wybrał dla coś siebie.

Przede wszystkim sprawdzanie czy nie ma luk w systemach wymaga niesamowitej wręcz wyobraźni i nieszablonowego myślenia. Bardzo często trzeba wpaść na przedziwny pomysł prób obejścia systemu, żeby okazało się, że rzeczywiście wymaga on poprawek. Pamiętajmy, że haker chcący się włamać do danego oprogramowania może myśleć nieszablonowo… albo zrobić coś przez zupełny przypadek lub jako wynik teoretycznego błędu, który okazuje się zadziałał. Podobną cechą jest empatia i znajomość ludzkich zachowań.

Etyczny haker powinien mieć ogromną ciekawość świata. Często najlepsi hakerzy to osoby, które w dzieciństwie uwielbiały majsterkować, rozkładać na czynniki pierwsze różne urządzenia, a i nieraz później składać je, aby znów działały.

Programista, który nauczył się programowania, bo uważał, że jest to opłacalny zawód, a w ogóle nie patrzył na to jako swoje hobby, nie będzie dobrym etycznym hakerem. Stanowiska takie wymagają pasji, śledzenia trendów i zdawania sobie sprawy z powstawania każdego nowego rozwiązania niemal natychmiast.

Dla kogo zajęcia z programowania dla dzieci – etyczny haking?

Twoje dziecko lubi rozrabiać, a najlepsza dla niego zabawa to sprawdzanie granic? Super! Zaproponuj mu zostanie hakerem! Etycznym oczywiście. Warto mu od razu wspomnieć, że jest to w pełni legalna praca, a stanowiska etycznego hakera to wyjątkowo cenione.

Etyczny haking to poniekąd swego rodzaju wyżyny bycia programistą. Dlaczego? Gdyż nigdy nie wiadomo jak konkretnie „nieetyczni” hakerzy zaatakują system. Czasami jakaś wiedza pozwoli im przejść przez jedną lukę, a przez drugą już niekoniecznie. Oznacza to w praktyce tyle, że stanowisko etycznego hakera wymaga od niego wiadomości, wiedzy i umiejętności, dzięki którym jest w stanie nie dopuścić do ataków nie tylko jednego hakera, ale różnych grup, o różnych możliwościach i umiejętnościach. Zajęcia z programowania dla dzieci to świetny start. Pozwolą one na opanowanie wielu różnych umiejętności i języków. Szczególnie jeżeli są prowadzone w takim systemie, gdzie można uczyć się różnych rzeczy.

Etyczny haking, a gry komputerowe.

Czy etyczny haker może pracować z grami komputerowymi? Poniekąd można powiedzieć, że jak najbardziej, ale zazwyczaj nie tak nazywane są te stanowiska w firmach gamingowych. Duża ilość profesjonalnych testerów gier (więcej o testerach tutaj) to osoby, które mają za zadanie nie tylko sprawdzić, czy gra jest przyjemna, dobrze zbalansowana itp. Bardzo często w zakresie ich obowiązków leży także sprawdzenie tego, czy gra nie posiada luk, które mogą być wykorzystane przez nieuczciwych graczy.

Pół biedy, jeżeli mówimy o rozgrywkach samemu, ale jeżeli gra ma charakter sieciowy, nie można pozwolić, aby nieuczciwi gracze mieli przewagę nad resztą. Dlatego warto o tym pamiętać i mieć na uwadze, że nauka programowania w profesjonalnych językach może nie tylko wskazać ścieżkę dobrze płatnej kariery programisty. Może to być świetna furtka do niesamowicie ciekawych opcji jako etyczny haker lub tester gier komputerowych.

Jak zacząć przygodę z etycznym hakingiem?

Przede wszystkim warto poznać niektóre języki programowania, także te, które oferujemy w ramach naszych zajęć. Można też uczęszczać konkretnie na lekcje z etycznego hakingu, które wprowadzą w świat podstaw i założeń tego konkretnego zawodu.

Istnieją też strony i różne wydarzenia, które pozwalają właśnie na próby kontrolowanego włamania przez użytkowników, choć to już raczej opcje dla bardziej zaawansowanych przyszłych hakerów. Tego typu wydarzenia można śledzić w najbardziej znanych miejscach w sieci, zrzeszających społeczności programistyczne.

Jednak zawsze należy pamiętać o jednej rzeczy. Włamywanie się na konta i do systemów, niezależnie od ich popularności jest przestępstwem! Dlatego nigdy nie można w ten sposób poznawać świata hakingu. W końcu, jak sama nazwa mówi, najważniejsza jest etyka!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *