Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Edukacja zdalna w czasie pandemii.

Edukacja zdalna w czasie pandemii.

Wielu uczniów nie radzi sobie z przestawieniem się na tryb nauki zdalnej. Często pojawiają się, zarówno te oczywiste problemy, jak i takie, których się nikt nie spodziewał. W dzisiejszym tekście postaramy przybliżyć się najbardziej problematyczne aspekty nauki online oraz zaproponujemy, jak sobie z nimi poradzić.

Nauka online dla dzieci a plan dnia.

Do tej pory nasze dzieci przyzwyczajone były do planu, który przewidywał przeznaczenie wielu godzin dziennie na naukę, zmuszając je do wyjścia z domu, kontaktu z rówieśnikami i przestrzeganie pewnych z góry narzuconych zasad. Szkoła nie służyła wyłącznie do przekazywania wiedzy, ale także wychowywała w myśl pobudzania wśród dzieci potrzeb interakcji międzyludzkich, jak i wprowadzała nieco dyscypliny.

W systemie nauki online dla dzieci, które potrzebują wyznaczania wyraźnych granic dla odpowiedniego funkcjonowania, pojawiło się nagle olbrzymie zaburzenie znanego im rytmu dnia. Co z tego, że lekcja rozpoczyna się danej godzinie, jak dziecko może przejść do zajęć online jedynie za pomocą przełączenia programu? Takie działanie nie pozwala organizmowi na przełączenie się w tryb nagłego skupienia, potrzebnego do przyswajania wiedzy.

Jak pomóc dziecku uczyć się online?

  1. Nauka zdalna nie na kanapie.

Chodzi o ogólne założenie, że dziecko musi wykonać jakąś czynność, zmienić choć trochę otoczenie i nauczyć się, że ta zmiana oznacza „przełączenie się w tryb ucznia”.

Jeżeli dziecko ma zajęcia od rana do południa, niech nie spędza czasu przed zajęciami w tym samym miejscu, w którym później ma odbyć się lekcja.

Taki rytuał zmiany otoczenia w celu nauki zdecydowanie pozwala mózgowi na zresetowanie się i przełączenie w tryb skupienia.

  1. Plan zajęć zawsze na widoku.

Dobrym sposobem na to, żeby dziecko świadomie rozpoczynało lekcję, jest wywieszenie w widocznym miejscu wyraźnie opisanego planu zajęć. 

Nawet nieświadome zerkanie na ścianę z wypisaną godziną kolejnej lekcji (głównie dla starszego ucznia) jest swego rodzaju zapalnikiem, który trzyma go w gotowości do nauki.

Dodatkową zaletą wywieszenia wyraźnego planu lekcji w widocznym dla domowników miejscu, jest zminimalizowanie częstego według uczniów i nauczycieli problemu przerywania zajęć poprzez wejście do pokoju, czy głośnego zachowywania się innych członków rodziny niezdających sobie sprawy z trwających lekcji.

  1. Przerwy z dala od komputera.

To, że kilkuminutowa przerwa jest konieczna dla sprawnego przyswajania kolejnych elementów materiału, jest oczywiste. W szkole dzieciaki wychodzą po prostu przed salę. Pozwala im na spokojne odetchnięcie i chwilę relaksu. Tak samo powinno dziać się podczas nauki online.

Podczas przerwy konieczne jest wstanie od komputera, najlepiej połączone też z choć minimalnym wysiłkiem fizycznym.

Dobrze jest, aby dziecko przeszło do innego pomieszczenia, zrobiło kilka przysiadów, zjadło kanapkę. Cokolwiek, co pozwoli mu i oderwać od ekranu, da organizmowi jasny sygnał, że ma chwilę na odetchnięcie od nauki.

Nauka online dla dzieci a kontakt z rówieśnikami.

Jednym z głównych aspektów edukacji dzieci i młodzieży jest także jej wymiar społeczny. Poprzez uczęszczanie do szkoły dzieci uczą się norm w kontaktach z rówieśnikami, jak i autorytetami. To w szkole zawiązują się pierwsze przyjaźnie, czy często w wieku nastoletnim pierwsze zauroczenia. Sama nauka w grupie to także niesamowity motor napędowy dla rozwijania kreatywności, myślenia projektowego oraz abstrakcyjnego.

Pozbawienie dzieci możliwości bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami wpływa wyjątkowo źle na ich rozwój społeczny, emocjonalny, jak i często na samoocenę.

Brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami sprawia, że dziecko zaczyna przywiązywać do możliwości zawierania znajomości i przyjaźni dużo mniejszą wagę.

Kontakt wyłącznie wirtualny często rodzi też większe pokłady przemocy emocjonalnej, z powodu wydawałoby się dla nich nieprzeniknionej granicy w kontaktach między ludźmi w tej sytuacji, jaką jest brak możliwości spotkania twarzą w twarz.

Problem z brakiem kontaktu z innymi uczniami powinien być w miarę możliwości rozwiązywany, głównie przez rodziców, jak i nauczycieli. Ci pierwsi mogą dbać o to, by dziecko poza nauką w trakcie trwania zajęć online także kontaktowało się ze znajomymi podczas na przykład odrabiania zadań. Jako że nauka zdalna w pandemii dotyczy wielu krajów, potrzeby te są rozpatrywane także przez większe instytucje i firmy. Już teraz można spotkać się z portalami umożliwiającymi na przykład rozwiązywanie zadań domowych w większych grupach uczniów, umożliwiając im swobodny kontakt i przekazywanie informacji.

Co może zrobić nauczyciel? Przede wszystkim starać się, aby klasa wirtualna nadal była jedną klasą. Platformy e-learningowe umożliwią pracę w grupach, wystarczy tylko mieć na nią pomysł. 

Niech lekcje nie będą sztywnym wykładem, ale ciekawą dyskusją, w której biorą udział tak samo, jak w fizycznej sali lekcyjnej wszyscy uczniowie.

Braki w przekazywanym materiale.

Po paru miesiącach nauki zdalnej ankiety wskazują, że jednym z głównych problemów, pomimo trzymania się podstawy programowej, jest dużo mniejsza ilość przyswojonego przez dzieci materiału nauczania. Dlaczego? Może wpływ na to mają problemy techniczne, które ciągle wskazywane są zarówno przez rodziców, jak i uczniów oraz nauczycieli. Te znów skracają czas przeznaczony na przekazywanie wiedzy. Być może dochodzą też do tego problemu z organizacją nauki online wskazane w pierwszej części artykułu. Może to ogólne nieprzygotowanie zarówno uczniów, jak i nauczycieli do tego trybu nauki. Faktem jest, że dzieci uczą się znacznie mniejszej ilości materiału, a wielu nauczycieli obawia się, że będą potrzebny dodatkowy czas na powtórki.

Tu z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju materiały znajdujące się w sieci. Rodzice w ramach wolnego czasu dziecka mogą podsuwać mu kolejne, pobudzające chęci nauki materiały. Jednak dobrze, aby nie była to strute nauka, gdyż jej czas to zajęcia z nauczycielem.

Warto postawić na edurozrywkę.

O czym mowa?

  1. Ciekawe kanały w serwisie You Tube.

W Internecie możemy odnaleźć wyjątkowo ciekawe cykle filmów nagrań i prezentacji, które poruszają zagadnienia naukowe, przyrodnicze, kulturowe w wyjątkowo ciekawy i przystępny sposób. Cała masa wideoblogów często będących rówieśnikami naszych pociech prowadzi wyjątkowo wartościowe kanały, na których przekazują wiedzę w idealny, bo rozrywkowy sposób.

  1. Gry edukacyjne.

Jest to głównie odpowiedź na zapotrzebowanie nauki najmłodszych dzieci. W sieci znajduje się wiele darmowych, jak i płatnych gier i lekcji które są idealnym wypełnieniem nudnego czasu spędzanego w domu, a równocześnie uczą dzieciaki podstaw różnych dziedzin nauki. Od nauki pisania, czytania i matematyki po możliwości poznawania podstaw programowania dla dzieci za pomocą specjalnie przygotowanych, pełnych zabaw aplikacji.

  1. Zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży.

Doba koronawirusa to czas, kiedy wiele firm edukacyjnych oferuje także ciekawe spotkania online. W Zaprogramowani.com jeszcze przed pandemią ruszyliśmy z warsztatami przez Internet, z tego powodu można zaufać, że jest to rozwiązanie dopracowane, a nie tak jak to często teraz bywa, zrobione na szybko pod wpływem chwili. Nasze warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży online (a także kursy grafiki i montażu filmowego), to super uzupełnienie popołudni o pełne wartościowej wiedzy spotkania z rówieśnikami. Jednak co najważniejsze, nie są to lekcje szkolne. Są to ciekawe, pełne rozrywki i spełniania własnych oczekiwań uczniów zajęcia. Poza nauką konkretnego materiału pobudzają one do myślenia, wspomagają rozwój w wieku kierunkach nauki i przekazują umiejętności idealne do pochwalenia się nimi także wśród rówieśników.

A czy ktoś z Was zauważył inne problemy i ma sposób na ich rozwiązanie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *