Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 22/23 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Dobre nawyki podczas pracy przed komputerem.

Dobre nawyki podczas pracy przed komputerem.

Dobre nawyki podczas pracy przed komputerem.

Tym razem nasz artykuł nie będzie dotyczył tego, co daje nauka programowania dla dzieci i młodzieży. Dziś spojrzymy szerzej na problematykę tego, czy siedzenie przed monitorem przez wiele godzin dziennie jest odpowiednie dla naszego zdrowia? Podniesie się teraz wiele głosów mówiących, że na pewno nie. Tymczasem musimy zacząć wchodzić w narrację, że czasy się zmieniają i taki sposób pracy już jest i coraz bardziej będzie nam potrzebny. Dlatego też nie przekreślajmy swojej kondycji (fizycznej i psychicznej), jeżeli chcemy być programistą, informatykiem i innymi osobami zajmującymi się pracą przy komputerze, tylko postawmy na zdrowe nawyki pozwalające nam o zadbanie o siebie.

Praca przed komputerem. Jak zachować zdrowie?

Znajdujące się poniżej zalecenia nie dotyczą wyłącznie pracowników IT i biurowych. Warto pilnować też, aby były one wpajane najmłodszym od najwcześniejszych lat, jako że już kilkulatki spędzają dużo czasu przed komputerem, tabletem czy telewizorem.

  1. Ćwiczenia fizyczne

Niezależnie od tego, ile czasu tygodniowo spędzamy przed komputerem, aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna dla zdrowia. Pracując przy komputerze lub spędzając na siedząco dużo czasu niezależnie od przyczyny warto, chociaż 2 razy w tygodniu poświęcić 30 minut na sport czy siłownię. Co to daje poza oczywistym wzmocnieniem kondycji i zapobieganiu otyłości? Otóż zdrowy wysiłek fizyczny pozwala wytworzyć dużą ilość endorfin, które mają działanie poprawiające nastrój, a tym samym zdrowie psychiczne mocno naruszone przez nadmiar bodźców płynących z nowoczesnych urządzeń. Dodatkowo ćwiczenia pozwala na walkę ze stresem, jak i dzięki nim wracamy do pracy bardziej skupieni i pełni nowych pomysłów.

  1. Zdrowa dieta

Siedzenie przy komputerze bardzo często łączy się z nawykiem podjadania niezdrowych przekąsek. Tymczasem owoce, czy warzywa pozwolą na przyswojenie witamin, których brak w chipsach czy słodyczach. Nie trzeba sięgać po witaminowe energetyzujące shoty z apteki. Wystarczy przed pracą postawić sobie przy komputerze pokrojone owoce i warzywa, a zawarte w nich witaminy zneutralizują stres, zwiększą funkcje poznawcze i dodają więcej energii do działania, niż wysokokaloryczne przekąski.

Należy też pamiętać o piciu dużej ilości wody. Pozwala ona zachować skupienie przy wymagającej pracy.

  1. Medytacja i relaks.

Nie trzeba od razu zapisywać się na zajęcia jogi. Wystarczy pamiętać o tym, żeby raz dziennie usiąść, nawet na 5-10 min, najlepiej w cichym miejscu, zamknąć oczy i postarać się nie myśleć zbyt dużo, tylko wsłuchać się w ciszę. Najlepiej w połowie pracy, czy innych komputerowych aktywności. Taki krótki seans pozwoli zachować nam pozytywne nastawienie, działa energetyzująco i uspokaja organizm, pozwalając mu pozbyć się nadmiarów zakodowanych bodźców. Dodatkowo pobudza kreatywność.

  1. Rozciąganie się

Nasze ciało zarówno układ kostny, jak i oczy także bardzo cierpią w przypadku spędzania długiego czasu przed komputerem. Niezwykle ważne nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także dla lepszego, dalszego samopoczucia jest wstanie od komputera na pięć minut, co godzinę. Można w tym czasie robić ćwiczenia rozciągające, a dla bardziej leniwych zastosować wersję po prostu przejścia się po pokoju i kilkukrotnego przeciągnięcia się.

Bardzo ważne jest też zadbanie o oczy. Podczas patrzenia w ekran mrugamy kilka razy mniej na minutę, niż zazwyczaj, a także skupiamy wzrok w jednym punkcie. Warto więc popatrzeć chwilę za okno i spoglądać na różne punkty w różnych odległościach. W ten sposób zapobiegniemy zmęczeniu oczu i ich przesuszaniu, które przy braku odpowiedniego zadbania może stać się chroniczne.

Dobre nawyki przy komputerze.

Musimy spojrzeć prawdzie w oczy. Nie ma możliwości, żebyśmy wrócili do czasów, kiedy praca to głównie aktywność fizyczna. Nawet tego nie chcemy. Siedzenie przy biurku i komputerze to znak naszych czasów i postępu technologicznego. Jednak, aby nie szkodzić sobie, trzeba zadbać o odpowiednie warunki tego rodzaju biernych aktywności. 

Wbrew pozorom już obecni 30-latkowie narzekają na bóle, zmęczenie, problemy z koncentracją i olbrzymi stres. Dzieje się tak między innymi dlatego, że od najmłodszych lat nie mieli wpajanych odpowiednich nawyków wymienionych powyżej. Dlatego teraz musimy zadbać, by kolejne pokolenie uczyło się ich od samego początku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *