Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 22/23 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Dlaczego dzieci powinny uczyć się HTML?

Dlaczego dzieci powinny uczyć się HTML?

Internet to największy wynalazek XX wieku według większości dzisiejszych nastolatków. Spędzają one przy nim nawet powyżej 7 godzin dziennie. Może więc warto zamienić ich przyzwyczajenia do przeglądania Internetu w naukę pożytecznych umiejętności takich, jak samemu tworzenie jego treści? Język HTML, czyli kod tworzący 90 % stron w Internecie to język kodowania, który z jednej strony bardzo ładnie wpisuje się w grono pełnoprawnych języków programowania, a jednocześnie mówi się o tym, że mogą się go nauczyć nawet 9-10 letnie dzieci. Tu przy założeniu, że znają podstawy języka angielskiego. Wielokrotnie będziemy pewnie podkreślać w tym tekście, że jest to język idealny dla dzieci, które chcą poznać w przybliżeniu, czym jest prawdziwe programowanie, mieć podstawy do nauki innych języków, a skupić się od razu na języku tekstowym, a nie blokowym.

Jak wytłumaczyć dzieciom HTML?

HTML (Hypertext Markup Language), czyli Hipertekstowy Język Znaczników na pierwszy rzut oka może się wydać młodszym dzieciom nudny. Ot, trochę tekstu i co z tego? Tymczasem pokazując mu, co można uzyskać dzięki pojedynczym słowom, może zacząć je wciągać. W przeciwieństwie do innych języków programowania nie znajdziemy tu funkcji, pętli i danych, które muszą być rozważane przez komputer i uruchamiane. HTML to język, który opisuje wygląd poszczególnych elementów. Przykład?

 

<style&gt;

body {background-color: blue;}

 

Oto krótki fragment, który można odczytać jako:

style – czyli styl strony

body – jej główna część

background-color – kolor tła (no i blue, czyli ma być niebieskie)

Proste? Proste! Dla dziecka znającego angielski to świetna zabawa.

Takie tagi formatujące mogą określać każdy aspekt strony, kolory, wielkości działów, kolejne akapity tekstu i jego formatowanie.

Dlaczego akurat HTML?

HTML jest idealnym wyborem dla dzieci wchodzących w świat tekstowego programowania ze względu na to, że ma niski próg wejścia. W przeciwieństwie do innych języków programowania HTML może dać fascynujące rezultaty już po kilku godzinach nauki, bez potrzeby rozumienia zawiłych zagadnień. Co ważne, HTML to dopiero początek. Sama strona napisana wyłącznie w tym języku będzie dosyć surowa, jednak po dostatecznym go opanowaniu można go rozszerzać o kolejne języki takie jak na przykład CSS, w których będzie mogła dodawać imponujące wizualnie dodatki do stron. Dzieciaki znające HTML bez większych trudności przerzucą się na naukę języków takich jak Java czy Python.

Jak uczyć się języka programowania HTML?

Programowanie dla dzieci to zawsze największa efektywność, jeżeli dzieciaki uczą się pod nadzorem mentora, który pomoże, odpowie na pytania, pokaże ciekawe rozwiązania. W naszej szkole można nauczyć się języka HTML na zajęciach Webmaster. Podczas kursu jest on rozwijany na dalszych etapach o możliwości dodające do niego CSS czy JavaScript, co ostatecznie pozwala na tworzenie przez zainteresowane dziecka ładnych, estetycznych i efektownych stron www.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *