Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 22/23 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Design thinking – twórcza nauka.

Design thinking – twórcza nauka.

Design Thinking tłumaczone na język polski jako myślenie projektowe to jedno z najlepszych założeń, jakie pojawiły się w ostatnich latach w edukacji. Kiedyś nieśmiało wprowadzane przez chcących przekazać pasję nauczycieli, dziś staje się trendem w nowoczesnym nauczaniu. Na razie głównie spotykane w placówkach oferujących zajęcia dodatkowe dla dzieci, ale powoli także pojawia się w szkołach.

Motywacja do nauki programowania

Kiedyś określenie Design Thinking wykorzystywano w agencjach kreatywnych, biurach projektowych itp. Chodzi o zbudowanie czegoś na podstawie pojedynczych, własnych pomysłów, po czym zgrupowanie tego w większą całość. Design thinking zaczyna się od dokładnej analizy celu, a dopiero później dopasowywane są do niego środki. Podczas tego typu podejścia do problemu przychodzą nam do głowy pojedyncze aspekty mogące mieć olbrzymi wpływ na rezultat, które jednocześnie prawdopodobnie nie pojawiłyby się w głowach

Co to ma do nauki, szczególnie w szkołach podstawowych?

Nauczyciele odchodzą powoli od przedstawiania materiału jako ciągu informacji, które powinny zostać zanotowane przez ucznia i wprowadzają formę poznawania zagadnień poprzez kreatywność. Uczeń mający możliwość zmierzenia się z problemem na własnym przykładzie lub uzyskując informacje zdobyte poprzez samodzielne doświadczenia, uczy się znacznie chętniej, jak i czasami wręcz „automatycznie” zapamiętuje pewne zmienne.

Nauka programowania dla dzieci, to właśnie w dużej mierze napotykane trudności, które należy rozwiązać, wykorzystując do tego odpowiedni i dostępne środki. Nie ma chyba lepszej metody nauki kodowania niezależnie od wieku uczniów niż właśnie poznawanie tajników przy wsparciu nauczyciela, który stara się pobudzić do myślenia bez niepotrzebnego przekazywania ogromnej ilości teoretycznych informacji, będącymi gotowymi odpowiedziami na problem. Takie i tak bardzo szybko w natłoku informacji z kolejnych zagadnień zostaną zapomniane. Tymczasem odnalezienie ich samemu pozostawia ślad w naszej głowie i ścieżkę konkretnego, tematycznego procesu myślowego, która niejednokrotnie może się jeszcze przydać.

Jak wygląda nauka programowania?

Podczas nauki programowania w myśl zasady Design Thinking nie wykorzystuje się gotowych odpowiedzi, tylko przedstawia się grupie problem. Później na zasadzie burzy mózgów każdy uczestnik zadania przedstawia swoje pomysły ich rozwiązań. Podczas tego etapu nie powinniśmy w żaden sposób krytykować, czy wyśmiewać nawet najbardziej niemożliwych do realizacji pomysłów. Użycie dużej wyobraźni wskazuje na zaawansowane procesy dziejące się w głowach małych słuchaczy.

Po otrzymaniu wstępnych pomysłów można wspólnie zastanowić się nad tym, czy taki sposób rozwiązania może się sprawdzić. Wybór kilku najlepszych pomysłów trafia później „na stół”, gdzie zostaną dokładnie przeanalizowane przez poszczególne grupy oraz powstanie projekt tego, jak miałoby to szczegółowo wyglądać.

Otrzymane projekty należy później znów omówić i wybrać optymalny sposób, tłumacząc dlaczego.

Ten sposób podejścia do nauki gwarantuje kilka rzeczy, które są niezbędne w idealnym schemacie przekazywania informacji. Pobudza się dziecięcą wyobraźnię, wskazuje się na obszary związane z empatią i trafną oceną pomysłów innych członków grupy. Słuchacze uwielbiają być częścią udanego planu. To wszytko świetnie wpływa zarówno na rozwój społeczny, jak i emocjonalny, a przede wszystkim ułatwia przyjmowanie informacji, które w suchej definicji mogą się wydawać skomplikowane.

Dlaczego warto chodzić na zajęcia dodatkowe?

Nasze zajęcia dodatkowe dla dzieci uczące je programowania działają właśnie według metody wprowadzającej myślenie  twórcze. Nie przekazujemy suchej wiedzy, tylko motywację, dlatego dzieciaki świetnie się bawią, a poznanie nowych możliwości traktują jako osobisty sukces. Takie emocje rzadko pojawiają się podczas nauki w trybie szkolnym, ale powoli się to zmienia. Miejmy nadzieje, że design thinking wejdzie w ramy szkolnego nauczania już niedługo, tak by każde dziecko mogło zasmakować radości, prostoty i przygody poznawania nowych rzeczy.

Zainteresował Cię artykuł? Zapoznaj się z podobnymi wpisami:

 

Język programowania, czyli komunikacja z maszyną.

Trudności w nauce programowania.

Kurs programowania dla dzieci. Warto inwestować w „dziecięce” środki edukacyjne?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *