Trwają zapisy na warsztaty programowania - luty / marzec 2019 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Design thinking – twórcza nauka.

Design thinking – twórcza nauka.

Design thinking tłumaczone na język polski jako myślenie projektowe to jedno z najlepszych założeń, jakie pojawiły się w ostatnich latach edukacji. Kiedyś nieśmiało wprowadzane przez chcących przekazać pasję nauczycieli, dziś staje się trendem w nowoczesnym nauczaniu. Na razie głównie spotykane w placówkach oferujących zajęcia dodatkowe dla dzieci, ale powoli także pojawia się w szkołach.

Co to jest design thinking?

Kiedyś określenie to wykorzystywano w agencjach kreatywnych, biurach projektowych itp. Chodzi o zbudowanie czegoś na podstawie pojedynczych, własnych pomysłów, po czym zgrupowanie tego w większą całość. Design thinking zaczyna się od dokładnej analizy celu, a dopiero później dopasowywane są do niego środki. Co to ma do nauki, szczególnie w szkołach podstawowych?

Nauczyciele odchodzą powoli od przedstawiania materiału jako ciągu informacji, które powinny zostać zanotowane przez ucznia i wprowadzają formę poznawania zagadnień poprzez kreatywność. Uczeń mający możliwość zmierzenia się z problemem na własnym przykładzie lub uzyskując informacje zdobyte poprzez samodzielne doświadczenia, uczy się znacznie chętniej, jak i czasami wręcz „automatycznie” zapamiętuje pewne zmienne.

Jak to działa?

Podczas nauki twórczej nie wykorzystuje się gotowych odpowiedzi, tylko przedstawia się grupie problem. Później na zasadzie burzy mózgów każdy uczestnik zadania przedstawia swoje pomysły ich rozwiązań. Podczas tego etapu nie powinniśmy w żaden sposób krytykować, czy wyśmiewać nawet najbardziej niemożliwych do realizacji pomysłów. Użycie dużej wyobraźni wskazuje na zaawansowane procesy dziejące się w głowach małych słuchaczy.

Po otrzymaniu wstępnych pomysłów można wspólnie zastanowić się nad tym, czy taki sposób rozwiązania może się sprawdzić. Wybór kilku najlepszych pomysłów trafia później „na stół”, gdzie zostaną dokładnie przeanalizowane przez poszczególne grupy oraz powstanie projekt tego, jak miałoby to szczegółowo wyglądać.

Otrzymane projekty należy później znów omówić i wybrać optymalny, tłumacząc dlaczego.

Empatia, radość, rozwój.

Ten sposób podejścia do nauki gwarantuje kilka rzeczy, które są niezbędne w idealnym schemacie przekazywania informacji. Pobudza się dziecięcą wyobraźnię, wskazuje się na obszary związane z empatią i trafną oceną pomysłów innych członków grupy. Słuchacze uwielbiają być częścią udanego planu. To wszytko świetnie wpływa zarówno na rozwój społeczny, jak i emocjonalny, a przede wszystkim ułatwia przyjmowanie informacji, które w suchej definicji mogą się wydawać skomplikowane.

Nasze zajęcia dodatkowe dla dzieci uczące je programowania działają właśnie w ten sposób. Nie przekazujemy suchej wiedzy, tylko motywację, dlatego dzieciaki świetnie się bawią, a poznanie nowych możliwości traktują jako osobisty sukces. Takie emocje rzadko pojawiają się podczas nauki w trybie szkolnym, ale powoli się to zmienia. Miejmy nadzieje, że design thinking wejdzie w ramy szkolnego nauczania już niedługo, tak by każde dziecko mogło zasmakować radości poznawania nowych rzeczy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *