Trwają zapisy na warsztaty programowania - wrzesień 2019 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Czy warto uczyć dzieci programowania?

Czy warto uczyć dzieci programowania?

Z pozoru mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Twierdząca. Trudno bowiem wątpić w sens programowania w czasach, gdy najszybciej i najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem na świecie jest rynek nowych technologii.

Rynek nowych technologii to programiści, to ich praca go napędza. Nic więc dziwnego, że należą oni do najbardziej rozchwytywanych specjalistów na świecie, niezależnie od tego, czy mówimy o Polsce, Stanach Zjednoczonych czy jakimkolwiek innym państwie.

W tym kontekście fakt, że przedstawiciele największych firm z branży IT biją się o najlepszych programistów, oferując im oszałamiające zarobki, a nawet wręcz prześcigając się w wysokości sum zapisywanych w kontraktach, nie może być zaskoczeniem. Z perspektywy korzyści materialnych programowania uczyć się warto, zwłaszcza że koniunktura sprzyjająca programistom szybko się nie skończy.

Tendencje na światowych rynkach dynamicznie się zmieniają, ale najnowsze prognozy dla programistów wydają się bardzo optymistyczne. Z rocznych i kwartalnych podsumowań większości portali rekrutacyjnych wynika, że w Polsce zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu programowania nie maleje. Co więcej, zapotrzebowanie to stale wzrasta i nic nie wskazuje na to, by w tej kwestii cokolwiek miało się zmienić. Informatyzacja zatacza coraz szersze kręgi, a rynek aplikacji mobilnych przeżywa rozkwit. Automatyzacja pracy w sektorze nowych technologii nie jest przy tym tak dotkliwa, jak w innych sektorach. Programiści nie muszą się więc obawiać, że zastąpią ich maszyny. Programowanie w języku c++ czy nawet podstawy programowania w javie to umiejętności, które długo jeszcze stanowić będą gwarancję stabilnej i dobrze płatnej pracy.

Prowadzone obecnie w Polsce i za granicą warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży to jednak coś więcej niż tylko nauka perspektywicznego zawodu, bo i programowanie nie jest wyłącznie profesją. Dla osób, które się nim zajmują, to przede wszystkim możliwość współtworzenia otaczającej nas rzeczywistości, możliwość zmieniania świata i wymyślania na nowo tego, co z pozoru oczywiste. To także droga samodoskonalenia.

Programowanie to sztuka kreatywności, sztuka odnajdywania nowych dróg. Każdy kurs programowania to okazja do wykształcenia w sobie nie tylko umiejętności analitycznego myślenia, ale również zaradności oraz umiejętności nieszablonowego podejścia do rozwiązywania problemów. To powód, dla którego warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży coraz częściej traktuje się jako najlepszy, najbardziej rozwijający sposób na zajęcia dodatkowe dla najmłodszych i nie tylko. Do tego dochodzą jeszcze takie aspekty, jak praktyczna nauka języka angielskiego, która jest nieodzownym elementem nauki programowania, oraz możliwość poznania mechanizmów pracy w zespole, jeśli oczywiście mówimy o kursach programowania prowadzonych w grupach.

Podsumowując – czy warto uczyć się programowania? Oczywiście, że tak – i to z co najmniej z tych kilku względów, które zostały tu przedstawione. Świat wokół nas zmienia się w błyskawicznym tempie. Umiejętności, które posiedliśmy kilka lub kilkanaście lat temu, w niedalekiej przyszłości mogą okazać się niewystarczające, by sprawnie funkcjonować w otaczającym nas świecie. Nauka programowania to pewność, że zawsze będzie się na czasie. To proste – albo ty zależysz od przyszłości, albo przyszłość od ciebie. W tym kontekście programiści nie muszą się o nic martwić. I właśnie dlatego warto zostać jednym z nich!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *