Trwają zapisy na kursy on-line - semestr 23/24 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Czy można wybrać „zły” język programowania?

Czy można wybrać „zły” język programowania?

Niemal niemożliwe jest wybranie niewłaściwego języka programowania na start. Nauka programowania każdego z języków łączy wspólne koncepcje, takie jak zmienne, wyrażenia warunkowe, pętle czy funkcje. Opanowanie jednego języka programowania ułatwia naukę kolejnych, a to się przydaje, gdyż programiści znający kilka języków programowania, są cenieni ze względu na możliwości tworzenia zróżnicowanych projektów.

Od czego zacząć naukę programowania?

Możliwości programowania są niemal nieograniczone, a każdy język ma swoje unikalne zastosowania. Dlatego ważne jest, aby zacząć od języka programowania, który dziecko interesuje. Chce tworzyć strony internetowe? Wybierzcie język, taki jak HTML, CSS i JavaScript. Interesuje się sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym? Wybierzcie Pythona. Chce tworzyć aplikacje mobilne? Wypróbujcie język programowania Java.

Jeżeli dziecko nie ma konkretnych planów programistycznych – a to częsta sytuacja – można zacząć od czegoś popularnego, jak Python lub JavaScript. Są one używane w różnych dziedzinach, od baz danych i uczenia maszynowego po tworzenie aplikacji internetowych i gier. Ma on także duże i przyjazne dla początkujących społeczności, które mogą pomóc w dodatkowej nauce w domu.

Nauka kodowania nie jest trudna, ale może zabrać dużo czasu, dlatego im dłużej zwleka się z podjęciem decyzji, na jakie zajęcia wysłać dziecko, tym później będzie ono w stanie nabyć profesjonalne umiejętności. Nie ma sensu tracić czasu na zastanawianie się, który język programowania jest najlepszy, ponieważ każdy język ma swoje zalety i wady. Najważniejsze jest to, aby zacząć od czegoś i rozwijać się dalej. Można też skorzystać z możliwości, jakie daje nasza szkoła, czyli jeden abonament, w którym dzieci mogą korzystać z wielu różnych kursów online bez dopłat.

A jeśli dziecko chce zmienić naukę języka na inny?

Jeżeli okaże się, że wybrany język nie odpowiada potrzebom dziecka i nauka go nie wciągnęła zawsze można go zmienić. To czego się dowiedziało, w żaden sposób nie przepadnie, gdyż jak mówiliśmy już wcześniej, programiści zazwyczaj muszą znać kilka języków. No i każdy kolejny, to łatwiejsza nauka.

Jednym słowem wybór języka programowania na początek nauki nie jest tak ważny, jak mogłoby się wydawać. Wszystkie języki mają coś do zaoferowania i uczą podobnych koncepcji. Ważne jest, aby zacząć od czegoś i kontynuować naukę.

Ile zajmuje nauka programowania?

Czas nauki konkretnego języka programowania zależy od wielu czynników, takich jak poziom wiedzy informatycznej dziecka, wcześniejsze korzystanie z zajęć, umiejętności matematyczne oraz indywidualne preferencje i styl uczenia się. Jednakże istnieją pewne języki programowania, które są stosunkowo łatwe do nauki dla początkujących, dzięki ich intuicyjnej składni i czytelności kodu. Oto kilka przykładów:

Python – jest to język programowania o prostych i przejrzystych zasadach. Python jest bardzo popularnym językiem używanym w wielu dziedzinach, takich jak analiza danych, sztuczna inteligencja, aplikacje webowe, gry komputerowe i wiele innych. Poleca się go dzieciom i młodzieży ze względu na to, że jest bardzo zbliżony do w budowie do „ludzkiego” języka, a więc komendy są w miarę intuicyjne.

JavaScript – jest to język programowania używany do tworzenia stron internetowych. JavaScript ma łatwą składnię i jest bardzo popularnym językiem wśród programistów.

Swift – jest to język programowania stworzony specjalnie dla systemów operacyjnych Apple, takich jak iOS, macOS i watchOS. Swift ma czytelną składnię i jest stosunkowo łatwy do nauki.

HTML/CSS – chociaż technicznie nie są to języki programowania dosłownie, to nauka HTML i CSS jest stosunkowo łatwa i stanowi podstawę dla tworzenia stron internetowych. Ponadto rozpoczęcie nauki w HTML daje świetne podwaliny pod zrozumienie języków programistycznych, dzięki jego składni i głównych założeń.

Podsumowując…

Jeżeli chce się, aby nasze dziecko zyskało umiejętności i kompetencje do świetnej pracy w przyszłości lub po prostu zależy nam na jego rozwoju, postawienie na kursy programowania dla dzieci jest najlepszą opcją. Niezależnie od tego, jaki język programowania wybierze się na start oraz czy dziecko będzie chciało go zmienić w trakcie, nie ma obaw o „stratę czasu”. Każdy język programowania jest wartościowy i wpływa pozytywnie na dalszy rozwój w programistycznym świecie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *